Євро-2012: Наскільки Україна готова до чемпіонату
З точки зору безпеки, Україна готова до Євро-2012, запевнили в силових відомствах. Але недоліки є, зазначили в Раді нацбезпеки і оборони.
Керівництво країни більше, ніж за тиждень до початку Євро-2012, декларувало повну готовність України до проведення турніру, а також заявляло про готовність забезпечити безпеку українських та іноземних уболівальників. Так, Президент Віктор Янукович заявив: "Жодних сумнівів, з точки зору безпеки проведення футбольних матчів, як для вболівальників, так і для футболістів в Україну немає".
Секретар Ради національної безпеки і оборони Андрій Клюєв в ході підсумкового засідання міжвідомчої координаційної штабу з питань безпеки та правопорядку з упевненістю резюмував: "Сьогодні ми можемо констатувати, що українські силові структури, разом з іноземними колегами готові до забезпечення безпеки під час проведення Євро-2012 на рівні світових стандартів ".
Треба думати, що подібні заяви вищих чинів держави мають під собою підгрунтя, адже в країні дійсно зроблено багато чого для проведення чемпіонату, а також для забезпечення безпеки під час нього.
Українська міліція переведена на посилений режим несення служби. Працівники органів внутрішніх справ несуть службу у цілодобовому посиленому варіанті, працюючи у три зміни. У Києві працює оперативний штаб з питань Євро-2012, в який цілодобово надходить інформація з регіонів. У штабі міліція має можливість одночасно спостерігати за порядком у всіх приймаючих містах.
У МВС зазначають, що основне навантаження покладається на представників зовнішніх служб - патрульної, спецпідрозділи "Беркут", а також дільничних інспекторів та працівників ДАІ. Крім того, МВС задіє на час проведення Євро-2012 викладачів, командирів, ад'ютантів, слухачів, курсантів та студентів Національної академії внутрішніх справ.
У загальній кількості в Україні під час чемпіонату будуть забезпечувати правопорядок 22 тис. правоохоронців. А під час фінальних матчів Євро-2012 в Києві за громадським порядком стежитимуть до 7 тис. працівників міліції. "Коли будуть проходити фінальні матчі, то буде задіяно до 7 тис. міліціонерів. А взагалі, це число буде менше - починаючи від 1,5 тис. працівників міліції", - заявив міністр внутрішніх справ Віталій Захарченко.
Як зазначають у відомстві, всі підрозділи пройшли спеціальну підготовку та інструктаж щодо забезпечення правопорядку під час чемпіонату, а численні тренування показали хороші результати.
У СБУ, як і слід було очікувати, не назвали кількість співробітників, які будуть стежити за безпекою країни під час Євро-2012. Однак, СБУ представила громадськості Міжнародний штаб безпеки для координації дій з іноземними правоохоронними органами і спецслужбами.
"На сьогоднішній день задіяні майже всі підрозділи та регіональні органи служби. На виконання указу Президента України при Антитерористичний центр створений і успішно діє Міжнародний штаб безпеки для координації дій з іноземними правоохоронними органами і спецслужбами. В експертну групу штабу увійшли представники 34 спецслужб з 19 країн світу . Це, в основному, фахівці з антитерору та аналітиці ", - заявив глава СБУ Ігор Калінін.
За словами Калініна, також велике значення співробітники відомства приділяють заходам щодо забезпечення безпеки перших осіб держав і представників іноземних організацій, які приїдуть в Україну в якості вболівальників. "Можу запевнити, що СБУ в рамках своєї компетенції виконає всі покладені на неї завдання щодо забезпечення безпеки на Євро-2012", - підкреслив Калінін.
Основним завданням Міноборони під час проведення Євро-2012 буде прикриття повітряного простору країни. У зв'язку з цим, Міноборони буде обмінюватися даними про повітряну обстановку з сусідніми країнами - Польщею, Словаччиною, Угорщиною і Румунією. Для забезпечення безпеки, Міноборони визначило 28 літаків, 16 гелікоптерів і 10 зенітно-ракетних комплексів.
Не менша відповідальність лягає на Держприкордонслужбу, оскільки саме прикордонники стежать за тим, хто перетинає кордон Україні. "Все 5 тис. прикордонників, які будуть працювати на 32-х прикордонних пунктах Євро-2012, будуть готові до роботи в особливих умовах, які диктує турнір. Підготовка йде за декількома напрямками: вивчення нормативно-правової бази діяльності, відпрацювання моделей пропуску через державний кордон, практичні тренінги, мовна підготовка та введення нових стандартів поведінки персоналу", - сказав директор департаменту охорони державного кордону Павло Шишолін.
Разом з цим, керівництво країни зробила спробу посилити відповідальність за тероризм на законодавчому рівні. За дорученням Президента Кабмін вніс на розгляд до парламенту законопроекти, спрямовані на посилення боротьби з тероризмом. Зокрема, мова йде про збільшення покарання за порушення пов'язані з тероризмом, у тому числі і "помилкові мінування".
До речі, якщо звернутися до статистики по "помилковим мінування", то посилення відповідальності за таке правопорушення буде зовсім не зайвим. За три неповних роки (з 2010 р. по сьогодні) в МВС зареєстровано 340 (з них 189 розкрито) злочинів за ст. 259 Кримінального кодексу (свідомо неправдиві повідомлення про загрозу безпеці громадян, знищення чи пошкодження об'єктів власності).
Свою резолюцію щодо готовності українських спецслужб винесли і організатори чемпіонату. Зокрема, директор турніру в Україні Маркіян Лубківський зазначив, що "українські стадіони футбольного чемпіонату Євро-2012 готові забезпечити безпеку проведення матчів на найвищому рівні".
Перший заступник Національного агентства з підготовки до Євро-2012 Олександр Бірсан також високо оцінює рівень підготовки українських спецслужб. "У нас високий ступінь готовності. Ми ретельно вивчили всі аспекти організації безпеки турніру, приділили багато уваги організаційної складової, визначили сили та засоби для звичайних умов, скоординували дії в разі виникнення надзвичайних ситуацій і так далі", - зазначив Бірсан.
Втім, незважаючи на велику проведену роботу, в Україні є ряд недоліків в організації забезпечення безпеки та ймовірних загроз у проведенні футбольного чемпіонату. Так, Андрій Клюєв зазначив, що "до проведення Євро-2012 наша країна практично готова. Разом з тим є ряд питань, викликів і загроз, які потребують спільного вивчення та відповідного реагування".
Секретар РНБО відзначив недостатню організованість в фан-зонах, оскільки там буде велике скупчення людей. Також за його словами, існує ряд недоліків у сфері перевезень. Залишається проблема з обладнанням і з оснащенням інфраструктури, системи спостереження, заходами по контролю пасажиропотоків, з недостатньою кількістю кінологічних підрозділів для забезпечення огляду пасажирів і вантажів.
Нагадаємо, сьогодні в Україні та Польщі стартував футбольний чемпіонат Євро-2012. Уже зафіксовано першу бійку в рамках матчу - в Польщі.
Підготував Ілля Іванов