Європарламент має намір дозволити конфіскацію частини великих вкладів у банках
Європарламент розпочав обговорення законопроекту про захист банківських вкладів. Головна ідея законопроекту в тому, що з 2016 р. великі вкладники в банках ЄС можуть понести збитки, якщо у банків почнуться серйозні труднощі, пише The Financial Times.
Європейським банкам дозволять утримувати і забирати частину коштів з великих вкладів, розмір яких перевищує 100 тис. євро, коли банки вичерпають інші можливості для залучення коштів, наприклад, від акціонерів та власників облігацій.
Крім того, Єврокомісія і Європейський Центробанк (ЦБ) запропонували спочатку перекладати збитки банків на власників облігацій, а потім на вкладників. Вчора Європарламент обговорював законопроект про захист банківських депозитів. Група законодавців в економічному комітеті Європарламенту цілком підтримала ідею того, що з 2016 р. великі вкладники в ЄС можуть нести збитки, якщо у банку почнуться серйозні проблеми.
Читайте також: Міжнародні аудитори підозрюють банки Кіпру у відмиванні грошей
Законопроект передбачає створення національних фондів вирішення проблем, що фінансуються за допомогою банківських внесків. Деякі законодавці вимагають створити загальноєвропейський фонд і Єврокомісія повинна запропонувати схему такого фонду в найближчі місяці. Однак Німеччина, на яку, як на найбільшу економіку регіону, зазвичай лягає основний тягар порятунку сусідів, виступає рішуче проти такого фонду.
Вперше спосіб утримання частини коштів з депозитів випробуваний на Кіпрі: влада країни уклали угоду з ЄС і Міжнародним валютним фондом (МВФ), погодившись на разову конфіскацію частини коштів великих вкладників в обмін на порятунок Кіпру від дефолту.
Домовленість з кредиторами передбачала, що в обмін на надані 10 млрд євро великі вкладники кіпрських банків (на депозитах яких понад 100 тис. євро) втрачають до 80% заощаджень. Програма допомоги республіці передбачала, зокрема, конвертацію 37,5% коштів на депозитах Bank of Cyprus, що перевищують 100 тис. євро, акції Bank of Cyprus. Крім цього 22,5% коштів на таких депозитах забезпечать своєрідний "буфер " безпеки", що означає, що ці кошти у разі необхідності можуть бути конвертовані в акції банку.
Читайте також: Списання коштів з депозитів на Кіпрі може створити прецедент в єврозоні
На початку травня глава Центрального банку Кіпру Панікос Деметріадес розповів, що близько 70% інвесторів, які втратили свої вкладення в результаті списання коштів з депозитів на вимогу Євросоюзу і Міжнародного валютного фонду, були іноземцями, в той час як резиденти країни зазнали незрівнянно менші збитки.
Зазначимо, раніше європейські лідери запевнили, що кіпрський сценарій не повториться в інших країнах Європи. Однак, експерти міжнародного рейтингового агентства S&P вважають, що "стрижка" депозитів на Кіпрі може створити прецедент для єврозони.