ua en ru

ЄЦБ оголосив про відновлення кредитування банків на 1 рік

Автор: RBC.UA
Голова Європейського центробанку (ЄЦБ) Жан-Клод Тріше оголосив про відновлення ряду "нестандартних" заходів пом'якшення грошово-кредитної кредитних умов у фінансовій системі єврозони. Так, ЄЦБ відновить надання банкам кредитів строком на 1 рік.

Голова Європейського центробанку (ЄЦБ) Жан-Клод Тріше оголосив про відновлення ряду "нестандартних" заходів пом'якшення грошово-кредитної кредитних умов у фінансовій системі єврозони. Так, ЄЦБ відновить надання банкам кредитів строком на 1 рік.

Крім того, ЄЦБ почне нову програму викупу облігацій з покриттям (covered bonds), на цей раз її обсяг складе 40 млрд євро.

З липня 2009 р. по червень 2010 р. ЄЦБ набував облігації з покриттям на первинному і вторинному ринках в рамках програми обсягом 60 млрд євро. Програма, в ході якої ЄЦБ купував забезпечені облігації (наприклад, з іпотечним покриттям), була спрямована на те, щоб "розвантажити" баланси банків і стимулювати кредитування.

Нова програма викупу забезпечених облігацій триватиме з листопада 2011 р. по жовтень 2012 р., повідомила прес-служба ЄЦБ.

Крім того, керуючий рада ЄЦБ вирішив провести два раунду рефінансування банків строком приблизно на 1 рік - в жовтні і грудні 2011 р. Раніше антикризові тендери з надання банкам ліквідності строком на 12 місяців проводилися з червня по грудень 2009р. і користувалися рекордним попитом.

На прес-конференції Тріше вказав на "зростають ризики зниження" відносно економічних перспектив єврозони. На думку аналітиків, це означає, що в наступні місяці ЄЦБ може вдатися до зниження базової ставки рефінансування.

Раніше сьогодні ЄЦБ залишив базову ставку без змін - на рівні 1,5% річних.

У 2011 р. ЄЦБ двічі підвищував облікову ставку - у квітні та липні (обидва рази на 0,25 процентного пункту). На жорсткість монетарної політики ЄЦБ змушувала йти ускоряющаяся з початку 2011 р. інфляція, яка вийшла за межі встановленого для країн Євросоюзу (ЄС) цільового орієнтира 2%. Проте останнім часом ситуація кардинально змінилася: на перший план вийшли побоювання різкого уповільнення економічного зростання в єврозоні. Напередодні Міжнародний валютний фонд (МВФ) виступив із закликом до ЄЦБ знизити ставку рефінансування, якщо знижувальні ризики для економічного зростання не ослабнуть.

Нагадаємо, 6 вересня ц.р. член керуючої ради Європейського Центробанку (ЄЦБ) Маріо Драгі повідомив, що країни єврозони не повинні розраховувати на "вічну" програму викупу держоблігацій. "Програма (ЄЦБ) тимчасова і повністю стерилізована, і найголовніше, як зазначив (глава ЄЦБ Жан-Клод Тріше), вона не може бути використана замість фундаментальних принципів бюджетної дисципліни", - сказав Драгі.

Драгі також додав, що країни зони євро не повинні покладатися тільки на Європейський стабілізаційний фонд (EFSF), так як він покликаний пом'якшити економічні проблеми, але не є довгостроковим рішенням".

ЄЦБ відновив у серпні скуповування державних паперів Італії та Іспанії після перерви у 19 тижнів, щоб обмежити зростання їх прибутковості і взяти під контроль вартість запозичень для країн, тим самим не допускаючи поширення кризи в єврозоні.

Проте багато хто боїться, що Італія не прийняла достатніх заходів для врегулювання величезного боргу, незважаючи на заяви лідерів країни про проведення серйозних економічних реформ.

В кінці січня ц.р. Європейський центральний банк призупинив свою програму скупки держборгу країн зони євро. За весь час дії програми ЄЦБ викупив з ринку держпаперів на суму 76,5 млрд євро. Перед повідомленням про припинення викупу ЄЦБ європейського держборгу стало відомо, що в січні інфляція в зоні євро прискорилася в відносно попереднього місяця з 2,2 до 2,4%, максимального рівня більш ніж за два роки. Ринок переконаний, що він скуповував в основному грецькі, а пізніше ірландські та португальські держоблігації.

Нагадаємо, в травні 2010 р. ЄЦБ почав свою програму викупу державних боргів проблемних країн зони євро на піку грецької кризи. Центробанк ніколи не розкривав терміни дії програми і чиї саме папери він купує.

Європейський центральний банк - центральний банк Євросоюзу і єврозони. У його штат входять представники всіх держав-членів ЄС. Банк повністю незалежний від інших органів ЄС. Головними функціями банку є вироблення і здійснення валютної політики єврозони, емісія банкнот євро, підтримка цінової стабільності в єврозоні, тобто забезпечення рівня інфляції не вище 2%, встановлення основних процентних ставок.