Чи є життя стадіонів після Євро-2012 (відео)
На "Арене Львів" перед єврочемпіонатом змагаються українські школярі. Дорослі футболісти грати не хочуть через забобони та ціни. Програвши 4 матчі, клуб "Карпати" відмовився від новозбудованої "Арени" на об'їзній трасі та переїхав на "фартовий" стадіон "Україна", про це говориться в сюжеті програми ICTV.
Не хочуть грати на "Арені" і футболісти клубу "Львів", через високі розцінки. У "Арену Львів" держава вклала майже 3 мрд грн. Як заробляти гроші після Євро - чіткого плану немає, взагалі ж робитимуть акцент на культурних заходах.
"Футбольний стадіон дає багато можливостей його використання. Це і концерти, і конференції, і бізнес-форуми", - розповідає директор департаменту "Євро-2012" Львівської міської ради Олег Засадний.
Найдорожчий для України - столичний "Олимпийський", він обійшовся у понад 4 млрд грн. Про завдання відшкодувати державі ці витрати чиновники навіть і не кажуть. Завантажити спортгіганта розраховують чемпіонатами України з футболу, легкоатлетичними змаганнями, концертами. От і Мадонна вже у серпні випробує "Олімпійський". Ще планують модні покази, екскурсії та навіть весілля. Але скільки коштує метр оренди офісних приміщень, ані у Києві, ані у Львові сказати досі не можуть.
"Тут частково приміщення є, вони вже готові, а умови їх використання немає. Бетонні стіни, підлога, невелика інфраструктура, ковролін в деяких місцях є. Там ще працювати і працювати", - розповідає експерт громадської компанії "Європатруль" В'ячеслав Коновалов.
Харківським стадіоном "Металіст" керує приватна компанія. Їй належать і кілька крамниць, і офісні приміщення під трибунами. Дохід від цих об'єктів мільйон гривень на рік, ще кілька мільйонів від футбольних матчів. А утримання стадіону коштує 20 млн грн на рік.
"Ми намагаємося його задіяти 365 днів у році, це наша мета, але навіть у цьому випадку 20 млн він не запрацює ніколи. У нас або квитки повинні стати дорожче. Для порівняння у нас квиток коштує 4 долл, а в Англії 100", - розповідає президент ФК "Металіст", співвласник стадіону "Металіст" Олександр Ярославський.
Найуспішніший серед українських стадіонів - "Донбас-Арена". За минулий сезон він заробив майже 19 млн долл. Найбільше грошей від оренди 46 корпоративних лож, і вже потім - продаж квитків на спортивні та культурні заходи. На стадіоні також працюють 3 ресторани, 4 бари, конференц-хол, нічний клуб, фітнес-центр, фан-кафе, музей і магазин. Отримують прибуток і від екскурсій, корпоративів, весіль. Саме тому організатори Євро спокійні за Донецьк та Харків, якими керують приватники. Занепокоєні завантаженістю львівського стадіону.
"І тут, звичайно, велика відповідальність покладається і на міську владу, на обласних керівників. Потрібно думати, працювати, шукати партнерів, які готові взяти на себе управління цим стадіоном. Це питання дуже важливе. І воно неодноразово звучало з вуст УЄФА", - заявляє директор турніру УЄФА Євро-2012 в Україні Маркіян Лубківський.
Євростадіони - це дорогі іграшки для країни, де не розвивають спорт і не рекламують міста для туристів. Тож головний акцент треба зробити хоча б на цьому.