ua en ru

ЄС: Переговори Сербії та Косова є «позитивним початком»

Автор: RBC.UA
Євросоюз привітав «позитивний початок» прямих переговорів між представниками Сербії та Косова - перший раунд переговорів пройшов у вівторок і середу в Брюсселі.

Євросоюз привітав «позитивний початок» прямих переговорів між представниками Сербії та Косова - перший раунд переговорів пройшов у вівторок і середу в Брюсселі, передає радіо «Свобода».

На переговорах мова йде головним чином про технічні питання - зокрема, митний режим та обмін інформацією між державними органами. ЄС, який виступає посередником у цьому діалозі, однак, висловив надію, що переговори стануть першим кроком до нормалізації відносин між Белградом і Приштиною.

На переговорах не обговорюються питання статусу Косова, чию незалежність, проголошену три роки тому, Сербія не визнає.

Відзначимо, з боку Бєлграда делегацію очолює політичний директор Міністерства закордонних справ Борислав Стефанович, з боку Пріштіни - заступник прем'єр-міністра Едіта Тахірі. Переговори проходили за посередництва представника Євросоюзу Роберта Купера, який є членом Європейської служби зовнішньополітичній діяльності.

Пріштіна відмовляється обговорювати будь-які питання, що оспорюють незалежність цієї території від Сербії. Бєлград давав зрозуміти, що готовий піти на компроміс за умови, що збереже деякий контроль над тими територіями Косово, де компактно проживає сербська меншість.

Тим часом в керівництві Косово, схоже, немає єдності щодо того, якого результату воно чекає від переговорного процесу. Принаймні, місцевий парламент (Скупштіна) так і не ухвалив резолюцію про переговори з Бєлградом. Очікується, що законодавчий орган краю зі спірним статусом збереться 9 березня 2011 р. для повторного обговорення цієї резолюції.

Косово у 2008 р. в односторонньому порядку оголосило про незалежність від Сербії. Фактично ж Бєлград втратив контроль над цією територією з 1999 р.

На сьогоднішній день Косово визнають незалежною державою 75 країн з 192 членів ООН, зокрема США. Проте 69 країн, зокрема два постійні члени Ради безпеки ООН - Росія і Китай - відмовилися це зробити, продовжуючи розглядати цей регіон як частину Сербії. Не визнає відділення краю і Белград.