ua en ru

ЄСПЛ: Катинський розстріл є військовим злочином

Автор: RBC.UA
Масовий розстріл польських військовополонених під Катинню в 1940 р. є військовим злочином. До такого висновку прийшов сьогодні Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ), на сайті якого ведеться відеотрансляція із залу суду в Страсбурзі.

Масовий розстріл польських військовополонених під Катинню в 1940 р. є військовим злочином. До такого висновку прийшов сьогодні Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ), на сайті якого ведеться відеотрансляція із залу суду в Страсбурзі.

Крім того, суд визнав, що російські власті не надали родичам військовополонених достатньої інформації про долю загиблих. В той же час ЄСПЛ не зобов'язав російську владу відновити розслідування трагедії, як того вимагали рідні і близькі розстріляних військовополонених, що скаржаться на неефективність розслідування справи російською владою.

Таким чином, суд у Страсбурзі лише частково задовольнив позов польської сторони. В ЄСПЛ було подано дві скарги, які потім об'єднали в одне виробництво. Позивачі - родичі розстріляних польських офіцерів - скаржилися на те, що російська сторона не змогла надати їм інформацію про долю загиблих офіцерів. Проте суд не визнав цей факт достатнім для відновлення розслідування трагедії російською владою.

Нагадаємо, розслідування справи про розстріл польських офіцерів було розпочато в 1990 р. У 2004 р. воно було припинено, а справу закрито. У 2010 р. Держдума прийняла заяву, в якому вказувалося, що розстріл був проведений "за прямою вказівкою Сталіна та інших радянських керівників".

У 1940 р. в Катинському лісі під Смоленськом були розстріляні кілька тисяч польських офіцерів, яких полонили під час операції з приєднання Західної Білорусії і Західної України у вересні 1939 р.

Після війни в розстрілі поляків звинувачували німців, проте в 1990 р. СРСР визнав відповідальність за це діяння. Винними в трагедії були названі глава НКВС Лаврентій Берія і його підлеглі. На думку російських істориків, розстріл польських офіцерів міг бути помстою Сталіна за жорстоке вбивство полонених червоноармійців після радянсько-польської війни 1920 р.

Зазначимо, що визнання Росією провини СРСР в розстрілі польських офіцерів у Катині зіграло значну роль у зміцненні відносин між РФ і Польщею. Однак, 10 квітня 2010 р. під Смоленськом розбився літак Ту-154 екс-президента Польщі Леха Качиньського. Разом з главою держави прямували в Катинь 88 членів офіційної делегації. Всі вони загинули.