ua en ru

ЄЦБ скоротив мінімальні резервні вимоги до комбанків в 2 рази

Автор: RBC.UA
Європейський центральний банк (ЄЦБ) скоротив мінімальні резервні вимоги до комерційних банків єврозони з 2% до 1% від зобов'язань за депозитами і борговими інструментвми кредитних організацій. Дане рішення було прийнято керуючою радою ЄЦБ 8 грудня 2011 р. і набуло чинності сьогодні, 18 січня 2012 р.

Європейський центральний банк (ЄЦБ) скоротив мінімальні резервні вимоги до комерційних банків єврозони з 2% до 1% від зобов'язань за депозитами і борговими інструментвми кредитних організацій. Дане рішення було прийнято керуючою радою ЄЦБ 8 грудня 2011 р. і набуло чинності сьогодні, 18 січня 2012 р.

Скорочення рівня обов'язкового резервування, за оцінками ЄЦБ, вивільнить близько 100 млрд євро ліквідності в банківському секторі.

Нагадаємо, 8 грудня 2011 р. ЄЦБ схвалив ряд "нестандартних" заходів, спрямованих на стимулювання кредитної активності в банківському секторі і підтримку ліквідності на грошовому ринку єврозони. Зокрема, Центробанк вирішив провести два тендери з надання банкам кредитів строком на 3 роки і знизити резервні вимоги до 1% починаючи з 18 січня 2012 р.

У рамках першого аукціону ЄЦБ щодо надання трирічних кредитів європейські кредитні організації залучили 489,2 млрд євро. Всього в тендері брали участь 523 європейських банки.

ЄЦБ намагається стимулювати фінансову активність в єврозоні для того, щоб, з одного боку, забезпечити приплив коштів у реальний сектор економіки, а з іншого - спонукати банки купувати суверенні облігації проблемних країн, прибутковості по яких тримаються на дуже високому рівні.

Тим часом багато аналітиків і учасники ринку вважають, що антикризові заходи ЄЦБ не приносять належного результату. Безуспішність заходів, частково підтверджується тим, що значна частка вільної ліквідності "паркується" банками в депозитах ЄЦБ, тобто просто повертається на рахунку Центробанку.

З грудня 2011 р. одноденні депозити банків в ЄЦБ (депозити "овернайт") чи не кожен день оновлюють рекордні обсяги. 16 січня вони вперше в історії перевалили за 500 млрд євро, а напередодні, повідомив ЄЦБ сьогодні, досягли 528 млрд євро.

Безпрецедентне використання банками депозитного "притулку" ЄЦБ свідчить про кризу довіри на ринку міжбанківського кредитування єврозони. Банки побоюються позичати вільні кошти один одному і замість цього покладаються на "тиху гавань" ЄЦБ, задовольняючись лише 0,25% річних, що ЄЦБ нараховує за депозитами.

Ключовими постачальниками ліквідності на європейському ринку є американські фонди. Однак вони останнім часом різко знизили активність через побоювання відносно фінансового здоров'я таких країн, як Італія і Іспанія.

На тлі посилення боргової кризи міжнародні лідери все частіше вимагають від ЄЦБ більш агресивно втручатися в ситуацію, зокрема, активно скуповувати державні облігації. ЄЦБ ж завзято відмовляється від проведення "шокової терапії". Однією з причин аналітики називають прихід Маріо Драгі на зміну Жан-Клоду Тріше. Новий глава фонду заявив, що не стане своїми діями ставити під сумнів позицію організації як незалежної структури.

Вчора член Керуючої ради ЄЦБ Евальд Новотни заявив, що ЄЦБ шукає альтернативу суперечливій програмі скупки держоблігацій, але рішення про зміну інструменту монетарної політики поки немає.

Минулого тижня Європейський ЦБ збільшив скуповування паперів більш ніж у три рази - до найвищого рівня з кінця листопада, витративши 3,77 млрд євро, після того як новорічне затишшя поступилася дорогою відновленню боргової кризи.

Новотни також відзначив, що банк відмовився від рішучих заходів монетарної політики в цьому місяці після двох послідовних знижень процентних ставок в кінці минулого року і виділення великого обсягу ліквідності банкам для стабілізації фінансової системи, щоб поточні заходи "повністю вступили в силу".