ua en ru

ЄС зробить жорсткішими правила іпотечного кредитування

Автор: RBC.UA
Розробка першого блоку загальних правил Європейського союзу по іпотечному кредитуванню повинна завершитися в понеділок, 22 квітня. Ці правила дозволять уникнути повторення бульбашки на ринку нерухомості, яка поглибила кризу в єврозоні, повідомляє телеканал "Росія 24".

Розробка першого блоку загальних правил Європейського союзу по іпотечному кредитуванню повинна завершитися в понеділок, 22 квітня. Ці правила дозволять уникнути повторення бульбашки на ринку нерухомості, яка поглибила кризу в єврозоні, повідомляє телеканал "Росія 24".

Банки законодавчо змусять перевіряти платоспроможність потенційних клієнтів і їх здатність по погашення іпотечних кредитів. Загальний обсяг іпотечного ринку в Європі становить 6,5 трлн євро.

"Ми сподіваємося завершити переговори з Європейським парламентом у понеділок по важливих нових правилах для захисту споживачів і власників іпотеки", - сказав прес - секретар ірландського головування в ЄС.

Читайте також: Ринок нерухомості в США почав відновлюватися

Якщо правила будуть узгоджені, то вони набудуть чинності в середині 2015 р. Правила забороняють банкам та іншим кредиторам практику, відповідно до якої їхні агенти отримують оплату в залежності від кількості схвалених іпотечних кредитів.

Таке безвідповідальне кредитування привело до утворення бульбашки на ринку нерухомості в США, що фактично призвело до нової світової фінансової кризи.

Схожі бульбашки нерухомості в Ірландії та Іспанії, де у банків обсяг безнадійних боргів обчислювався сотнями мільярдів євро. Після того, як уряди країн підтримали свої банки, вони змушені були звернутися за додатковою зовнішньою допомогою.

Крім цього, правила передбачають посилення захисту прав споживачів. Тепер банкам буде складніше отримати нерухомість позичальника, який не може своєчасно здійснювати виплати.

Читайте також: Мінрегіонбуд готовий компенсувати відсотки по іпотеці для 30 тис. позичальників

Також від іпотечних агентів будуть вимагатися звіти з певною інформацією в стандартизованій формі по всьому валютному блоку.

На думку регуляторів, велика конкуренція між банками в різних країнах призведе до кращих умов для позичальників і буде сприяти оздоровленню економіки єврозони.

Нагадаємо, в 2006 р. в США почалася іпотечна криза, яка через рік викликала катастрофічні наслідки. Головною її причиною стало зростання неповернень житлових кредитів неблагонадійними позичальниками. Іпотечна криза стала початком світової економічної кризи 2008 р.

Першою жертвою кризи стала іпотечна компанія New Century Financial Corporation, схожа доля спіткала компанію American Home Mortgage Investment Corp. Компанії перестали видавати кредити, скоротили штат своїх співробітників, а їхні акції істотно впали в ціні. Влітку криза торкнулася інвестиційних фондів найбільших фінансових компаній, які вклали кошти в іпотечні облігації: Bear Stearns, Goldman Sachs, BNP Paribas. На міжнародних ринках стала намічатися криза ліквідності. Центробанки всього світу почали вливати в свої фінансові системи десятки і сотні мільярдів доларів.

Читайте також: Житло в Україні має коштувати в середньому 5,5 тис. грн за квадратний метр, - Азаров

В цьому році з початком критичного для житлового ринку весняного періоду умови іпотечного кредитування в США нарешті починають пом'якшувати. Фінансові організації все частіше видають кредити з низьким початковим внеском, а іпотечний гігант Fannie Mae, що підтримується державою, активніше скуповує їх.

Це дуже важлива зміна після важких чотирьох років, протягом яких при покупці будинку початковий внесок не опускався нижче 20%.