ua en ru

Європа на зв'язку: за якими тарифами українські туристи будуть спілкуватися цієї зими

Європа на зв'язку: за якими тарифами українські туристи будуть спілкуватися цієї зими Мобільні оператори поступово знижують тарифи на міжнародний роумінг
В кінці року українські оператори почали знижувати тарифи на міжнародний роумінг. Зараз вони практично досягли рівня "домашніх". РБК-Україна порівняло нові пропозиції операторів: скільки тепер коштує провести різдвяні канікули у Європі "на зв'язку".

В кінці року українські оператори почали знижувати тарифи на міжнародний роумінг. Зараз вони практично досягли рівня "домашніх". РБК-Україна порівняло нові пропозиції операторів: скільки тепер коштує провести різдвяні канікули у Європі "на зв'язку".

Європейський приклад

У 2017 році в Європі зникне таке поняття як "міжнародний роумінг". Цієї осені Європарламент ухвалив зміни до телекомунікаційного законодавства і скасував плату за роумінг - надбавку до основного тарифу, яка і робить роумінг таким дорогим. На практиці скасування відбуватиметься поетапно. З 30 квітня 2016 року роумінговий тариф для дзвінків складе 0,05 євро за хвилину, для SMS - 0,02 євро, для мобільного трафіку - 0,05 євро за 1 мб. У червні 2017 року плата буде скасована остаточно. Це дозволить європейським операторам знизити ціни до рівня "домашніх".

В Україні ж роумінгові тарифи завжди були "хворим місцем". Чим дешевше ставала послуга в Європі, тим більшу плату стягували європейські оператори зі своїх партнерів в інших країнах, таких як Україна. У підсумку до українським операторам було багато претензій - як у абонентів, незадоволених невиправдано високою платою, так і у чиновників.

Так, ще в 2010 році Антимонопольний комітет України вирішив, що роумінгові тарифи українських операторів необґрунтовано високі і рекомендував привести їх до обґрунтованого рівня. В іншому випадку АМКУ готовий був почати розслідування. Тому оператори на 30-50% знизили тарифи в деяких країнах СНД.

У 2012 році у АМКУ знову з'явилися претензії до "мобільників". Відомство вважає завищеними тарифи на роумінг у двох найбільших операторів, "Київстару" і "МТС Україна", й початок відносно них розслідування. Стандартні тарифи на роумінг в Європі у них тоді були на рівні 12 гривень/хвилина.

У відповідь на претензії АМКУ оператори ввели ряд акцій і додаткових послуг, які дозволили знизити цю плату при замовленні пакетів послуг. Пізніше, у зв'язку з девальвацією національної валюти, стандартна вартість послуги міжнародного роумінгу зросла до 30 гривень/хвилина. Хоча спеціальні послуги, що дозволяють заощадити, залишилися.

Чергове зниження ціни на зв'язок за кордоном почалося після виходу в Україну бренду Vodafone. У жовтні цього року компанія "МТС Україна" заявила про розширення партнерства з британським оператором, яке дозволило їй використовувати бренд і можливості Vodafone. Вже в листопаді з'явилися перші тарифи "Vodafone Україна", особливістю яких став дешевий, сумірний з внутрішніми тарифами, роумінг.

У свою чергу, "Киевстар" відповів на це зниженням ціни послуги "Вільний роумінг" і партнерської угоди з інтернет-сервісом Booking.com. За умовами цієї угоди, абоненту нараховуються гроші на мобільний рахунок за бронювання житла через Booking.com.

Буде "Астеліт" (life:)), знижувати тарифи на роумінг найближчим часом, поки невідомо.

РБК-Україна підрахувало, скільки тепер, з урахуванням цих нововведень і без них, буде коштувати спілкування без обмежень в Європі.

Стандартні тарифи

У різних операторів всі країни згруповані за тарифними зонами, до яких застосовується базова тарифікація. Ця тарифікація буде застосовуватися й у подальшому, якщо перед поїздкою турист не активує послугу, що дозволяє заощадити.

Більшість країн Європи, як правило, знаходяться в першій і "найдешевшою" тарифній зоні. Наприклад, у "Київстару" стандартний тариф для дзвінків в Австрію, Бельгію, Великобританію і більшість європейських країн - 30 гривень за хвилину вхідного або вихідного дзвінка. Латвія, Литва, Фінляндія і ще кілька країн Європи потрапили в другу тарифну зону, де вхідні та вихідні дзвінки тарифікуються по 50 гривень за хвилину.

найдорожчі дзвінки на мережі супутникових операторів, що працюють в літаках та на суднах - це 100 гривень за хвилину вхідного або вихідного дзвінка. Вартість відправлення повідомлення на всіх тарифних зонах становить 8 гривень, а через кожні 50 Кб інтернету доведеться заплатити 6 гривень.

"МТС Україна" вивів в першу тарифну зону всі країни Європи, п'ять країн СНД, популярні туристичні напрямки (такі, як Єгипет або Шрі-Ланка). У цих країнах вхідні дзвінки, а також вихідні в Україну або країну перебування тарифікуються по 30 гривень за хвилину. Дзвінки в інші країни з роумінгу обійдуться в два рази дорожче. Для країн, які не потрапили в цю тарифну зону, діє тариф 45 гривень за хвилину вхідного або вихідного дзвінка. Відправлення SMS у всіх країнах коштує 10 гривень, а 100 Кб інтернету обійдеться в 15 гривень.

У той же час в тарифах під брендом "Vodafone Україна" передбачені різні ціни для 15 європейських країн, де присутня Vodafone, і для всіх інших. У першому випадку абоненту автоматично списується 30 гривень з рахунку. Натомість на добу надаються безкоштовні вхідні дзвінки, вихідні по 0,5 гривень за хвилину (для дзвінків в Україну і в Європі). Відправлення повідомлення коштує 0,5 гривень, а 500 Мб інтернету коштуватиме 10 гривень.

У країнах, де Vodafone не присутня, вхідні та вихідні в Україну і Європу тарифікуються по 30 гривень за хвилину, вихідні в інші країни - по 50 гривень за хвилину. Мобільний інтернет коштує 30 гривень за 1 Мб, відправка повідомлення - 0,5 гривень.

У life:) європейські країни розкидані по різних тарифних зон. Наприклад, базова вартість вхідних дзвінків в Австрії (друга зона) складає 32 гривні за хвилину, в Україну і в межах зони перебування - 33 гривні за хвилину. Вхідні дзвінки в роумінгу в Литві (третя зона) обійдуться в 37 гривень за хвилину, вихідні - у 55 гривень за хвилину. Вартість відправлення повідомлення - 9 гривень, а 100 Кб інтернет-трафіку варто 18,5 гривень.

Як заощадити

В якості альтернативи базових тарифів на роумінг оператори пропонують спеціальні пакети послуг. Такі пропозиції можуть значно здешевити роумінг для абонента.

Так, Vodafone Україна пропонує користувачам своїх тарифів Red S, M Red і Red L підключити послугу "Роумінг як вдома". За умовами послуги, дзвінки між українськими абонентами Vodafone і "МТС Україна" у роумінгу не тарифікується. Як і вхідні дзвінки. При замовленні на місяць вартість послуги становить 90,150 і 270 гривень відповідно. Натомість абонент отримує 500 Мб, 2 Гб і 5 Гб інтернету відповідно. Також надається по 30, 50 і 90 хвилин для дзвінків на будь-які мережі в Україну і на Vodafone в інші 62 країни, де він представлений, і по стільки ж повідомлень.

В рамках послуги "Travel life:)" абоненту за 10 гривень в місяць надається можливість приймати дзвінки у роумінгу в 56 країнах, включаючи Європу, по 4,99 гривні за хвилину. Вартість вихідних дзвінків в Україну та в межах країни перебування складає 8,99 гривень. Відправлення повідомлення варто 3,9 гривень, інтернет від 2,49 гривень до 15,99 гривень за 1 Мб, залежно від країни. Абоненти life:) можуть підключити послугу "0 у роумінгу", в рамках якої за 49 гривень нараховується 45 хвилин для дзвінків у роумінгу всередині мережі - абонент отримує по 15 хвилин протягом трьох днів.

Нещодавно "Київстар" також заявив про зниження плати за роумінг в рамках послуги "Вільний роумінг". За 30 гривень в день абоненту надається 15 хвилин для дзвінків у роумінгу в більшості країн Європи, а також в Україну. 100 Мб інтернету додатково обійдуться в 35 гривень, а пакет з 15 SMS в 22,50. Аналогічну пропозицію для Бельгії, Латвії, Литви та ще кількох європейських країн коштує 60 гривень за 15 хвилин на дзвінки в день. 100 Мб інтернету в цьому випадку коштуватиме 45 гривень, а 15 SMS - у 22,5 гривень.

Зазначимо, поки більшість роумінгових пропозицій далекі від ідеалу. Перший їх мінус у тому, що вони вимагають попередньої активації. Наприклад, якщо абонент не розраховував користуватися передачею даних за кордоном, але забув вимкнути цю функцію під час подорожі, інтернет в роумінгу швидко "з'їсть" всі гроші за базовим і не самому економному тарифом.

Другий недолік - необхідність замовляти послугу оптом, тобто відразу певний обсяг хвилин, повідомлень або пакет даних. Наприклад, у "Київстару" замовлений пакет діє тільки до кінця дня, хоча у Vodafone його можна "розтягнути" на місяць. Втім, ці нюанси не скасовують головного плюса подібних роумінгових пропозицій - можливості заощадити в рази, в порівнянні з базовими тарифами.