Європа обурена тіньовими зарплатами в Кабміні
Тема корупції в Україні, списання боргів і можливого загострення війни на Донбасі після літнього затишшя заповнила передові статті західних видань. На зміну натхненню і позитиву часів Майдану прийшла гостра критика і розчарування.
Так, в останній публікації італійської газети L Arena, присвяченій Україні, йдеться про неофіційні доплати, організовані радником глави Адміністрації Президента Михайлом Бейліним.
"Бейлін організував виплату додаткових сум (чиновникам) Міністерства інфраструктури та Міністерства аграрної політики та продовольства: надбавка до зарплати від 3000 до 7000 доларів в місяць керівникам департаментів", - стверджує видання.
На думку редакції, корупція залишається досить звичним явищем на всіх рівнях українського суспільства та економіки. Українці вирішують питання з правоохоронцями та лікарями, на тіньових схемах засновані взаємовідносини між державними органами. Італійське видання зазначає, що саме така практика призводить до появи мафії і інших таємних злочинних співтовариств.
"Той факт, що зазвичай (доплати) розподіляють в обстановці секретності, зміцнює тенденцію української політичної системи до формування мафіозних структур і таємних товариств", - йдеться в матеріалі L Arena.
Крім того, L Arena звертає увагу і на інше, не менш небезпечне з точки зору виникнення корупції питання - непрозорі кадрові призначення в державному секторі економіки.
"Керівники державних підприємств призначаються на посаду з використанням малопрозорих процедур, де не вітається конкуренція. Порошенко зобов'язується призначати керівників на вищі посади держави прозоро, на конкурсній основі. Але на практиці справи йдуть не зовсім так", - пише видання.
Так, як приклад газета наводить призначення керівника найбільшого держпідприємства "Укрзалізниця".
"Починаючи з 7 липня, "Укрзалізницею" керує Олександр Завгородній. Але на цю посаду він був призначений зверху, а не обраний на конкурсі. Уряд стверджує, що конкурсна процедура буде оголошена до кінця вересня. Але, враховуючи бюрократичні зволікання для такого роду заходів, можна бути впевненим, що "Укрзалізниця" ще довго буде чекати обраного керівника", - пише L Arena.
Тему корупції в українській владі активно висвітлює і німецький журнал Der Spiegel. Нещодавно редакція присвятила великий матеріал зв'язків українського Президента з олігархом Костянтином Григоришиним.
"Багато електростанцій в Україні застаріли. Тому керівництво в Києві прийняло рішення придбати 37 нових трансформаторів. Контракт отримав вітчизняний виробник з промислового міста Запоріжжя. Але ціна на його трансформатори неймовірно завищена. За підрахунками українських ЗМІ, обладнання обійшлося вдвічі дорожче, ніж трансформатори Siemens або ABB. Обурення в Україні викликає також той, хто отримує вигоду від великого замовлення держави. Завод у Запоріжжі належить російському мільярдерові Костянтину Григоришину, давньому діловому партнеру Порошенка", - вказував Der Spiegel.
А в останньому номері редакція публікує інтерв'ю з засновником інвестиційної компанії Dragon Capital і головою "Асоціації європейського бізнесу" Томашем Фіала, який не лише говорить щодо корупції, але і називає причини, чому країна не може з нею впоратися. На його думку, Україні не вдається радикально порвати зі старою системою через своїх лідерів.
"Візьміть прем'єр-міністра Арсенія Яценюка. Він сам - продукт старої системи. І він не справляє враження людини, що горить бажанням щось змінювати", - наводить видання слова Фіала.
Крім цього, інше німецьке видання Die Welt пише про те, що українська армія і проросійські сепаратисти висловили на зустрічі в Мінську намір домогтися припинення вогню на сході України. Як аргумент газета наводить заяву спецпредставника ОБСЄ при контактній групі по Україні Мартіна Сайдіка, який розраховує на припинення вогню вже до першого вересня.
Тему військової допомоги Україні з боку Адміністрації президента США піднімає і американське видання TheNationalInterest. На його думку, США готові озброювати Україну, але не готові відправляти туди своїх військових.
"Значна частина американських політичних лідерів, включаючи високопоставлених чиновників з адміністрації Обами, готова озброїти Україну. Але мало хто з них (якщо такі взагалі є) бажає направити в бій американські війська. Іншими словами, вони готові воювати з Путіним - до останнього українця. Або до останнього долара, який конгрес виділяє на ці цілі. А цей ліміт вони можуть побачити досить скоро, так як нещодавно була висунута законодавча ініціатива про те, що із загальної суми військової допомоги на 300 мільйонів доларів близько 60 мільйонів повинно бути витрачено на наступальні озброєння", - пише видання.
У свою чергу одне з найвпливовіших ділових видань у світі TheWallStreetJournal піднімає питання переговорів України з зовнішніми кредиторами.
"Україні вдалося домовитися з приватними кредиторами про часткове списання заборгованості та відстрочення виплат за облігаціями. Однак це не означає, що всі її економічні проблеми вирішені. Мова йде про ключовий крок, який відкриває країні доступ до екстреного фінансування з коштів МВФ, США і країн Європи, - пише The Wall Street Journal.