ru ua

Олена Піддубна: "В "Артеку" стираються соціальні відмінності між дітьми"

Автор: RBC.UA
Генеральний директор "Артеку" Олена Піддубна в інтерв'ю РБК-Україна розповіла про те, що підготував "Артек" для своїх гостей в 2013 р., про необхідну кількість державного фінансування, а також про вартість путівки в табір і про багато іншого.

РБК-Україна: Ми зустрічалися з Вами три роки тому в квітні 2010 року. За цей час у Вашому житті та у Вашій кар'єрі відбулися серйозні зміни. Ви вважаєте це щасливим поворотом долі або закономірністю?

Олена Піддубна: Можливо, це сталося з Вашої легкої руки. Буквально протягом місяця після нашої зустрічі в РБК-Україна мені запропонували очолити МДЦ «Артек».

А якщо серйозно, то я вважаю, що все, що я робила до теперішнього часу - це була дорога до «Артеку». Тут в нагоді стало все: педагогічна освіта, благодійна діяльність, дитячі проекти для талановитих дітей ...

РБК-Україна: Ви сьогодні топ-менеджер одного з найвідоміших і найбільших державних підприємств України. Як вдається справлятися з таким величезним господарством тендітній жінці?

Олена Піддубна: Керівник повинен вміти створювати грамотну команду. Якщо вийде, то масштаби підприємства вже не мають значення. Мені вдалося зібрати і зробити таку команду. У ній не лише запрошені мною в «Артек» професійні кадри, а й цінні артеківські співробітники, які дуже добре знають підприємство і працюють в ньому багато десятиліть. Саме вони з'єднують епохи, є носіями артеківських педагогічних традицій, дуже добре знають і відчувають «Артек».

РБК-Україна: Яка кількість персоналу працює в «Артеку»?

Олена Піддубна: В «Артеку» працює в зимовий час близько 1500 співробітників, в літній час - близько 3200. При цьому заробітна плата становить 40% річного бюджету «Артека». «Артек» - це ціле місто на 216 га (7 км. Берегова лінія), тут розташовані дев'ять дитячих таборів, об'єкти інфраструктури та підрозділи, які обслуговують діяльність таборів. У нас є своя автобаза, морський порт, п'ять музеїв, школа, банно-пральний комбінат, швейна майстерня, друкарня, база-готель у Сімферополі, 2 туристичні бази в Кримському заповіднику, тисячі метрів інженерних мереж ...

РБК-Україна: Який сьогодні статус «Артеку»?

Олена Піддубна: Міжнародний дитячий центр «Артек» - державне підприємство України з правом комерційної діяльності.

«Артек» існує для організації відпочинку та оздоровлення дітей. Це його головна і основна діяльність, тому продаж путівок є його основним доходом - 95% від усіх доходів. Доходи від путівок покривають практично всі витрати підприємства, решта 5% - це додаткові комерційні послуги стороннім організаціям - транспортні, готельні ...

РБК-Україна: Яким чином реалізуються путівки в «Артек»?

Олена Піддубна: Відповідно до закону України «Про особливості функціонування дитячих центрів «Артек» і «Молода гвардія », прийнятому в 2009 р., 90% путівок повинно покупатися за бюджетні кошти для пільгових категорій українських дітей. Це близько 150 млн грн на рік, що дозволяє «Артеку» повноцінно працювати. Нажаль, тільки в 2010 р.ці держава у повному обсязі виконала свої зобов'язання, викупивши 90% путівок, що дозволило оздоровити 35 тис. дітей. У 2011-2012 рр. викуплено за 70% путівок, в 2013 р. в бюджеті виділено кошти тільки на 47% путівок.

10% путівок «Артек» реалізує за комерційною вартістю, яка узгоджується з Державним управлінням справами Президента України, в чиєму підпорядкуванні знаходиться дитячий центр. Це близько 3500 путівок на рік.

РБК-Україна: До чого призводить недофінансування «Артека»?

Олена Піддубна: В першу чергу, до скорочення кількості дітей, яких можна оздоровити. Ми економимо на наших українських дітей та їх здоров'я.

Для самого «Артека» це теж дуже сумно - простої і неповне завантаження таборів, неможливість підтримувати матеріально-технічну базу в належному стані, скорочення персоналу, яким ми дорожимо. Адже для роботи з дітьми ми допускаємо тільки добре підготовлений, навчений, досвідчений персонал. Саме цим першорядним для «Артеку» питань був присвячений мій виступ у Верховній Раді 3 квітня.

РБК-Україна: Яка вартість путівки в «Артек»?

Олена Піддубна: Необхідно відзначити, що вартість путівок до «Артеку» не змінювалася останні три роки. Якщо говорити про вартість бюджетної путівки, то в неї включені всі витрати по перебуванню дитини в «Артеку» (харчування, проживання, екскурсії, програми, оздоровчі процедури) і становить вона 5316 грн. на 21 день.

Комерційна вартість путівки в «Артек» також залишається колишньою протягом останніх трьох років і коливається від 6 тис. грн до 15,5 тис. грн, залежно від сезонності, комфортності табору, тривалості зміни (14 або 21 день). Комерційну путівку можна забронювати прямо на офіційному сайті «Артека» www.artek.ua і потім викупити.

РБК-Україна: Які об'єкти реконструйовані за останні роки? За які кошти?

Олена Піддубна: Нам дуже допомагає в залученні коштів для ремонтів аварійних об'єктів Державне управління справами Президента України, у підпорядкуванні якого знаходиться МДЦ «Артек». Кошти виділяються в рамках спеціальної державної програми, яка передбачає реконструкцію пріоритетних об'єктів державного значення, що перебувають в аварійному стані. Торік завершено ремонтні роботи на стадіоні «Артека», трибуни якого були на межі обвалення з причини переміщення грунту. Раніше була газифікована котельня в дитячому таборі «Кипарисний». На черзі - лікувальний корпус нашого центру.

РБК-Україна: При Вашої завантаженості, чи вдається Вам спілкуватися безпосередньо з дітьми?

Олена Піддубна: Я роблю це постійно, практично кожну зміну. Приходжу на артеківські заходи, виходжу в море на шлюпках з дітьми. Для мене дуже важливо дізнатися з перших вуст, наскільки діти задоволені своїм перебуванням в таборі.

РБК-Україна: Відпочивати в «Артек» приїжджають діти різних соціальних категорій. Чи є в арсеналі педагогічні прийоми, які дозволяють нівелювати дискомфорт, пов'язаний з різницею в їх матеріальному становищі?

Олена Піддубна: Життя в таборі починається з переодягання в артеківську форму. З цього моменту зникають зовнішні фактори приналежності до різних соціальних верств. І тепер кожному вже потрібно проявляти свої внутрішні якості та здібності, щоб завоювати симпатії ровесників, стати лідером. Це дуже простий і ефективний педагогічний прийом. Та й форма у нас красива, хлопцям вона дуже подобається. Я сама із задоволенням ношу артеківську форму.

РБК-Україна: Які плани і перспективи «Артека» на найближче майбутнє? Не за горами відпускний сезон ... Розкажіть про Ваші проекти.

Олена Піддубна: Ми не чекаємо літа, ми вже стартував 10 березня перший зміною 2013 р., яка називалася «Театральна весна« Артеку ». Наступна зміна заїде 10 квітня. Цього року заплановано 11 змін, всі вони тематичні. Кожна зміна - це спеціальний змістовний проект, розроблений науково-методичним відділом центру, сюди включено величезна кількість цікавих і корисних для розвитку дитини заходів. Крім того, разом з партнерами ми проводимо більше 20 спеціалізованих програм і фестивалів, які сприяють розвитку та підтримці юних талантів, реабілітації соціально-незахищених категорій дітей та дітей-інвалідів, працюють на імідж нашої країни на міжнародному рівні. Наймасштабніші з них - Міжнародний дитячий фестиваль «Змінимо світ на краще», Міжнародний дитячий кінофестиваль «Артек», Міжнародний дитячий конкурс-фестиваль «Наша земля - ​​Україна», Міжнародний конкурс-фестиваль «Щасливі долоні» талановитих дітей-сиріт, Міжнародний хоровий конкурс -фестиваль «Артеківські зорі», Міжнародний конкурс молодих виконавців «Дитяча Нова Хвиля», Національний відбір «Дитяче Євробачення».

РБК-Україна: Ви є автором одного з проектів - Міжнародного конкурсу-фестивалю «Щасливі долоні» талановитих дітей-сиріт. Ви займалися ним ще до роботи в «Артеку». Як розвивається Ваш проект?

Олена Піддубна: Фестиваль «Щасливі долоні» був створений мною 8 років тому для талановитих дітей-сиріт та вже вчетверте проводиться в «Артеку».

Щорічно його учасниками стають 150 дітей із понад 30 країн світу, 600 талановитих дітей-сиріт, відібраних на конкурсній основі в напрямках «Культура», «Спорт», «Освіта» з усіх регіонів України.

Переможцям вручаються сертифікати на освіту, путівки на відпочинок в дитячі центри Європи, цінні подарунки від меценатів.

За роки проведення фестивалю у ньому взяло участь близько 10 тис. дітей. Найталановитішим з них були вручені скрипка народного артиста Росії Володимира Співакова, саксофон народного артиста Росії Ігоря Бутмана. З учасниками проекту підписані контракти на зйомки у фільмах компаній «Стар Медіа» і «Studio Bayrak».

58 дітей побували на відпочинку в дитячих центрах Мексики, Угорщини, Нідерландів, у фестивальних турах по Європі. У травні ще троє наших переможців відправляться у фестивальний тур по європейських країнах (Бельгія, Нідерланди, Німеччина).

Щорічно в рамках проекту проводяться майстер-класи з відомими акторами, спортсменами, продюсерами, діячами науки і культури - Василем Лановим, Олександром Михайловим, Ольгою Сумською, Сергієм Гармашем, Оксаною Байрак, Нонною Гришаєва, Дмитром Пєвцовим, Владом Ряшиним, Яною Клочковою, Денисом Силантьєвим , Олександром Заваровим, Іллею Чічканом.

Я вдячна всім, хто простягнув руку допомоги цим чудовим хлопцям. Нас підтримують Міністерство соціальної політики України, Рада міністрів Автономної республіки Крим, Німецьке товариство міжнародного співробітництва (GIZ), Європейська академія освіти (Нідерланди), Міжнародна некомерційна організація «Артек-Глобал» (США), Всесвітня дитяча ліга націй, Республіканський міжвідомчий координаційний центр « Канікули-Казахстан », компанія« Артек-Тур »(Росія).

Зараз повним ходом йде підготовка до проведення 8 фестивалю. Проект завершиться грандіозним шоу на 7-тисячному стадіоні «Артека». Ми будемо раді бачити на ньому наших однодумців і нових друзів фестивалю. Цікаве про проект рекомендую подивитися на сайті www.doloni.org

РБК-Україна: Як «Артек» впливає на особистість дитини? Чому Ви радите відправляти дитину саме в «Артек»?

Олена Піддубна: Батьки відправляють дитину в дитячий центр насамперед для оздоровлення біля моря. І не всі повною мірою усвідомлюють, який вплив надає «Артек» на становлення особистості дитини. А адже саме в «Артеку» ваша дитина може отримати хороший імпульс і потрібну траєкторію в доросле життя. Настає час, коли дитина хоче зробити перші самостійні кроки в житті, в рішеннях, в діях. І дуже важливо, в яку середу, яку компанію він потрапляє в цей перехідний період. Питання: «Що робити?» Відповідь: «Відправити в« Артек ». Тут виключені всі негативні фактори, яких ми, батьки, так побоюємося. Тут в безпечному середовищі ваша дитина буде пробувати бути дорослим, це йому просто необхідно. Він буде проявляти себе у багатогранній діяльності, яку йому запропонують досвідчені педагоги, а успішні і знамениті дорослі поділяться формулою свого успіху. І повірте, ваша дитина повернеться до вас і щасливою, і здоровою, і більш дорослою.

РБК-Україна: А Ви самі займаєтеся творчістю? Чим Ви захоплюєтеся? Що допомагає Вам відновлюватися після роботи?

Олена Піддубна: Плаваю. Пишу картини маслом. Це саме те, що дозволяє відновитися. Тим більше Крим та «Артек» - це особливе натхнення, неповторні краси. Тут неможливо не писати ... Граю в гольф. Нещодавно прилетіла з Туреччини. Брала участь у турнірі з визнаними майстрами гольфу. Я йшла у флайті з Олегом Корбаном і Валентином Дзонем. Це велика честь для мене. Шість годин на полі пролетіли, як мить. Займаючись кінним спортом, була впевнена, що більшого адреналіну отримати неможливо. Помилялася. Гольф - це особливий драйв!

Тепер, наповнена енергією, зі світлими думками увійшла в новий сезон. «Артеком» має керувати здорова людина.