ua en ru

ЄС підготував Україні список вимог у сфері євроінтеграції

Автор: RBC.UA
ЄС вперше поставив перед Києвом терміни виконання реформ, повідомляє «Комерсант-Україна».У розпорядженні опинилися документи, передані Україні в ході візиту до Києва єврокомісара з питань розширення ЄС і політики сусідства Штефана Фюле.

ЄС вперше поставив перед Києвом терміни виконання реформ, повідомляє «Комерсант-Україна».У розпорядженні опинилися документи, передані Україні в ході візиту до Києва єврокомісара з питань розширення ЄС і політики сусідства Штефана Фюле.

Головний з них, званий в Єврокомісії "матрицею співпраці", регламентує терміни виконання Україною ключових реформ у сфері євроінтеграції. У документі зазначено обсяги фінансової допомоги ЄС та кроки, необхідні для отримання Києвом дорожньої карти безвізового режиму восени 2010 р.

28 квітня комітет по закордонних справах Європарламенту (ЄП) заслухав звіт єврокомісара з питань розширення ЄС і політики сусідства Ш.Фюле.

Однією з головних тем стали результати візиту комісара в Україну 21-23 квітня. "Я передав українській стороні список ключових реформ, які Україна повинна терміново реалізувати, а також список можливих стимулів і дій у відповідь Євросоюзу", - повідомив Ш.Фюле. Копії списку передані Президенту Віктору Януковичу, керівництву МЗС і лідеру опозиції Юлії Тимошенко.

У розпорядженні опинився документ, про який говорив єврокомісар. Таблицю, розбиту на сім розділів по секторальної приналежності, в Єврокомісії (ЄК) називають "матрицею співпраці з Україною", розповіло джерело в дипкорпусі.

На відміну від колишніх документів ЄК, що регламентують співпрацю з Україною, в ньому містяться не просто тези, а прогнозні терміни реалізації реформ. "Раніше ЄС уникав регламентувати терміни реформ, які повинна провести Україна. Тепер ми бачимо якісно новий підхід", - поділився з один з українських дипломатів.

Формально Євросоюз не має права вимагати від України виконання реформ в ті чи інші терміни, тому матриця не володіє статусом офіційного двостороннього документу. Але джерела в ЄК стверджують, що вона була узгоджена на рівні глав МЗС ЄС.

Ш.Фюле, якому належить ініціатива створення матриці, виступаючи в комітеті ЄП, запевнив, що план реформ пройшов узгодження в службах ЄК.

Ключовими дипломати вважають розділи "Мобільність" і "Енергетичний сектор", більшість вимог яких повинні бути виконані протягом шести місяців. "Ми переконані, що реформу "Нафтогазу" можна провести в стислі терміни. І якщо через місяць ми побачимо, що ніяких рухів немає, ми зможемо запитати в уряду, чому вона не виконує своїх зобов'язань", - сказав співрозмовник в ЄК. У графі "Стимули і підтримка" матриці міститься мотив, який повинен підштовхнути Україну до виконання зобов'язань.

У разі реформування газового сектора Києву обіцяють відкрити кредитну лінію на 2,5 млрд євро для модернізації газотранспортної системи. Раніше в документах ЄС фігурувала цифра 2,57 млрд дол.

Нагадаємо, 2 квітня 2010 р. колишній генсек НАТО і високий представник Європейського союзу з питань спільної візової політики Хав'єр Солана заявив, що вирішення проблеми візового режиму між Україною і ЄС - питання місяців.
Місяцем раніше, 2 березня ц.р. в ході візиту до Брюсселя, Президент України Віктор Янукович заявив, що через рік Україна отримає безвізовий режим і зону вільної торгівлі з ЄС.

25 лютого 2010 р. Європарламент проголосував резолюцію щодо України, в якій, зокрема, міститься пункт про можливість Києва вступити до ЄС, а також резолюцію, в якій міститься звернення до ради Євросоюзу надати ЄК мандат для розробки дорожньої карти безвізового режиму для України.

У зверненні сказано, що "існуюча угода про спрощення візового режиму має бути переглянуте з довгостроковою перспективою" і включати середньострокову мета щодо скасування існуючої плати за візи.

27 січня 2010 р. міністр закордонних справ України Петро Порошенко повідомив, що текст угоди про асоціацію з Євросоюзом вже узгоджений. Він нагадав, що завершення роботи зі створення зони вільної торгівлі (ЗВТ) з ЄС планується в 2010 р., і відзначив, що в переговорах з ЄС щодо підписання угоди про асоціацію вже помітні позитивні зрушення, однак потрібно попрацювати над частиною, яка стосується ЗВТ.

«Угода про асоціацію» визначає не тільки юридичні відносини України та Євросоюзу, а й спонукає Україну до соціальних і економічних реформ. Ним передбачається співробітництво сторін по широкому спектру питань, в основному в області економіки. Головний компонент цієї угоди - створення зони вільної торгівлі. Укладення угоди про асоційоване членство наблизить Україну до підписання договору про умови вступу України в ЄС.

Україна і ЄС почали переговори про нову угоду 5 березня 2007 р., а переговори про створення зони вільної торгівлі - 18 лютого 2008 р. На саміті Україна-ЄС у Парижі 9 вересня 2008 р. Україна не отримала гарантій вступу в ЄС. Замість цього було схвалено рішення про те, що новий документ, що регламентує відносини України і ЄС, буде називатися «Угода про асоціацію».