ua en ru

ЄС може застосувати санкції до українських чиновників, відповідальних за ситуацію з Тимошенко

Автор: RBC.UA
В перспективі можливе застосування санкцій до України з боку Європейського Союзу в світлі ситуації з засудженою Юлією Тимошенко. Про це повідомив голова комітету Європарламенту із закордонних справ Ельмар Брок.

В перспективі можливе застосування санкцій до України з боку Європейського Союзу в світлі ситуації з засудженою Юлією Тимошенко. Про це повідомив голова комітету Європарламенту із закордонних справ Ельмар Брок (Європейська народна партія), передає Deutsche Welle.

"Я не виключаю, що ситуація й далі погіршуватиметься, і в цьому випадку обмірковуватимуться санкції проти людей з уряду і зі сфери юстиції, відповідальних за такі вироки й такі умови утримання за ґратами, щоб вони не мали можливості отримувати візи чи здійснювати грошові перекази тощо. Я цього не виключаю", - відзначив він.

Що стосується майбутнього угоди про асоціацію між Україною та ЄС, то, на думку Брока, з часом ймовірність ратифікації цього документу стає все меншою. " Ми маємо стежити, щоб Україна не отримала підпис під угодою про асоціацію. І чим далі, тим більш малоймовірним це стає. Ми знаємо, наскільки проблемним є це питання з багатьох причин. Янукович не повинен це далі загострювати. Опозиція повинна мати право бути на волі. Сфабриковані, безпідставні справи або ті, де вибіг термін давності, не повинні використовуватися для того, щоб запроторювати опозицію у в'язницю", - сказав він.

Політик також відзначив, що в Україні за гратами перебуває не лише екс-прем'єр Тимошенко, а й інші колишні урядовці. За його словами, це свідчить про те, що влада просто використовує правосуддя, аби нейтралізувати своїх політичних суперників. "Влада прагне не допустити їх до виборів, оскільки вона боїться власної політичної непопулярності. Певною мірою це також особиста помста. І одне, й інше - це неприйнятні причини в межах правової та демократичної держави", - сказав депутат Європарламенту.

В той же час, Брок не підтримав ініціативу окремих європейських політиків бойкотувати "Євро-2012", аби посилити тиск на Україну. "Таким чином, були б покарані українські громадяни та спортсмени. Я переконаний, що українське керівництво не може використовувати цю подію для своєї пропаганди. Тому політики, які туди поїдуть, повинні чітко дати зрозуміти свою позицію. Вони мають домагатися відвідин опозиції за гратами. Я очікую також і від УЄФА, і від національних збірних, що вони поводитимуться відповідно", - підсумував Ельмар Брок.

Напередодні повідомлялось, що Європейська комісія "у терміновому порядку" чекає роз'яснень. Від подальших коментарів європейські політики утримуються, поки не отримають об'єктивної та достовірної інформації.

Про стурбованість і бажання дослідити ситуацію з насильством в Качанівській колонії заявило і посольство США в Україні. У Міністерстві закордонних справ Росії також заявили, що із занепокоєнням сприйняли повідомлення про погіршення стану здоров'я Тимошенко. Як йдеться в повідомленні МЗС РФ, в Росії розраховують, що влада України вживе всіх необхідних заходів, щоб повністю дотримати законних прав Тимошенко, проявить гуманність і знайде шляхи "адекватного вирішення ситуації, які не ускладнили б внутрішньополітичне становище в країні".

Нагадаємо, що вчора під час ранкового засідання парламенту депутат від БЮТБ Пашинський заявив, що Юлію Тимошенко побили в колонії. Після цього, вимагаючи звіту від Генпрокуратури та пенітенціарної служби, депутати заблокували трибуну і парламент більше не працював. Пізніше члени фракції БЮТ-Батьківщина розширили список вимог, і заявили, що мають намір блокувати трибуну, поки до Юлії Тимошенко не допустять народних депутатів.

Також вчора з'явився лист самої Тимошенко, де вона детально описує, як це сталося. У листі говориться, що чотири дні тому, близько 24:00 з камери Тимошенко вивели її сусідку і: "через деякий час до мене в камеру зайшли троє міцних чоловіків, підійшли до мого ліжка, накинули простирадло і почали втрьох стягувати мене з ліжка. Від нестерпного болю і відчаю я почала захищатися і отримала удар в живіт. Потім прямо в простирадлі вони витягли мене на вулицю, я думала, що наступили останні хвилини мого життя. Від нестерпного болю в спині я кликала на допомогу, але ніхто не відгукнувся, після чого я втратила свідомість і прокинулася лише у лікарні".

Після цього, Юлія Тимошенко оголосила голодування. Як сама вона пояснила в листі, мета голодування - привернути увагу "демократичного світу до того, що відбувається в центрі Європи, в країні під назвою Україна".

Прокурор Харківської області Геннадій Тюрін зазначив, що люди, які були присутні під час перевезення Тимошенко в лікарню, не підтвердили її слів. Проте, він визнав, що в центральну клінічну лікарню "Укрзалізниці" Тимошенко доставили силою. За його словами, згідно з КПК, пенітенціарна служба має право застосовувати до ув'язнених "фізичний вплив".

Тимошенко доставили в лікарню ввечері 20 квітня. Але вже через два дні її повернули назад в колонію, так і не почавши лікування. Як заявили в Міністерстві охорони здоров'я, Тимошенко відмовилася від медичної допомоги. В "Батьківщині", однак, заявили, що доставка політика в лікарню була лише "приводом для чергової порції брехні" з боку органів влади.

Екс-прем'єр відбуває покарання у Качанівській жіночій виправній колонії в Харкові за вироком Печерського районного суду Києва від 11 жовтня 2011 р. З переведенням до колонії здоров'я Тимошенко значно погіршилося. Тимошенко засудили до семи років позбавлення волі за перевищення повноважень при підписанні газових контрактів з Росією в 2009 р. Крім того, Тимошенко заборонено протягом трьох років обіймати посади на держслужбі. Суд також задовольнив позов НАК "Нафтогаз України" до Тимошенко, згідно з яким вона повинна відшкодувати збиток компанії на суму більше 1,5 млрд грн.

Ще одну кримінальну справу проти Тимошенко щодо діяльності корпорації "Єдині енергетичні системи України" (ЄЕСУ) 29 березня ц. р. було передано в суд і зараз там розглядається.