ЄС надасть Україні кредит на 600 млн євро (відео)
На саміті Україна-ЄС будуть підписані чотири договори, по одному з яких Україні буде наданий кредит у розмірі більше 600 млн євро. Про це в ході сьогоднішньої прес-конференції заявив міністр закордонних справ України Леонід Кожара (на фото), передає кореспондент РБК-Україна.
"На саміті на сьогоднішній день передбачається підписання і ухвалення чотирьох документів: традиційно це спільна заява за наслідками саміту... Очікується підписання кредитного договору і меморандуму щодо виділення Україні макрофінансової допомоги зі сторони Європейського Союзу. І на цей час Міністерство фінансів завершує підготовку відповідних документів. Підписання меморандуму про підставу діалогу Україна-ЄС з питань бізнес-клімату..., а також... підписання сьомого спільного звіту про виконання меморандуму між Україною і ЄС про взаєморозуміння щодо співпраці в енергетичній галузі", - сказав Кожара.
На питання, про яку суму макрофінансової допомоги йде мова і на яких умовах буде наданий кредит, Кожара відзначив: "Мова йде про більш ніж 600 млн євро. Умови ви дізнаєтеся після ухвалення. Головна мета (надання кредиту) - це питання європейської інтеграції України".
Читайте також: Рада міністрів ЄС підтвердила намір підписати з Україною угоду про асоціацію
Нагадаємо, Рада ЄС на своєму засіданні 18 лютого, присвяченому Східному партнерству, нагадала про фінансову допомогу у розмірі 1,9 млрд євро, що надається країнам-партнерам за їх реформи протягом 2010-2013 рр. Учасники зустрічі підкреслили важливість подальшого впровадження програм всеосяжних інститутів, які були узгоджені з п'ятьма країнами-учасницями Східного партнерства. Мета програм - укріплювати управлінські здібності для проведення важливих реформ в цих країнах.
Тоді ж Рада міністрів ЄС підтвердила свій намір підписати з Україною угоду про асоціацію, включаючи положення про створення глибокої і всеосяжної зони вільної торгівлі.
Читайте також: Штефан Фюле у Києві - одночасна інтеграція України з ЄС та іншими об'єднаннями неможлива
Україна знаходиться в постійному пошуку вигідних кредитів для погашення зовнішнього боргу і вирішення актуальних внутрішніх проблем. Раніше прем'єр-міністр Микола Азаров заявляв, що Україні необхідно виплатити 9 млрд дол. по зовнішніх зобов'язаннях в 2013 р. "Левова частина цього боргу, а саме 6 млрд дол., - зобов'язання по кредитах Міжнародного валютного фонду, які були узяті в 2008-2009 рр.", - зазначав глава уряду. Як повідомлялося в липні минулого року, Кабінет міністрів України своєю постановою №607 від 10 травня 2012 р. затвердив середньострокову стратегію управління державним боргом на 2012-2014 роки.
Експерти говорять насамперед про вигідність кредитів від МВФ. Нагадаємо, після схвалення програми stand-by літом в 2010 р. Україна отримала від МВФ перший транш у розмірі 1,89 млрд дол. У грудні 2010 р. був виділений другий транш в розмірі близько 1,5 млрд дол. Після цього виділення коштів за програмою були заморожені через невиконання Україною низки взятих на себе зобов'язань, зокрема щодо підвищення тарифів на газ і теплопостачання для населення. Зараз Україна веде переговори з приводу відновлення співпраці з МВФ. Раніше цього місяця Київ відвідала місія фонду. Як раніше повідомлялося з посиланням на джерело в НБУ, перший транш в 1,5 млрд дол. по новому кредиту МВФ можливий вже в лютому-березні 2013 р.
Читайте також: Україні в 2013 р. необхідно виплатити 9 млрд дол. зовнішніх боргів, - Азаров
Що стосується євроінтеграції України, то очікується, що угода про асоціацію з ЄС буде підписана на саміті Східного партнерства у Вільнюсі в листопаді. Угода була парафована 30 березня 2012 р. - підписана була тільки політична частина договору. Для набрання документом чинності необхідне підписання і ратифікація Верховною Радою, Європарламентом і парламентами країн-членів ЄС. Представники ЄС багато разів відзначали, що підписання угоди про асоціацію опинилося під загрозою через нинішню ситуацію в Україні.