ua en ru

Європарламент готується прийняти нову резолюцію по Україні

Автор: RBC.UA
Європейський парламент (ЕП) готується прийняти нову критичну резолюцію по Україні. Як стало відомо виданню "Комерсант-Україна", в цей раз ЄП може вимагати від органів влади ЄС призупинити переговори щодо Угоди про асоціацію до вирішення проблем, що накопичилися.

Європейський парламент (ЄП) готується прийняти нову критичну резолюцію по Україні. Як стало відомо виданню "Комерсант-Україна", в цей раз ЄП може вимагати від органів влади ЄС призупинити переговори щодо Угоди про асоціацію до вирішення проблем, що накопичилися. Зараз у Брюсселі проходять переговори про пом'якшення цього формулювання, проте відмова Києва піти назустріч ЄС в питанні гуманізації законодавства може зіграти не на користь України. В ЄП стверджують, що вже отримали від Києва сигнали про те, що ст. 365 Кримінального кодексу не буде декриміналізована, і лідер "Батьківщини" Юлія Тимошенко не вийде на волю.

Чергова резолюція ЄП є плановою, присвячена переговорам України і ЄС щодо Угоди про асоціацію. Цей документ може мати ключове значення для подальших переговорів щодо Угоди про асоціацію. Частина країн-членів ЄС, перш за все Німеччина, виступають за відмову від парафування Угоди про асоціацію в умовах погіршення ситуації з демократією в Києві. Але оскільки остаточна позиція Євросоюзу поки не визначена, думка Європарламенту може виявитися вирішальною. У наступний четвер на засіданні комітету ЄП з питань зовнішньої політики буде затверджений текст резолюції, який швидше за все залишиться незмінним до голосування на пленарному засіданні ЄП 1 грудня.

У розпорядженні "Комерсант-Україна" виявився обговорюваний Європарламентом проект резолюції з поправками до нього. Раніше передбачалося, що цей документ, адресований не Україні, а інститутам ЄС, буде відносно нейтральним, до того ж 27 жовтня на хвилі обурення вироком Тимошенко ЄП вже брав критичну резолюцію. Тоді ЄП зажадав від України забезпечити участь Тимошенко в наступних виборах. Проте документи свідчать, що нова резолюція також може виявитися досить жорсткою.

У тексті буде згадано про судове рішення по справі екс-прем'єра, хоча формулювання цього пункту поки не узгоджене. Європейська народна партія (ЄНП; партнер "Батьківщини" у Європарламенті) пропонує констатувати "акт помсти" нинішній українській владі щодо Тимошенко. Але найбільшу важливість мають поправки стосовно термінів парафування, підписання і вступу в дію угоди про асоціацію.

У початковій редакції резолюції, підготовленої поляком, членом групи Європейських консерваторів і реформаторів (ЄКР) Річардом Легутко, передбачається, що ЄП рекомендує Єврокомісії (ЄК), зовнішньополітичній службі і раді ЄС "досягти швидкого укладення угоди про асоціацію - не пізніше кінця 2011 р.". Проте на сьогоднішній день у низці політичних груп не згодні з таким формулюванням. В ЄП зареєстровано кілька пропозицій: видалити цей пункт або доповнити його жорсткими умовами.

Так, депутат ЄП Елмар Брок (група ЄНП, Німеччина) запропонував поправку, яка допускає завершення переговорів з Україною "тільки за умови, що вимоги резолюції від 27 жовтня будуть виконані". У пропозиціях ЄНП підкреслюється, що в число обов'язкових входить вимога про перегляд вироку Юлії Тимошенко. Ті ж умови висуваються до статей про необхідність підписання Угоди про асоціацію в першій половині 2012 р. і про її передачу на ратифікацію до кінця 2012 р.

Жорстку позицію ЄНП не змінило навіть викладене в листі до європейських політиків особисте прохання Тимошенко - не пов'язувати її ув'язнення з європейською інтеграцією України і не блокувати вступ Угоди про асоціацію в дію. Партнери Тимошенко в ЄП пояснюють, що змушені йти на санкції щодо України, незважаючи на звернення їх соратниці. "Як ми можемо підтримувати авторитарний режим в Україні? Як ми можемо ігнорувати утиск опозиції й обмеження свободи слова? Україна повинна змінитися!" - обурився в бесіді з кореспондентом видання депутат ЄП Міхаель Галер (ЄНП, Німеччина).

Ініціативу ЄНП підтримують і представники інших політичних груп.

Співрозмовники видання в ЄП відзначають, що текст поправки Брока може бути пом'якшений для досягнення консенсусу між фракціями - зараз переговори про це ведуться. Втім, будь-яке формулювання, в якому залишиться вимога звільнити Тимошенко, схоже, призведе до провалу парафування угоди - навіть партнери Партії регіонів у Брюсселі не вірять у можливість швидкого звільнення колишнього прем'єра. "Ми отримали досить чіткі сигнали про те, що стаття 365 не буде декриміналізована, принаймні поки що. До того ж є і інші кримінальні справи проти Тимошенко", - пояснив виданню представник ЄП, який безпосередньо спілкується з українським керівництвом.

У МЗС України також готуються діяти в умовах, при яких Тимошенко не виявиться на волі і не зможе взяти участь у виборах. "Перша хвиля обурення пройшла, зараз напруга спадає. Європейці повинні зрозуміти, що з Україною необхідно співпрацювати у сформованій ситуації",- пояснив виданню інформований представник зовнішньополітичного відомства.

Поки неясно, якими будуть подальші дії ЄС. У Брюсселі все ще сподіваються на звільнення лідера "Батьківщини" та її допуск до участі у виборчій кампанії, пояснив виданню високопоставлений співробітник зовнішньополітичної служби ЄС. Європейські дипломати в бесідах з виданням допустили, що рішення про це буде прийнято українською владою вже в 2012 р., ближче до старту виборчої кампанії. Невідомо також, чи відбудеться в нинішньому році відкладений візит Віктора Януковича до Брюсселя. Саміт Україна-ЄС, призначений на 19 грудня, швидше за все не буде скасовано, "якщо знову не станеться чогось екстраординарного", відзначають співрозмовники видання.

Зазначимо, в двосторонніх відносинах України і Європейського союзу в даний час намітився ризик глибоких ускладнень, причиною яких є порушення кількох кримінальних справ проти Тимошенко.

Прецедент утримання Тимошенко під вартою і винесення їй судом жорсткого вироку по одному з звинувачень викликав величезний резонанс і негативну оцінку серед світової громадськості. Подібний підхід до судових розглядів, за оцінкою перших осіб держав у складі ЄС і провідних політиків, може загрожувати Україні припиненням переговорів щодо укладення Угоди про асоціацію, а також створення ЗВТ з ЄС.

18 жовтня, глава Єврокомісії Жозе Мануел Баррозу і голова Європейської ради Херман ван Ромпей прийняли рішення про скасування візиту Президента України Януковича в ЄС, який був запланований на 20 жовтня. Секретар верховного представника ЄС із закордонних справ і політики безпеки Кетрін Ештон повідомила, що рішення про скасування візиту було прийнято європейськими політиками для того, щоб підкреслити необхідність "досягнення прогресу в забезпеченні верховенства закону і незалежності судової влади" в Україні.

Нагадаємо, Печерський райсуд Києва 11 жовтня засудив Тимошенко до 7 років позбавлення волі з забороною обіймати певні державні посади протягом ще 3 років за перевищення службових повноважень при підписанні газових угод з Росією. Також суд зобов'язав Тимошенко виплатити "Нафтогазу України" 1,516 млрд грн. Крім того, проти Тимошенко зараз відкриті ще кілька кримінальних справ.