ua en ru

ЄЦБ знизив облікову ставку до 1,25%

Автор: RBC.UA
Європейський центральний банк (ЄЦБ) знизив облікову ставку до 1,25%, йдеться в поширеному сьогодні повідомленні банку. Аналітики прогнозували, що ставка не буде змінена і залишиться на рівні 1,5%.

Європейський центральний банк (ЄЦБ) знизив облікову ставку до 1,25%, йдеться в поширеному сьогодні повідомленні банку. Аналітики прогнозували, що ставка не буде змінена і залишиться на рівні 1,5%.

Зазначимо, 6 жовтня ЄЦБ розглядав питання зміни облікової ставки, але все-таки залишив її на колишньому рівні 1,5%. Нинішнє зниження ставки швидше за все пов'язане з недавнім приходом на пост глави ЄЦБ італійця Маріо Драгі, який раніше висловлювався про необхідність такого кроку на тлі побоювань уповільнення економічного зростання в єврозоні. Відзначимо, що засідання ЄЦБ по обліковій ставці стало першим під головуванням Драгі, який змінив на цій посаді відомого Жан-Клод Тріше. Раніше італієць обіцяв продовжувати монетарну політику свого попередника.

Ставка по депозитах банків в ЄЦБ також буде знижена на 0,25 процентного пункту - до 0,5%. Рішення регулятора набудуть чинності з 9 листопада.

Драгі на прес-конференції після рішення банку по ставці сказав, що низхідні ризики для економіки єврозони посилилися, і на 2012 р. висока ймовірність значного зниження прогнозу по економічному зростанню. Він зазначив, що в найближчі місяці інфляція в єврозоні буде перевищувати 2%, проте в 2012 р. темпи зростання споживчих цін значно скоротяться.

"Напруженість на фінансових ринках, ймовірно, сповільнить темпи економічного зростання в єврозоні в II півріччі 2011 р. і на початку 2012 р. Економічний прогноз як і раніше підданий виключно високій невизначеності і посиленням низхідних ризиків. Частина цих ризиків вже матеріалізувалася, що робить дуже вірогідним значне зниження прогнозів щодо зростання ВВП на 2012 р. В даний час ми спостерігаємо повільне зростання в напрямку до м'якої рецесії до кінця року", - сказав Драгі на прес-конференції.

Він також повідомив, що члени керуючої ради одноголосно підтримали зниження облікової ставки, тобто представники Німеччини в раді, що вважаються охоронцями цінової стабільності, не пішли проти сміливого кроку ЄЦБ.

Нагадаємо, що ЄЦБ піднімав базову облікову ставку вже двічі з початку 2011 р. (у квітні та липні). Обидва рази ставка була піднята на 0,25 процентного пункту. На жорсткість монетарної політики ЄЦБ змушувала йти інфляція, яка прискорювалася з початку 2011 р., та яка вийшла за межі встановленого для країн Євросоюзу (ЄС) цільового орієнтира 2%.

Проте останнім часом ситуація кардинально змінилася: на перший план вийшли побоювання різкого уповільнення економічного зростання в єврозоні. На початку жовтня Міжнародний валютний фонд (МВФ) виступив із закликом до ЄЦБ знизити ставку рефінансування, якщо знижувальні ризики для економічного зростання не ослабнуть. Крім того, на думку МВФ, ЄЦБ, можливо, доведеться відновити операції із забезпечення банків ліквідністю на більш тривалі терміни, якщо обстановка на ринку міжбанківського кредитування буде погіршуватися. Ще одним кроком ЄЦБ, на думку експертів МВФ може стати "обіцянка продовжувати купівлю держоблігацій країн єврозони до тих пір, поки це буде необхідно".

У своєму звіті за 31 жовтня 2011 р. організація економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) скоротила прогноз щодо економічного зростання в єврозоні і США на 2012 р. Організація прогнозує, що ВВП єврозони в 2012 р. виросте на 0,3% (півроку тому зростання оцінювалося в 4%). ОЕСР також порадила розвиненим країнам G20 утримувати відсоткові ставки на нинішньому рівні, а Центробанкам єврозони по можливості знижувати їх. Центральні банки повинні продовжувати забезпечувати достатню ліквідність для полегшення напруженості фінансового ринку, йшлося у звіті ОЕСР.

У вересні 2011 р. економісти ЄЦБ знизили прогноз по зростанню ВВП регіону, що змусило європейських політиків діяти. 15 вересня ц. р. п'ятірка найбільш впливових центральних банків світу - Федеральна резервна система США, ЄЦБ, Банк Англії, Банк Японії і Швейцарський національний банк оголосили про додаткові заходи підтримки фінансового сектора на тлі боргової кризи в єврозоні.

Центробанки прийняли спільне рішення провести до кінця 2011 р. три тендери з надання комерційним банкам доларової ліквідності строком на три місяці. ЄЦБ також оголосив про відновлення ряду "нестандартних" заходів пом'якшення грошово-кредитної кредитних умов у фінансовій системі єврозони. Так, ЄЦБ відновить надання банкам кредитів строком на 1 рік і почне нову програму викупу облігацій з покриттям (covered bonds) обсягом 40 млрд євро.

Аналітики раніше зазначали, що ЄЦБ, ймовірно, не піде на зниження базової облікової ставки в цьому місяці, тому що інфляція все ще дуже висока. Експерти прогнозували, що ЄЦБ знизить базову облікову ставку в грудні ц.р. на 0,25 процентного пункту - до 1,25% для того, щоб прискорити зростання економіки регіону і стабілізувати ситуацію на фінансовому ринку.

Річна інфляція в єврозоні тримається на рівні 3% - найвищому за 3 роки. Однак це не завадило ЄЦБ знизити ставки, оскільки економісти банку прогнозують різке уповільнення інфляції в 2012 р.

Зазначимо, в кінці жовтня європейські лідери погодили план порятунку єврозони. Глави країн ЄС домовилися про добровільне списання приватними кредиторами 50% від суми боргу за грецькими облігаціями. Як заявив Президент Франції Ніколя Саркозі, угода, яка досягнуто з кредиторами, дозволить провести списання близько 100 млрд євро. В даний час сукупний державний борг країни перед приватними і національними кредиторами складає близько 350 млрд євро. За оцінкою французького лідера, подібні заходи дозволять Греції до 2020 р. знизити рівень держборгу до 120% від ВВП. Крім цього Саркозі заявив, що EFSF буде збільшено приблизно до 1 трлн євро. Одним з його учасників може стати Китай.

До цього глави ЄС прийняли комплекс заходів, спрямованих на відновлення довіри в європейському банківському секторі. Дані заходи повинні включати забезпечення гарантованого доступу банків до середньострокового фінансування з метою не допустити кризи ліквідності і гальмування кредитування реального сектора економіки.