Електронне адміністрування ПДВ в енергетиці: виправлення помилок
В процесі комплексного реформування різних сфер неминуче виникають помилки, які можна і потрібно виправляти по ходу цього самого реформування. Особливо в області податків, де важливо, щоб побудова прозорої системи податкового адміністрування не скотилася до ручного управління і не призвела до необґрунтованих збитків підприємств і відходу бізнесу в тінь.
З моменту запуску системи електронного адміністрування податку на додану вартість (ПДВ) минуло три місяці, і за цей час принаймні одна помилка, яка ледь не обернулася колапсом в енергосистемі, була виправлена. 16 липня депутати ухвалили зміни до Податковий кодекс, якими були синхронізовані графіки складання ПДВ-накладних для всіх учасників енергосистеми. Завдяки цьому вдалося уникнути істотних касових розривів у підприємств галузі.
Неприємність в півтора мільярда
Як виявилося, всі неприємності на цьому не скінчилися. За три місяці роботи енергетиків за новими правилами розкрилася інша проблема, ще більш гостра, що робить розрахунки в системі неможливими і вже призвела до сформованої заборгованості ДП "Енергоринок" перед підприємствами енергогенерації. У жовтні обсяг заборгованості може досягти 1,6 млрд грн. Таким чином, загальний борг "Енергоринку" перед "Енергоатомом", ТЕС і ГЕС складе близько 24 млрд грн.
Справа в тому, що підприємства ПЕК зобов'язані керуватися загальним правилом "першої події" та нараховувати податкові зобов'язання з ПДВ та податку на прибуток з моменту відпуску електроенергії. При цьому не враховується, що покупці електроенергії або не сплачують, або сплачують не в повному обсязі за спожиту електроенергію. ДП "Енергоринок", з яким необхідно поповнювати свій спецрахунок ПДВ, змушений вилучати кошти пропорційно у всіх виробників. Таке право окремим рішенням надав йому Національний регулятор - НКРЕКП.
Подібний порядок розрахунків призводить до вимивання обігових коштів генеруючих компаній, які, недоотримуючи гроші, не доплачують вугільникам за поставку вугілля.
На думку учасників енергоринку, гроші на закупівлю вугілля, які енергокомпанії отримали від держави в якості кредиту, будуть значною мірою вимиті з обороту ТЕС за рахунок депонування на спецрахунках ПДВ.
"На якомусь етапі вирішили, що "Енергоринок" буде витягувати ці гроші із загального котла і класти собі їх на рахунок електронного депонування. До чого це призведе? До того, що генерація 100% розрахунків отримувати не буде, до того, що вже і "Енергоатом" не зможе зареєструвати податкові накладні та ринок повинен буде взяти ще більше грошей. Це сніжний ком, який призведе до краху ринку дуже швидко", - вважає Артем Горянін, заступник директора з правового забезпечення ПАТ "Донбасенерго".
Олена Волошина, заступник гендиректора компанії "Центренерго", вважає, що проблему необхідно вирішувати. Компанія не змогла задепонувати у липні необхідні кошти на своєму ПДВ-рахунку,
"Ми ж всі в одному ланцюжку. А проблеми вимивання обігових коштів у ринку - це вантаж на всіх учасників ринку. Це сніжний ком, тому цю проблему потрібно якимось чином врегулювати", - вважає вона.
Всіх під одну гребінку
Розробляючи нову систему податкового адміністрування, влада плекала ідею комплексного реформування податкової сфери, яка унеможливить утворення податкових ям і ручне управління.
Вийшло не зовсім вдало, хоча основна мета збору додаткових грошей з бізнесу була досягнута. Незважаючи на те, що це - оборотні кошти підприємств, яких змусили наперед дотувати видатки державного бюджету.
"Шкода, що Мінфін не промовив, який збиток завдала система електронного адміністрування ПДВ. Додатково 2,7 млрд гривень, які зібрані за минулий місяць типу за рахунок системи електронного адміністрування, цю цифру, як ефект від системи, називає навіть прем'єр-міністр. Але очевидно, йому не доповіли про те, що це - сумний наслідок, який завдав прямих збитків, в тому числі, і металургійної галузі. Забрали, вилучили з обігу і не дали можливості розрахуватися з виробниками електричної енергії", - заявила на цьому тижні на круглому столі, присвяченому податкової реформи в ГМК, Ніна Южаніна, голова комітету ВР з питань податкової та митної політики.
На тому ж круглому столі учасники якраз таки скаржилися на ручне управління процесом адміністрування, через що підприємства-експортерів загадковим чином виключають з черги на повернення ПДВ. Передбачалося ж, що ПДВ в новій системі буде повертатися автоматично. Тим не менше, цього не відбувається - податок повертають, але не в повному обсязі. Те ж саме відбувається і з переплатою податку на прибуток. Як заявила заступник міністра фінансів Олена Макеєва, заборгованість держави перед бізнесом за несвоєчасне відшкодування ПДВ і переплату податку на прибуток становить близько 47 млрд грн.
"Мінфін у процесі податкової реформи взагалі не розглядає питання про ПДВ - рахунки. А якщо ПДВ-рахунки залишаться? Україна не витримає, за ними можна залишити контрольну функцію, і все. Але консервувати, умертвляти оборотні кошти, які підприємство не може навіть взяти самого у себе в кредит, це злочин", - вважає нардеп від Народного фронту" Олександр Кірш, який повідомив, що парламентський податковий комітет готує зміни до Податкового кодексу, альтернативні тим, які впроваджує Мінфін.
Ситуацією стурбовані також нардепи з фракції "Самопоміч", які вважають, що державі необхідно змінити підхід до формування податково-бюджетної політики.
"Нехай скорочують витрати, розганяють податкову міліцію, яка жодної справи не довела до суду. Просто не потрібна така кількість державних податків. Ми повинні в цьому році, і ми намагаємося пояснити МВФ, і Мінфіну, йти повністю від іншої філософії формування бюджету. Скільки ми назбираємо з такими ставками - стільки держава і витратить. А не по-іншому", - підкреслює нардеп від "Самопомочі"Тетяна Острікова.
Повертаючись до енергетики, зазначимо, що роботу підприємств ПЕК у новій системі податкового адміністрування можна також охарактеризувати як дотування держбюджету і податкові переплати. Проте тут ситуація ускладнюється колосальною взаємною заборгованістю в галузі, яку не враховували розробники податкових новацій і поставили енергетику "під одну гребінку" з іншими галузями. Завдяки цьому не тільки вилучаються обігові кошти, але й у геометричній прогресії зростає заборгованість: у липні "Енергоринок" недоплатив енергонгенерації понад 400 млн грн, в жовтні ця цифра, як ми вже писали вище, може досягти 1,6 млрд грн.
Не врахували розробники і той факт, що і в енергетиці можна застосовувати методи ручного управління: як інакше можна назвати рішення Нацрегулятора, який дозволяє "Енергоринку" вилучати кошти, призначені на виплати енергогенеруючим компаніям за вироблену електроенергію, і класти на свій ПДВ-рахунок?
За словами енергетиків, проблема потребує негайного вирішення, оскільки з кожним днем критична ситуація в ПЕК посилюється, успішне проходження опалювального сезону 2015-2016 - під загрозою. На їхню думку, підприємства ПЕК можуть нормально працювати в існуючій системі електронного адміністрування ПДВ тільки за умови введення касового методу податкового обліку, який передбачає нарахування ПДВ по факту надходження коштів.
Також необхідно дозволити підприємствам ПЕК реєструвати податкові накладні навіть при негативному значенні коштів на спецрахунку.
"Найбільш компромісний варіант - це касовий метод обліку, тобто формування податкових зобов'язань у платників ПДВ не за першою подією, не за фактом відвантаження товару, а за фактом оплати. На яку суму надходить оплата, на таку суму виникають у пропорції податкові зобов'язання", - вважає керівник Департаменту з планування енергетичної компанії ДТЕК Костянтин Косицький.
На цьому тижні енергетики зібрали позачергову раду оптового ринку електроенергії (ОРЕ), на якому прийняли рішення звернутися до прем'єр-міністра з пропозицією внести зміни в Податковий кодекс. В іншому випадку галузь чекає багаторазовий ріст недоплат в адресу всіх виробників електроенергії та вугільної продукції, що може призвести до зниження відвантажень вугілля вже на початку цієї зими.