ua en ru

ЄС може заборонити публікацію кредитних рейтингів проблемних країн

Автор: RBC.UA
Євросоюз вивчає можливість накладення заборони на публікацію кредитних рейтингів обтяжених боргами країн, яким потрібна зовнішня фінансова підтримка, передає Reuters з посиланням на обізнане джерело.

Євросоюз вивчає можливість накладення заборони на публікацію кредитних рейтингів обтяжених боргами країн, яким потрібна зовнішня фінансова підтримка, передає Reuters з посиланням на обізнане джерело. Відповідна ініціатива відображена в законопроекті, який разом з іншими оновленими нормативними актами регулюватиме діяльність кредитних агентств. Як очікується, документ має отримати схвалення країн - членів ЄС, а також Європарламенту.

Автором цієї пропозиції став єврокомісар з внутрішнього ринку Мішель Барньє. При цьому ряд експертів вважають, що накладення на агентства подібних обмежень може підірвати процес відновлення довіри інвесторів до фінансової системи зони євро.

У період останньої світової фінансової кризи провідні рейтингові агентства проявили свою некомпетентність, привласнюючи високі рейтинги емітентів та цінних паперів дефолтного рівня. В результаті США почали змінювати законодавство для зниження залежності при прийнятті інвестиційних рішень від рейтингів.

Досить гострій критиці піддаються дії рейтингових агентств зараз, під час кризи суверенних боргів зони євро. Багато експертів вважають, що агентства своїми діями лише додають нервозності учасникам ринків, що призводить до подальшого зростання вартості запозичень для проблемних держав.

Нагадаємо, 14 жовтня міжнародне рейтингове агентство Standard & Рoor's (S&P) знизило довгостроковий суверенний кредитний рейтинг Іспанії на один щабель - з АА до АА-. Прогноз за рейтингом - "негативний". Своє рішення експерти S&P пояснюють як макро-, так і мікроекономічними причинами. Згідно аналітиків агентства, зниження довгострокового рейтингу Іспанії викликане, в першу чергу, нестійкістю економічного зростання, залежністю приватного сектора від припливу іноземного капіталу на тлі великого боргу країни і загальної нестабільної ситуації в єврозоні.

Наприкінці вересня S&P знизило суверенний кредитний рейтинг Італії на одну сходинку - з A+ до А, прогноз по рейтингу "негативний". Основними причинами зниження рейтингу Італії названа нестабільність економіки, зокрема, податково-бюджетної сфери, а також проблеми політичного характеру. На думку аналітиків агентства, у Італії, третьої економіки єврозони, на даний момент немає передумов до економічного зростання, багато в чому через управлінську слабкість правлячої коаліції, яка не здатна ухвалювати рішення для ефективної боротьби з кризою.

5 жовтня Мoody's Investors Service знизило довгостроковий рейтинг державних облігацій Італії з рівня Аа2 до А2. Прогноз за рейтингом - "негативний". При цьому експерти підтвердили короткостроковий рейтинг на рівні Prime-1. Основними причинами зниження рейтингу названі: підвищення ризиків країн єврозони через високі обсяги національних боргових зобов'язань і пов'язана з цим втрата довіри кредиторів та інвесторів. Також згадується зниження макроекономічних показників, як на національному, так і на глобальному рівні. Крім того, в агентстві зазначають наявність ризиків недотримання прийнятих фіскальних показників, обумовлене політичним фактором, і, як наслідок, подальше посилення боргової кризи.

Але найбільш неоднозначну реакцію на світових ринках викликало зниження рейтингу США до рівня АА+ агентством S&P 5 серпня. Прогноз за рейтингом - "негативний". Як повідомили аналітики агентства, причина зниження рейтингу криється в побоювання щодо зростання дефіциту бюджету країни. На їх думку, ефективність американської політики в області фінансів ослабла. Відзначимо, що це перший випадок зниження кредитного рейтингу в історії США. Раніше він перебував на рівні ААА - показнику вищого ступеня надійності кредитоспроможності країни. Влада США заявила свій протест у зв'язку з, на її думку, необґрунтованим зниженням рейтингу.