ua en ru

Ердоган назвав "терористичним актом" операцію Ізраїлю в секторі Газа

Автор: RBC.UA
Операцію Ізраїлю в секторі Газа можна прирівняти до "терористичного акту", вважає прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Таїп Ердоган. Відповідну позицію турецький політик висловив у рамках т.з. "VIII Євразійської ісламської ради", що проходить у Стамбулі.

Операцію Ізраїлю в секторі Газа можна прирівняти до "терористичного акту", вважає прем'єр-міністр Туреччини Реджеп Таїп Ердоган. Відповідну позицію турецький політик висловив у рамках т.з. "VIII Євразійської ісламської ради", що проходить в Стамбулі.

"Ті, хто асоціюють іслам з тероризмом, закривають очі на масове вбивство мусульман в Газі, зокрема дітей, тому я стверджую, що Ізраїль - держава терористів, яка демонструє відповідну поведінку", - сказав Ердоган.

Слід зазначити, що дипломатичні, а незабаром і військові, і торговельні відносини між Туреччиною та Ізраїлем помітно погіршилися після 31 травня 2010 р., коли спроба низки турецьких і міжнародних активістів перервати блокаду сектора Гази з моря за допомогою "Флотилії свободи" завершилася загибеллю дев'яти громадян Туреччини. Активісти, які були на судні, почали бити ізраїльських морських піхотинців арматурою і завдавати їм ножові поранення. У відповідь військові відкрили вогонь. Серед них убитих не було, але кілька морських піхотинців отримали серйозні поранення. У підсумку флотилія була змушена змінити курс - ізраїльські військові кораблі відконвоювали її до порту Ашдод.

Читайте також: Ізраїль не повинен вибачатися за інцидент із "Флотилією свободи", - Нетаньяху

Пізніше, як писала Guardian, турецька кримінально-медична експертиза провела розтин жертв і виявила, що п'ять із дев'яти пасажирів "Маві Мармара" були вбиті пострілами в голову або у спину, а один з них загинув від п'яти кульових поранень, включаючи постріл в обличчя, зроблений на відстані менше ніж 45 см.

Ще більш відносини Туреччини та Ізраїлю посилилися у вересні 2011 р., коли з'явилися підсумки розслідування про захоплення ізраїльськими спецпризначенцями корабля "Флотилії свободи", який йшов під прапором Коморських Островів. Комісія ООН дійшла висновку, що в загибелі людей винні обидві сторони. У документі визнавалися порушення з боку Ізраїлю, проте в цілому документ виправдовував Тель-Авів. У підсумку Анкара відкликала свого посла і перервала військову співпрацю з ізраїльською стороною.

Тоді ж держсекретар США Хіларі Клінтон закликала Туреччину знизити напруженість у відносинах з Ізраїлем і відновити колишні зв'язки.

Напередодні, в листопаді ц.р., в Туреччині був відкладений заочний суд над чотирма ізраїльськими генералами, яких звинувачують в організації рейду командос на судно "Маві Мармара". Засідання у справі продовжиться в лютому 2013 р.

Читайте також: Туреччина хоче від Ізраїлю імена і адреси військових, які штурмували судна "Флотилії свободи" біля берегів Гази

Сьогодні стало відомо, що Ізраїль і палестинський рух "Хамас", контролюючий сектор Газа, досягли принципової домовленості про припинення вогню, але розходяться в тому, яким чином реалізувати перемир'я, повідомляє панарабська телекомпанія Al-Arabiya з посиланням на власні джерела. "Хамас" вимагає негайного припинення вогню, тоді як Ізраїль виступає за двоетапне припинення.

Раніше із засудженням дій Ізраїлю виступили Президент Афганістану, міністр закордонних справ Тунісу і прем'єр-міністр Єгипту. У свою чергу верховний представник Євросоюзу з закордонних справ Катрін Ештон заявляє, що світова спільнота має знайти довготермінове рішення для встановлення миру на Близькому Сході. Ештон зауважила, що мала розмову з прем'єром Ізраїлю Біньяміном Нетаньяху і лідерами арабських країн з приводу ізраїльсько-палестинського конфлікту. "Я дуже стурбована втратою життів, але я також вже давно заявляла і наполягаю, що потрібно знайти довготермінове рішення в Газі. Я тричі була там. Ми маємо знайти спосіб, щоб запобігти ракетним нападам і дати населенню регіону мир і безпеку", - сказала Ештон.

Читайте також: Велика Британія закликала Ізраїль зробити все для припинення конфлікту в секторі Гази (фото, відео)

Зі свого боку генеральний секретар НАТО Андерс Фоґ Расмуссен заявив, що Ізраїль має право на самозахист, проте закликав цю країну до стриманості.

Генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун має сьогодні прибути до Єгипту, щоб підтримати зусилля Президента цієї країни зі встановлення миру між Ізраїлем і "Хамасом". Крім того, Пан Ґі Мун має відвідати Ізраїль.

Читайте також: "Хамас" заявляє про збитий над Газою ізраїльському вертольоті Apache (відео)

Тим часом палестинські угрупування ФАТХ і "Хамас" в умовах ескалації конфлікту оголосили про об'єднання. "Ми ставимо крапку в нашому розділенні", - заявив представник Руху за національне визволення Палестини (ФАТХ) Джібріль Раджуб. Розкол між рухами стався в 2006 р. Останні шість років організації вели переговори про створення єдиного коаліційного уряду, проте невдало. Тільки в 2011 р. їм вдалося домовитися про перемир'я і початок обговорення можливого формування спільного уряду.

Раніше сьогодні Ізраїльська влада пред'явила руху "Хамас" 36-годинний ультиматум, після закінчення якого, якщо з сектора Газа не припинять запускати по Ізраїлю ракети, вони розширять військову операцію.

Права Ізраїлю на самозахист міжнародне співтовариство не заперечує. Однак, вчора Великобританія заявила, що побоюється зростання числа жертв конфлікту між Ізраїлем і палестинськими бойовиками в секторі Газа і закликала ізраїльського прем'єр-міністразробити все, щоб припинити зіткнення. Глава МЗС Великобританії Вільям Хейг заявляв, що відповідальність за ескалацію напруженості лежить на терористичній русі "Хамас". При цьому він наполягав на тому, що обидві сторони повинні здійснити кроки з припинення кровопролиття. У неділю Хейг заявив, що основну посередницьку роль у врегулюванні конфлікту на себе мають взяти США.

Водночас Президент США Барак Обама заявив 18 листопада, що дії єврейської держави в секторі Газа виправдані, оскільки являють собою акт самооборони. На думку американського лідера, ісламісти з палестинського анклаву змусили Ізраїль провести акцію відплати.

Читайте також: Адміністрація США визнає за Ізраїлем право на самооборону

Раніше Президент Єгипту Мохаммед Мурсі сказав, що є підстави говорити про швидке перемир'я між Ізраїлем і бойовиками "Хамас" у секторі Газа. Ліга арабських держав підтримала посередницьку роль Єгипту і заявила, що в найближчі два дні відправить до Гази свою делегацію.

Сьогодні - шостий день конфлікту в секторі Гази між Ізраїлем і бойовиками палестинської терористичної організації "Хамас". Ізраїль продовжує обстріл сектора Гази з повітря і з моря.

Ізраїль готовий розширити масштаб військової операції у секторі Гази. Таку заяву зробив прем'єр-міністр країни Біньямін Нетаньяху сьогодні на засіданні уряду. Прем'єр не уточнив при цьому, про які саме приготування йдеться. Втім, за словами Нетаньяху, на даний час ізраїльські резервісти очікують на наказ про початок військових дій.

Операція ізраїльських збройних сил у секторі Газа, що отримала назву "Хмарний стовп", триває з 14 листопада 2012 р., коли удар ізраїльської авіації знищив одного з лідерів воєнізованого крилапалестинського терористичного угрупування "Хамас" Ахмеда Джабарі.

Мета операції "Хмарний стовп" - знищення військової інфраструктури правлячого в Газі ісламського радикального руху "Хамас" і запобігання ракетним обстрілам території Ізраїлю.

Угруповання "Хамас" і "Ісламський джихад" загрожують помститися Ізраїлю. Знищення Джабарі бойовики назвали військовим злочином, а також "підлим і боягузливим діянням". Терористи погрожують "спалити ізраїльські міста", в тому числі, Тель-Авів. Бойовики у відповідь на ліквідацію Джабарі почали обстрілювати ракетами ізраїльську територію. Першими зазнали ракетного обстрілу районні ради Хоф-Ашкелон і Ешколь.

"Хамас" ("Ісламський рух опору") - правлячий у секторі Гази (з 2007 року) палестинський ісламістський рух і політична партія. "Хамас" визнаний терористичною організацією Євросоюзом, Ізраїлем, Канадою, США і Японією, а також заборонений у Йорданії. В Австралії та Великій Британії терористичним визнають тільки військове крило "Хамас".