ua en ru

ЄС вимагає від Грузії погодитися на вступ Росії у СОТ

Автор: RBC.UA
Євросоюз зажадав від влади Грузії погодитися на вступ Росії до Світової організації торгівлі (СОТ), повідомляє видання Wall Street Journal. За даними газети, у вівторок Тбілісі відвідав один із заступників комісара ЄС із зовнішньої політики Гуннар Віганд. Він передав владі республіки послання, в якому від Грузії вимагається піти на поступки Росії, заявило виданню джерело в Тбілісі.

Євросоюз зажадав від влади Грузії погодитися на вступ Росії до Світової організації торгівлі (СОТ), повідомляє видання Wall Street Journal. За даними газети, у вівторок Тбілісі відвідав один із заступників комісара ЄС із зовнішньої політики Гуннар Віганд. Він передав владі республіки послання, в якому від Грузії вимагається піти на поступки Росії, заявило виданню джерело в Тбілісі. В іншому випадку Вігланд пригрозив, що Москву пустять у СОТ і без згоди Грузії, однак для влади республіки це стане політичною поразкою.

За словами Віганда, варіант прямого голосування 15 грудня можливий. З'ясувалося, що закони СОТ дозволяють робити винятки, при яких претендент на вступ в організацію може не отримувати згоду всіх її членів.

Сам Віганд від коментарів відмовився.

Для вступу до СОТ Росія повинна вирішити розбіжності з Грузією. Грузія є членом СОТ і послідовно виступає проти входження в цю організацію Росії. Наприкінці квітня 2008 р. Грузія вийшла з переговорного процесу про вступ РФ у СОТ, який відновився за посередництва Швейцарії в березні 2011 р. Головною умовою згоди на вступ РФ в цю організацію Грузія висуває власний або міжнародний контроль на митно-пропускних пунктах на кордоні РФ з Абхазією і Південною Осетією. У Москві вважають ці держави незалежними, а тому відмовляються від вимог Тбілісі. Чергові переговори між країнами за посередництва Швейцарії також зайшли в безвихідь.

Зазначимо, в середу, 25 жовтня, заступник міністра закордонних справ Грузії Сергі Капанадзе в телефонному інтерв'ю для Wall Street Journal з Женеви повідомив, що Грузія запропонувала Росії нові умови входження до СОТ. "Зараз ми перебуваємо на самому фініші переговорів", - сказав чиновник. Новий компроміс, запропонований Грузією, включає створення нейтрального моніторингу за торгівлею товарами, включаючи представників двох анклавів.

"Суть пропозиції полягає в електронному обміні даними про торгівлю та міжнародному спостереженні за участю представників Абхазії і Південної Осетії. Після того, як Росія вирішила свої питання з США і ЄС, зацікавленість Заходу в російсько-грузинських переговорах стала "більш інтенсивною", - сказав Капанадзе. При цьому він відмовився коментувати можливий тиск ЄС на Грузію.

Нагадаємо, європейський комісар з торгівлі Карел де Гюхт 21 жовтня повідомив, що Росія і ЄС досягли угоди, яка відкриває РФ дорогу для приєднання до СОТ до кінця 2011 р. За його словами, у РФ залишилося дуже мало часу для того, щоб досягти двосторонньої угоди з Грузією. У зв'язку з цим Єврокомісія (ЄК) закликає сторони швидше вирішити протиріччя. Про це йдеться в оприлюднених матеріалах ЄК. У них зазначається, що європейський регулятор готовий запропонувати будь-яку допомогу, яка може бути необхідна для врегулювання питання.

"ЄС і РФ дійшли згоди по всіх питаннях, що відкрило Росії дорогу для приєднання до СОТ до кінця року. Досягнуте взаєморозуміння дозволить захистити робочі місця у Європі та запобігти перенесення виробництва в секторі промислового складання в Росію", - говориться в повідомленні ЄК.

Раніше прем'єр-міністр РФ Володимир Путін закликав США і ЄС допомогти Росії подолати опір Грузії. "У мене виникає законне питання: наші основні партнери у Європі та Сполучених Штатах хочуть, щоб Росія була членом СОТ або не хочуть? Не треба ховатися за грузинське питання. Якщо хочуть, то вони зможуть це зробити дуже швидко, тим більше, що основних компромісів ми досягли", - сказав прем'єр.

Президент Росії Дмитро Медведєв раніше висловив надію, що Росія вступить у ВТО до кінця 2011 р. За його словами, згода на це Тбілісі, який зараз блокує вступ Росії у СОТ, могла б відновити перервані дипломатичні відносини між Росією і Грузією. "Бартеру з Грузією я б точно не хотів, це було б просто аморально. У Грузії є окрема позиція з цього приводу. Ми до неї ставимося з повагою, якщо мова йде про позицію, продиктовану статутними цілями СОТ. Торгівля, преференції, митні режими - все це ми готові обговорювати. Але під тему вступу у СОТ наші грузинські колеги намагаються проштовхнути нове створення політичної проблеми, а саме: пункти пропуску, хто що контролює", - заявив тоді Медведєв. Він додав, що якщо Грузія під маркою вступу у СОТ спробує проштовхнути зміну існуючих політичних реалій, то Росія на це не піде. "Навіть СОТ не буде тією ціною, яка може бути заплачена", - сказав Медведєв.

Якщо ЄС досягне згоди Грузії, Росія може бути прийнята до СОТ вже наступної весни.