ua en ru

ЄС розглядає можливiсть транзиту додаткових обсягiв газу через Україну

Автор: RBC.UA
Європейська комiсiя вивчає можливостi отримання додаткових обсягiв росiйського газу через територiю України внаслiдок ситуацiї, що склалася з Бiлоруссю.

Європейська комiсiя вивчає можливостi отримання додаткових обсягiв росiйського газу через територiю України внаслiдок ситуацiї, що склалася з Бiлоруссю, повiдомила сьогодні в Брюсселi представник Єврокомiсiї з питань енергетики Марлен Гольцнер, передає «Радіо Свобода».

За її словами, російська сторона поінформувала про можливостi України збiльшувати обсяги постачання росiйського газу до країн ЄС у разi, якщо Бiлорусь справдi вiдбиратиме з трубопроводу газ, призначений винятково для транспортування до ЄС.

«Це, власне, те, чого ми очiкуємо, оскiльки цей газ повинен надходити за контрактами з компанiями Європейського Союзу. Таким чином, якщо виникає проблема, ми очiкуємо, що вони (росiйська сторона) справдi дотримуватимуться своїх обiцянок за цими контрактами i робитимуть це через Україну. Що ми зараз вiдзначаємо, так це наявнiсть технiчних можливостей для постачання цих додаткових обсягiв газу до Нiмеччини i до Польщi. Нiмеччина, безумовно, має такi можливостi, але ми все ще маємо пiдтвердити, що iснують такi можливостi для Польщi й iснує достатнє за обсягами сполучення мiж українською i польською системами, щоб поставити додатковий обсяг газу», - повiдомила Гольцнер.

За її словами, Європейська комiсiя стежить за ситуацiєю i перебуває в тiсному контактi як із Росією, так i з Бiлоруссю. Перша технiчна зустрiч із бiлоруською стороною вiдбудеться сьогоднi у другiй половинi дня, заявила представник Єврокомісії.

Крiм того, за її словами, єврокомiсар із питань енергетики Ґюнтер Еттiнґер має намiр протягом наступних двох днiв пiдтримувати телефонний контакт із вiдповiдним представником бiлоруської сторони.

Гольцнер також повідомила, що наразi немає жодних повiдомлень щодо припинення постчань газу до будь-якої з країн ЄС.

Нагадаємо, сьогодні білоруський президент Олександр Лукашенко доручив перекрити транзит газу через Білорусь до Європи.
Раніше сьогодні білоруський уряд запропонував ВАТ "Газпром" свій варіант врегулювання газової проблеми. Суть цієї пропозиції викладена в листі, який Рада міністрів республіки направила російській стороні. "Газпрому" було запропоновано погасити заборгованість за транзит природного газу перед "Бєлтрансгазом" у розмірі 217 млн дол. У свою чергу "Бєлтрансгаз" до 23 червня поточного року в повному обсязі розраховується за поставлений до Білорусі у травні газ.
Крім того, до 5 липня він погашає заборгованість у розмірі 187 млн дол., що утворилася за січень-квітень 2010р. Одночасно білоруська Рада міністрів звернулася з проханням до російської сторони "утриматися від подальшого обмеження постачань газу до Білорусі до повного виконання взаємних зобов'язань".
У свою чергу, офіційний представник ВАТ "Газпром" Сергій Купріянов заявив сьогодні, що "Газпром" гарантує європейським споживачам повний обсяг постачань газу.
Нагадаємо, "Газпром " у понеділок з 09:00 за київським часом запровадив режим обмеження постачань газу до Білорусі на 15% з подальшим збільшенням до 85%. Це відбулося після того, як мінська влада не виконала умови п'ятиденного ультиматуму про погашення заборгованості, що накопичилася, за постачання газу.
Газовий холдинг 16 червня 2010 р. офіційно попередив "Бєлтрансгаз" і уряд Білорусі про обмеження постачань газу у разі непогашення боргів до 21 червня 2010р. У цей період проводилися переговори між РФ і Білоруссю по врегулюванню проблеми, проте вони закінчилися безрезультатно.