"Енергоатому" запланували хороший рік
За три місяці до закінчення року Кабінет міністрів затвердив фінансовий план НАЕК "Енергоатом" на 2015 р. Планується, що вперше за останні кілька років держкомпанія закінчить фінансовий рік з прибутком, тоді як ще в першому кварталі демонструвала збитки. В цілому загальний обсяг доходів "Енергоатому" рекордно зросте на 68% порівняно з планом минулого року і на 91% перевищить фактичні результати 2013 р.
Експерти називають фінплан реалістичним, і відзначають, що в умовах енергетичної кризи варто очікувати подальшого зростання частки атомної енергетики. Однак у довгостроковій перспективі державі вартує значно диверсифікувати енергогенерації, розвиваючи сегмент альтернативної енергетики.
Показники зростають в об'ємі
У розпорядженні РБК-Україна виявився фінансовий план ДП "НАЕК "Енергоатом", затверджений вчора на засіданні уряду. Документом передбачається, що держкомпанія завершить 2015 р. з прибутком майже 1,2 млрд грн.
Це перший прибутковий план "Енергоатому" за останні кілька років. Так, 2014 р. компанія завершила зі збитком у 6,5 млрд грн, що на 51% або на 2,2 млрд грн більше негативного фінрезультату 2013 р. Ще в першому кварталі поточного року тенденція зберігалася - НАЕК демонструвала збитки в 1,3 млрд грн.
Практично 100-відсоткове зростання фінпоказників пов'язане в першу чергу зі збільшенням обсягів реалізації електроенергії. Зараз частка атомної енергетики в структурі загальної генерації становить 55%, тоді як ще на початку року цей показник дорівнював 49%.
Згідно з документом, планується, що до 2015 р. доходи від продажу електроенергії АЕС зростуть порівняно з фактичними показниками минулого року на 10 млрд грн - до 32,9 млрд грн. При цьому передбачається, що в цьому році "Енергоатом" реалізує 83,4 млрд кВт*год, що трохи перевищує показники минулого року.
Закладене у фінансовому плані і значне зростання загальних доходів держкомпанії - до 42 млрд грн. Це на 68%, або на 17 млрд грн, що більше планового обсягу 2014 р. і на 91% більше фактичних результатів 2013 р.
Крім зростання частки атомної енергетики в енергосистемі, збільшення фінпоказників пов'язано з підвищенням тарифів на відпуск електроенергії АЕС. З квітня 2015 р. національний тарифний регулятор НКРЭКУ збільшив вартість кіловат-години більше, ніж на 30% - з 32,11% до 42,2% (без ПДВ). Крім того, зріс тариф для "Енергоатому" та на виробництво теплової енергії - на 17% (з 57,9% - до 67,7 коп. за кВт*год.; без ПДВ).
У пояснювальній записці до документа наголошується, що досягти запланованого рівня збільшення доходів "Енергоатом" планує за рахунок коштів, отриманих від реалізації виробничих запасів, за рахунок збільшення вартості уранового оксидного концентрату, отримання компенсацій за раніше списані активи, погашення дебіторської заборгованості ДП "Енергоринок", а також окупності виконаних ремонтних робіт на Хмельницькій АЕС.
Статті витрат
Витратити в 2015 р. "Енергоатом" планує всього 40,8 млрд грн. Примітно, що з них фінансові витрати плануються на рівні 1,12 млрд грн, що на 0,5 млрд грн більше показників минулого і позаминулого року.
Основною причиною негативного результату попередніх періодів в компанії називали збитки від курсової різниці, а також значну дебіторську заборгованість і дефіцит оборотних коштів.
"Через зростання дебіторської заборгованості "Енергоринку" перед компанією за відпущену електроенергію, у "Енергоатома" виник дефіцит обігових коштів, що змусило підприємство залучити кредитні ресурси. Це призвело до збільшення фінансових витрат "Енергоатому" у порівнянні з минулим роком на 50,3% і спровокувало зростання кредиторської заборгованості перед банками на 45,8%", - повідомлялося в прес-релізі "Енергоатому".
У пояснювальній записці до фінплану наголошується, що зростання оплати відсотків по кредитах банків через збільшення ставок при продовженні позик та зростання курсу валюти продовжують залишатися основними статтями витрат держкомпанії.
При цьому капітальні інвестиції "Енергоатом" планує раніше в сфері енергобезпеки. Згідно з документом, до 2015 р. майже 4,3 млрд грн, у тому числі 2 млрд грн кредитних коштів, передбачено на реалізацію комплексної програми підвищення безпеки діючих енергоблоків.
На будівництво на кожній АЕС комплексів поводження з твердими радіоактивними відходами, а також їх переробку, направлять 112 млн грн. Всього в пріоритетні проекти капітального будівництва планується інвестувати 6,7 млрд грн. Приблизно стільки ж - 6,5 млрд грн - компанія має намір перерахувати в держбюджет у вигляді податків і зборів.
Написаному вірити
Експерти вважають, що закладені у фінансовому плані "Енергоатому" показники реалістичні.
"На позитивний фінансовий результат "Енергоатому" впливає збільшення тарифів, а також підвищення обсягів реалізації електроенергії. Динаміка збільшення частки атомної енергії в структурі генерації пов'язана з майже 25-процентним падінням обсягів виробництва електроенергії на ГЕС і розгорівся энергокризисом, а також зі скороченням споживання енергоресурсу великими промисловими підприємствами", - заявила член стратегічної ради Київського інституту енергетичних досліджень Світлана Голікова.
За її словами, в короткостроковій перспективі тенденція до нарощування обсягів вироблення атомної електроенергії збережеться, однак не буде значною.
Цю думку поділяє і президент Українського ядерного товариства Григорій Муляр.
"Рекордного зростання атомної енергетики в структурі загальної генерації очікувати не варто, але поряд з цим основним питанням є виконання комплексної програми підвищення рівня безпеки та продовження термінів експлуатації енергоблоків АЕС", - зазначив експерт.
Він також уточнив, що на поліпшення фінансових результатів "Енергоатому", крім збільшення тарифів і обсягів вироблення, вплинуло скорочення термінів проведення ремонтів блоків АЕС на 20 діб в першому півріччі, що дало змогу додатково виробити близько 300 млн кВт*год, а також оптимізація витрат держкомпанії, використання складських резервів, поліпшення проведення закупівель. В тому числі була проведена значна робота з виробниками (прямими постачальниками).
"Покладати в майбутньому всі надії на атомну енергетику не варто, - підкреслила Світлана Голікова. - Збільшення частки "мирного атома" в кризу, безумовно, позитивне, але надалі державі варто приділити увагу децентралізації сектора енергетики. Тобто, мова йде про розвиток розподілено маневрової генерації, а також розвитку "зеленої" енергетики".