ua en ru

Єврокомісія стурбована зміною в Україну процедур тендерних закупівель

Автор: RBC.UA
Європейська комісія висловила занепокоєння ухваленням в Україні закону про зміни до тендерного законодавства, що виводить із-під контролю громадськості значну частину державних закупівель. Про це повідомив речник комісара ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Петер Стано.

Європейська комісія висловила занепокоєння ухваленням в Україні закону про зміни до тендерного законодавства, що виводить із-під контролю громадськості значну частину державних закупівель. Про це радіо "Свобода" повідомив речник комісара ЄС з питань розширення та європейської політики сусідства Петер Стано.

"ЄС нещодавно висловив занепокоєння щодо браку відданості української влади принципові проводити таку політику державних закупівель, яка б відповідала майбутній угоді про асоціацію та міжнародним принципам", - заявив Стано телефоном із Брюсселя.

За словами речника єврокомісара Штефана Фюле, ЄС наголошує на важливості мати ефективне законодавство про державні закупівлі і для української економіки, і для розвитку майбутньої співпраці між Україною та Європейським союзом.

Також він додав, що ЄС базує свою співпрацю з Україною на "європейських принципах і стандартах" і для ЄС важливо, як партнери в Україні ставляться до питань державних фінансів та протидії і попередження корупції.

Нагадаємо, 1 серпня Президент Віктор Янукович підписав закон про виведення державних підприємств із-під обов'язкової дії тендерних процедур закону "Про здійснення державних закупівель". Відповідно до закону, з Господарського кодексу вилучаються норми, за якими державні підприємства (і комерційні, і казенні) для закупівель товарів, робіт і послуг використовують процедури, визначені законом про держзакупівлі. Процедура тендерів передбачена тільки для закупівель за бюджетні кошти.

Нагадаємо, Верховна Рада ухвалила відповідний закон 4 липня.

За даними Державної служби статистики (Держстат), на здійснення державних закупівель товарів, робіт і послуг у І кварталі 2012 р. використано 48 млрд 485,4 млн грн., що в 3,8 разу перевищує суму, витрачену на держзакупівлі за аналогічний період 2011 р. За 2011 р., за даними Держстату, на здійснення держзакупівель використано 135 млрд 885,3 млн грн. Ця сума коштів на 75,5% перевищує суму, витрачену на держзакупівлі за 2010 р. Експерти Рахункової палати відзначали, держзакупівлі в 2010 р. і I половині 2011 р. здійснювалися неефективно.

Раніше громадські організації гостро критикували зміни до закону про державні закупівлі за те, що вони відкривають нові можливості для корупції. Багато державних підприємств критикували закон про держзакупівлі за його негативний вплив на бізнес. Наприклад, авіабудівники з держпідприємства "Антонов" були змушені проводити тривалу процедуру закупівель двигунів, які їм завжди поставляла тільки одна компанія - ВАТ "Мотор Січ". При цьому використовувалися не бюджетні кошти, а обігові кошти компанії.