ua en ru

ЄЦБ: Котирування ставок по італійських держоблігаціях набули низхідного тренду

Автор: RBC.UA
Європейський центральний банк фіксує зміну тренда по ставкам прибутковості італійських державних облігацій з висхідного на низхідний, повідомив член управляючої ради фінансової організації Ігнаціо Віско. При цьому він зазначив, що негативна динаміка спостерігається навіть при наявності високої волатильності ринку.

Європейський центральний банк фіксує зміну тренда по ставкам прибутковості італійських державних облігацій з висхідного на низхідний, повідомив член управляючої ради фінансової організації Ігнаціо Віско. При цьому він зазначив, що негативна динаміка спостерігається навіть при наявності високої волатильності ринку.

За словами Віско, 23 грудня 2011 р. прибутковість по 10-літніх державних облігаціях (Buono del Tesoro Poliennale) перевищила позначку 7%. Це стало своєрідним рекордом, оскільки через побоювання зростання боргових проблем спред до еквівалента в німецьких облігаціях German Bund склав понад 500 базових пунктів.

"В той же час тренд по ставках прибутковості досяг піку і почав знижуватися. Зараз ми маєм найкращий показник за кілька останніх місяців", - відзначив він в інтерв'ю.

Причиною позитивних змін економіст назвав заходи суворої бюджетної економії, які на цьому тижні все-таки отримали схвалення парламенту.

Нагадаємо, 22 грудня 2011 р. верхня палата парламенту Італії (Сенат) затвердила пакет антикризових заходів. Палата депутатів республіки провела аналогічні голосування 17 грудня 2011 р. і також підтримала ініціативи уряду Маріо Монті.

Антикризова програма передбачає збільшення дохідної частини бюджету на 33 млрд євро. Зокрема, планується підвищення різного роду податків і збільшення пенсійного віку. Третина від цієї суми кабінет має намір пустити на стимулювання економічного зростання. Починаючи з 2012 р. італійці зможуть виходити на пенсію в 66 років, а італійки у 62 роки. Очікується, що в 2018 р. вік для обох груп може бути прирівнюється до 66 років. При цьому уряд вводить так званий податок на солідність: пенсіонери, чия пенсія перевищує 200 тис. євро на рік, будуть зобов'язані платити податок 15%. Основне завдання таких суворих заходів - утримати третю економіку єврозони від краху.

Нагадаємо, 9 листопада ринкова прибутковість 10-літніх держоблігацій Італії досягла 7% - позначки, яку аналітики називають "точкою неповернення". При вартості запозичень на рівні 7% фінансування бюджетного дефіциту і держборгу Італії стає важким, і країні може знадобитися екстрена допомога партнерів по єврозоні або Міжнародного валютного фонду (МВФ). 29 листопада ринкова прибутковість 10-літніх держоблігацій Італії з терміном погашення в березні 2022 р. досягла 7,56%, встановивши новий рекорд за час існування єврозони. Крім 10-літніх держоблігацій Рим розмістив 3-літні держоблігації під прибутковість майже в 8%. Ставка по цих паперах в 7,89% стала ще одним рекордом для єврозони.

14 грудня прибутковість нових 5-літніх державних облігацій Італії на розміщенні оновила рекорд за час існування єврозони, склавши 6,47%. Попередній рекорд по прибутковості п'ятирічних паперів був встановлений на аукціоні місяць тому, коли італійське казначейство розмістило 5-літні бонди під прибутковість 6,29%. Тоді було продано облігацій на 3 млрд євро.

У листопаді сталася інверсія кривої прибутковості держоблігацій Італії: прибутковість 2-літніх італійських бондів - знову ж вперше в історії євро - перевищила прибутковість по 10-літніх паперах. Це вважається явним сигналом про зростання на ринку побоюваннях, що Італія не може розплатитися за своїми боргами. Зворотна (інвертована) крива прибутковості - це ситуація на ринку, при якій процентні ставки по довгострокових боргових інструментів нижче, ніж по короткостроковим. Саме ця ситуація передувала звернення Греції, Португалії та Ірландії за фінансовою допомогою.

25 листопада уряд Італії розмістив казначейські векселі строком на шість місяців під рекордну прибутковість в 6,5% річних. Казначейству вдалося знайти покупців на весь випуск паперів обсягом 10 млрд євро, однак прибутковість виявилася майже вдвічі вище, ніж на аналогічному аукціоні в жовтні 2011 р. Відразу після розміщення, яке біржові аналітики вже назвали "жахливим", прибутковість 2-літніх італійських держоблігацій на торгах піднялася вище 8% - також рекордного показника в історії євро.

Останнім часом Італія скоротила обсяги розміщення держоблігацій, реагуючи на тиск ринку, однак найближчим часом їй доведеться збільшувати запозичення, щоб зайняти на ринку планові 440 млрд євро в 2012 р.

У середині липня італійський парламент остаточно схвалив перший план економії бюджету. Офіційний Рим тоді заявляв, що ряд жорстких заходів допоможе Італії заощадити близько 48 млрд євро і до 2014 р. скоротити заборгованість на 0,2 % ВВП. Серед цих заходів, зокрема, відмова від підвищення зарплат і прийому на роботу нових співробітників у бюджетній сфері, а також проведення масштабної програми приватизації.

В обмін на ці кроки ЄЦБ обіцяв підтримку Риму, щоб допомогти йому уникнути боргової кризи, який переживає зараз Греція. З моменту запуску програм викупу облігацій (SMP) три місяці тому ЄЦБ придбав бонди на суму понад 100 млрд євро, причому здебільшого це були італійські десятирічні держоблігації. Однак новий глава ЄЦБ Маріо Драгі вважає, що програма ЄЦБ щодо викупу облігацій "не вічна і не нескінченна".