Еттінгер: Потреба Європи в газі зросте з 500 до 600 млрд куб. м
Потреба Європи в газі зросте з 500 до 600 млрд куб. м. Про це заявив єврокомісар з енергетики Гюнтер Еттінгер на прес-конференції в Києві пізно ввечері 29 вересня 2011 р.
"У перспективі європейський ринок потребуватиме в 600 млрд куб. м газу на рік. Я вважаю, що Російська Федерація в цьому балансі представлятиме 25%, якщо не 30%", - підкреслив він.
"Якщо на майбутнє у нас така перспектива, то необхідно вважати, що Україна як була, так і залишиться найбільш важливим транзитером газу. Це означає, що газотранспортну систему України необхідно підтримувати, модернізувати і підтримувати на максимально технічному рівні, щоб забезпечувати стабільні поставки газу в Європу ", - сказав Гюнтер Еттінгер.
Він нагадав, що на сьогоднішній день ЄС споживає близько 500 млрд куб. м газу, з яких 125 млрд куб. м надходить з Росії. 80% російського газу, або близько 100 млрд куб. м, надходить до Європи через українську ГТС. За словами Еттінгера, ЄС підтримує плани з модернізації ГТС України. Першим проектом стане реконструкція газопроводу "Уренгой-Помари-Ужгород". "На наступному тижні це питання буде обговорюватися з банками та зацікавленими структурами. На це планується виділити близько 310 млн долл.", - сказав єврокомісар. За його прогнозом, кредити можуть надійти в 2012 р.
Єврокомісар повідомив про наміри Єврокомісії консультувати Україну з питання реструктуризації "Нафтогазу України". Нагадаємо, Президент України Віктор Янукович доручив прем'єр-міністру Миколі Азарову реформувати НАК "Нафтогаз України" на початку вересня. Міжвідомчу робочу групу з розробки проекту програми реформування «Нафтогазу» очолив перший віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв.
Зазначимо, глава представництва Євросоюзу в Україні Жозе Мануель Пінту Тейшейра раніше заявив, що Європейський союз не має наміру втручатися в газові переговори України і Росії. За його словами, саме від України залежить, чи збереже вона статус країни-транзитера газу з Росії до Європи.
Зазначимо також, що Україна запропонувала Росії створити тристоронній консорціум за участю ЄС з управління газотранспортною системою в обмін на знижку на газ. Спочатку в Росії ініціативи України сприйняли зі скепсисом. Але пізніше, видання «Комерсант-Україна» повідомляло, що Росія готова готова обговорювати створення тристороннього газового консорціуму з ЄС на базі української ГТС. Про це стало відомо після зустрічі Президента України Віктора Януковича з Президентом і прем'єр-міністром РФ Дмитром Медведєвим і Володимиром Путіним.
Створення газового консорціуму саме у тристоронньому форматі між Україною, Росією і Євросоюзом цілком реальне і дозволить збільшити поставки газу в ЄС на 40 млрд куб. м в рік. Таку думку висловив експерт з енергетичних питань Юрій Корольчук.
Нагадаємо, ще в липні єврокомісар Гюнтер Еттінгер заявляв, що газ стане для Європи ключовим джерелом енергії після рішення Німеччини щодо відмови від атомної енергії до 2022 р.
Зазначимо, під час свого нещодавнього візиту до Нью-Йорка Президент Віктор Янукович заявив, що Україна розраховує отримати гарантії транспортування через її територію російського нафти і газу. За його словами, мова йде про об'єднання зусиль України і Росії щодо поставок енергоносіїв до Європи, а також про можливість України отримати певні гарантії транспортування через її територію нафти і газу.
Варто також нагадати, що на 8 листопада заплановано пуск газу до Європи по газопроводу "Північний потік". 6 вересня ц.р. російський "Газпром" почав заповнення газом першої черги трубопроводу. Друга черга газопроводу, в рамках якої вже прокладено близько 600 км труб, буде введена в дію в кінці 2012 р.
"Північний потік" - принципово новий маршрут експорту російського газу в Європу. Газопровід пройде через акваторію Балтійського моря від бухти Портова (район Виборга в Ленінградській області) до узбережжя Німеччини (район Грайфсвальда).
16 вересня російський "Газпром", французька EdF, німецька BASF і італійська ENI 16 вересня в Сочі підписали акціонерну угоду щодо "Південного потоку". Згідно з угодою, французька EdF і німецька BASF отримають по 15% в проекті "Південний потік". Частка італійської ENI складе 20%, у "Газпрому" буде 50%.
Втім, за словами глави російського "Газпрому" Олексія Міллера, Україна залишиться транзитером російського газу і після будівництва газопроводів "Північний потік" і "Південний потік". За його словами, потужності "Північного потоку" і "Південного потоку" не знімають актуальності транзиту газу по території України. Міллер підкреслив, що цільові ринки газопроводу "Північний потік" - це Німеччина, Франція, Бельгія і Велика Британія, а інші країни будуть продовжувати отримувати газ за старими коридорами.