ru ua

Єврокомісар: Європейська перспектива України не викликає сумнівів

Автор: RBC.UA
Комісар Європейського Союзу з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле вважає, що європейська перспектива України не викликає сумнівів в Євросоюзі.

Комісар Європейського Союзу з питань розширення та європейської політики сусідства Штефан Фюле вважає, що європейська перспектива України не викликає сумнівів в Євросоюзі, проте процес євроінтеграції буде прямо залежати від того, наскільки ефективними будуть реформи в Україні.

Про це він заявив сьогодні в ході зустрічи з Президентом України Віктором Януковичем під час сьомого саміту Ялтинської європейської стратегії (YES), який проходить сьогодні в Ялті.

«Я не хочу, щоб ми ставили питання про те, чи потрібна Україна Європі. І Європа потрібна Україні, і Україна потрібна Європі», - підкреслив Ш.Фюле.

Разом з тим, зазначив єврокомісар, ключовим фактором євроінтеграції є реформи, які необхідно провести в Україну. Вони дозволять Україні ефективно конкурувати в умовах глобальної економіки і реалізувати потенціал у її відносинах з Європейським Союзом. «Будь-яке стратегічне рішення рухатися в бік Європи неможливе без реформ», - підкреслив він.

За словами Ш.Фюле, Європейський союз готовий сприяти України, робити зустрічні кроки і йти на компроміси.

«Ми пристрасно віддані процесу євроінтеграції України. Ми готові допомагати. Ми будемо демонструвати гнучкість. Але ми не будемо йти на компроміс у сфері наших спільних цінностей - повага прав людини, демократичних принципів і верховенства права», - підкреслив єврокомісар, додавши, що прихильність цим цінностям лежить в основі самого Європейського союзу і Європа ніколи не поступиться ними.

Ш.Фюле відзначив, що на сьогоднішньому етапі дуже важливим етапом у розвитку відносин України та ЄС може стати договір про асоціацію. Він може дати Україні перспективу до більш тісної економічної інтеграції з країнами Євросоюзу - зокрема, створення зони вільної торгівлі та фактичне відкриття для українських товарів європейського ринку.

«Позитивний вплив цього договору для України і її громадян з часом буде тільки збільшуватися. Дія договору без сумніву відіб'ється на підвищенні продуктивності праці і скорочення бідності», - сказав єврокомісар.

Нагадаємо, 22 вересня ц.р. представник Європейської комісії Анжела Філоте заявила, що в Єврокомісії не вважають, що угода про асоціацію України з Євросоюзом буде підписана на саміті Україна-ЄС 22 листопада.

За її словами, саміт за участю України «дасть можливість подивитися, де саме ми перебуваємо щодо угоди про асоціацію з Україною, але зараз занадто рано говорити про те, коли угода буде підписана».

А.Філоте нагадала, що президент Європейської комісії Жозе Мануель Баррозу та Президент України Віктор Янукович домовились, що підписання можливо в 2011 р., якщо буде прогрес щодо угоди і якщо буде відповідний рівень залучення сторін.

Нагадаємо, 20 вересня голова адміністрації Президента України Сергій Льовочкін заявив, що угоду про асоціацію України з Європейським Союзом можуть підписати на саміті Україна-ЄС.

Раніше, 9 липня ц.р. президент Європейської Ради Герман Ван Ромпей під час зустрічі з прем'єр-міністром України М.Азаровим заявив, що переговори щодо угоди про асоційоване членство України в ЄС, щодо зони вільної торгівлі та безвізового режиму між Україною та ЄС відбуваються динамічно і результати можуть з'явитися на саміті Україна-ЄС у листопаді 2010 р.

Відзначимо, 17 травня ц.р. верховний представник Європейської Комісії із зовнішньої політики і безпеки Кетрін Ештон заявила, що угода про асоціацію між Україною і ЄС може бути підписана вже до кінця нинішнього року. К.Ештон сказала, що укладення угоди про асоціацію дасть до того ж, можливість створити зону вільної торгівлі між ЄС і Україною. Представниця Єврокомісії стверджує, що тісна політична та економічна інтеграція Брюсселя та Києва відкриє європейський ринок для українських товарів.

Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На саміті Україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу до ЄС. Замість цього було схвалено рішення про те, що новий документ, що регламентує відносини України і ЄС, буде називатися угода про асоціацію.

Угода про асоціацію визначає не тільки юридичні відносини України та Євросоюзу, а й спонукає Україну до соціальних і економічних реформ. Ним передбачається співробітництво сторін щодо широкого спектру питань, в основному в галузі економіки. Головний компонент цієї угоди - створення зони вільної торгівлі. Укладення угоди про асоційоване членство наблизить Україну до підписання договору про умови вступу України в ЄС.