ua en ru

Єврокомісія хоче застосовувати санкції до країн-боржників

Автор: RBC.UA
Єврокомісія озвучила сьогодні набір санкцій, під які будуть підпадати держави, не контролюючі власні бюджетні дефіцити, повідомляє РБК з посиланням на агентство Reuters. Як повідомляється, нові "заходи покарання" торкнуться і країн, що входять до зони обігу єдиної європейської валюти, і інших держав-членів Євросоюзу.

Єврокомісія озвучила сьогодні набір санкцій, під які будуть підпадати держави, не контролюючі власні бюджетні дефіцити, повідомляє РБК з посиланням на агентство Reuters. Як повідомляється, нові "заходи покарання" торкнуться і країн, що входять до зони обігу єдиної європейської валюти, і інших держав-членів Євросоюзу.

Тим не менш, для реалізації запропонованих сьогодні реформ їм належить отримати схвалення в Європарламенті і Раді міністрів закордонних справ ЄС.

Як повідомляється, нові пропозиції допоможуть посилити Пакт про стабільність і економічне зростання країн Євросоюзу, підписаний в 1997 р., шляхом введення штрафів щодо тих країн, чиї витрати будуть перевищувати "реальні можливості" держави. Таким чином, нові санкції дозволять створити механізм обмеження порушників, які не в стані стримувати зростання своїх боргів і бюджетних дефіцитів.

Всього планується реалізувати ряд заходів, які включають як окремі рекомендації щодо боротьби з виникаючими дисбалансами в економіці, так і цілком відчутні каральні заходи. При цьому, як наголошується, всі санкції будуть вводитися винятково відповідно до Лісабонського договору і дозволять забезпечити більш скоординовану економічну політику.

Так, як превентивний захід, спрямований на боротьбу зі зростаючим бюджетним дефіцитом, пропонується нарощувати резервний капітал в періоди підйому економіки держави. Згодом накопичені кошти дозволять країні з меншими зусиллями справлятися з погіршенням економічної кон'юнктури.

У той же час за країнами, дефіцит бюджету яких перевищує 3% від ВВП, вводиться додатковий посилений нагляд з боку наглядового органу. Якщо бюджетний дефіцит перевищить цей показник, країна зобов'язується також перевести особливий безвідсотковий депозит у розмірі 0,2% від ВВП на рахунок Єврокомісії. Дані кошти будуть стягуватися з держав у тому разі, якщо вони не виконають рекомендації наглядового органу.

Крім того, Єврокомісія пропонує ввести спеціальний механізм оцінки макроекономічної ситуації в країні, який дозволить виявляти дисбаланси в економіці європейських держав. У разі виявлення дисбалансу влади держави-члена ЄС отримають відповідний набір рекомендацій щодо його усунення, а у разі неможливості боротися з ним або ігнорування рад - будуть регулярно платити штраф у розмірі 0,1% від обсягу ВВП до тих пір, поки не буде прийнято рішення припинити її виплату.

У випадку успішного проходження в європейських органах влади нові заходи набудуть чинності з середини наступного року.
Нагадаємо, кількома днями раніше міністр фінансів Німеччини Вольфганг Шойбле виступив на підтримку пропозиції Єврокомісії про застосування санкцій до держав-членів Євросоюзу, які не в стані стримувати свої борги і бюджетні дефіцити в межах законодавчо встановлених обмежень.

Також зауважимо, що, за даними європейського статистичного агентства Eurostat, за підсумками минулого року усереднений показник дефіциту бюджетів країн єврозони збільшився з 2% до 6,3% ВВП, при тому, що за нормами Маастрихтського договору бюджетний дефіцит країни-членів Європейського співтовариства не повинен перевищувати 3% від ВВП. Бюджетний дефіцит Ірландії за рік зріс удвічі і становить зараз 14,3%, у сусідній Великобританії - 11,5%.

Норма державного боргу формально теж обмежена - 60% від ВВП. Проте борги деяких країн-членів перевищують цей показник майже в два рази. Обсяг держборгу Італії становить 115,8% ВВП, трохи менше у Греції - 115,1%, бельгійська заборгованість зросла за рік до 96,7% ВВП.