ua en ru

Іспит для прем'єра: як переговори з МВФ вплинуть на кар'єру Гройсмана

Іспит для прем'єра: як переговори з МВФ вплинуть на кар'єру Гройсмана Прем'єр Володимир Гройсман шукає варіанти не підвищувати тарифи на газ, як хоче МВФ (Фото: rada.gov.ua)

Ближче до початку нового політичного сезону почастішали розмови про можливу відставку прем'єр-міністра Володимира Гройсмана. Уже цієї осені Кабінету міністрів, можливо, доведеться піти на підвищення вартості газу для населення, інакше Україна ризикує не отримати черговий транш від Міжнародного валютного фонду. Весь негатив за таке непопулярне рішення ляже на плечі прем'єра. Але, за інформацією РБК-Україна, в оточенні Гройсмана розглядали альтернативний сценарій - подати у відставку, не приймаючи рішення про зростання тарифів на газ для українців. У команді прем'єра неофіційно таку можливість спростовують.

Цієї осені прем'єр-міністр Володимир Гройсман опиниться перед складним політичним вибором - між "погано", "гірше" й "ще гірше". Главі уряду, напевно, доведеться піти на підвищення вартості газу для населення, щоби домогтися перегляду програми розширеного фінансування Міжнародного валютного фонду. Головне питання - наскільки саме зростуть тарифи.

Більш негативний сценарій - не підвищувати тарифи й не отримати грошей від МВФ. У такому разі Кабінету міністрів доведеться різко скоротити витрати державного бюджету.

Варіант "ще гірше" - не маючи підтримки фонду, український уряд також не зможе розраховувати на фінансування від інших кредиторів, зокрема Світового банку та Єврокомісії. Крім того, в України можуть виникнути складнощі з запланованим розміщенням єврооблігацій. У разі реалізації цього сценарію, країна не зможе виконувати свої боргові зобов'язання, що загрожує їй дефолтом.

Нічого з вище перерахованого не грає на руку прем'єру. У Володимира Гройсмана є ще один варіант, який, за інформацією РБК-Україна, обговорювався в його оточенні - не збільшувати тарифи й подати у відставку, голосно грюкнувши дверима. Але й такий сценарій має свої ризики. Причому не тільки для команди президента Петра Порошенка, яка позбавиться від неконтрольованого й не прогнозованого для них прем'єра, але і для самого Гройсмана.

Прем'єр на роздоріжжі

Для продовження співпраці з МВФ і отримання чергового траншу перед Україною стояли дві основних умови: створення Антикорупційного суду й перерахунок ціни на газ для населення відповідно до ринкової вартості, що означає підвищення тарифів на газ для побутових споживачів. Закон про Антикорупційний суд, що в зоні відповідальності президента, не без складних і тривалих консультацій із Фондом прийняли на початку червня.

Газове питання – компетенція уряду. Уже півтора року прем'єр-міністр Гройсман всіляко намагається уникнути підвищення тарифів. Прем'єрську стурбованість власним політичним реноме категорично не схвалюють у команді президента. "Гройсман переконаний, що президент і прем'єр повинні розділити відповідальність за зростання тарифів", - розповідає один із впливових членів команди Порошенка. Це означає, що президентові доведеться перейняти на себе частину негативних суспільних настроїв, які стануть наслідком підвищення тарифів на газ. Петру Порошенку за лічені місяці до президентських виборів це точно ні до чого.

Позиція президента, навпаки, полягає в тому, що відповідальність за подорожчання газу для населення має нести особисто прем'єр-міністр, і він повинен прийняти це рішення. "Рік тому, коли Гройсман відмовився збільшувати тарифи, як того вимагав Фонд і зобов'язувала формула імпортного паритету (ціна газу на європейському ринку, - ред.), рішення він приймав одноосібно, не радячись із президентом. Так чому зараз, коли вже потрібно підвищувати як мінімум удвічі більше, ніж було потрібно тоді - на 32-35%, прем'єр і президент повинні розділити тягар відповідальності? - говорить один із соратників Порошенко. - Фактично прем'єр у гонитві за популярністю сам себе загнав у пастку".

Утім, як раніше запевняли джерела РБК-Україна в уряді, саме президент вимагав від прем'єра не допустити підвищення вартості газу, але водночас спробувати переконати фонд кредитувати Україну.

Нагадаємо, що, згідно з домовленостями з МВФ, ціна на газ для населення ще влітку минулого року повинна була зрости на 17-18%. Але уряд на це не пішов. За рік вартість газу на європейському ринку, до якого прив'язана українська формула розрахунку ціни на газ для населення, змінилася. Тепер Кабміну, щоби привести вартість газу до імпортного паритету, необхідно її підвищити на 30-65%. Але наприкінці серпня уряд вкотре відклав зростання ціни на газ до 1 жовтня, позаяк переговори з МВФ все ще тривають. Із 6 по 19 вересня місія МВФ відвідає Київ. У рамках цього візиту буде підніматися питання про долю наступного траншу.

Але уникати розв'язання проблеми Кабмін більше не зможе. Уряду необхідна фінансова підтримка МВФ і інших кредиторів, які орієнтуються на програму співробітництва України з фондом. Як повідомила Державна казначейська служба, дефіцит державного бюджету за підсумками січня-липня цього року склав 13,4 млрд гривень. Тоді, як минулого року за цей же період бюджет був зведений із профіцитом у 27 млрд гривень.

На 1 серпня на єдиному казначейському рахунку (ЄКР) залишалося майже два млрд гривень. Це є найгіршим показником із січня 2014 року. Крім того, за інформацією РБК-Україна, Кабмін для покриття державних витрат позичив у місцевих бюджетів кілька десятків мільярдів гривень. У тому числі 10 млрд гривень - для покриття дефіциту Пенсійного фонду. Щоправда, до початку вересня сума на ЄКР зросла до 27 млрд гривень.

Один з альтернативних сценаріїв, який розглядався Гройсманом та його оточенням - подати у відставку, показавши, що він більше не може боротися із системою, і не підписувати рішення про зростання ціни на газ. Так, прем'єр зможе уникнути політичного удару по своєму персонального іміджу й постане в очах українців як прем'єр, який навідріз, аж до звільнення, відмовився ускладнювати життя українців додаванням цифр у платіжках.

Але співрозмовники в оточенні Гройсмана запевняють, що прем'єр не планує залишати займану посаду. "Переговори з МВФ тривають. У найближчий місяць ситуація проясниться. Але прем'єр протягом тринадцяти місяців неодноразово говорив, що підвищувати тарифи настільки, наскільки хоче фонд, він не готовий", - сказав РБК-Україна один із соратників Гройсмана. При цьому, за його словами, говорити про можливу відставку прем'єра до завершення переговорів з МВФ занадто передчасно.

Партія Гройсмана

Для Володимира Гройсмана сценарій відставки за рік до парламентських виборів несе низку ризиків. Інша справа, якщо б у нього була своя партія з розгалуженою структурою і осередками по країні. Партія Володимира Гройсмана "Вінницька європейська стратегія" (ВЄС), створена під місцеві вибори восени 2015 року, у ці критерії не вписується. Хоча, судячи з сайту територіального управління юстиції у Вінницькій області, у червні цього року ВЄС створила свої партійні структури майже у всіх районах області. Нагадаємо, у квітні цього року прем'єр-міністр Гройсман заявив, що буде брати участь у парламентських виборах у 2019 році.

Водночас у своїй заяві прем'єр дав недвозначно зрозуміти, що має намір йти на вибори зі своєю власною командою. "Я хочу боротися за Україну і буду брати участь у чергових парламентських виборах. Також я хочу привести з собою відданих людей, які конкретними рішеннями і кроками будуть міняти Україну", - Гройсман написав у своєму Twitter.

Але команда Гройсмана поки дуже нечисленна: в уряді на нього орієнтуються три міністри - міністр Кабінету міністрів Олександр Саєнко, міністр соціальної політики Андрій Рева та віце-прем'єр-міністр Володимир Кістіон, у Раді - до десяти депутатів, серед яких Геннадій Ткачук, Сергій Кудлаєнко, Вадим Денисенко та Андрій Вадатурський (всі представники фракції БПП)

Крім того, за інформацією видання, Володимир Гройсман кілька місяців тому замовив юридичній компанії "Саєнко Харенко" підготовку статуту для його партії. Розмови про те, що прем'єр створює свою партію, в політичному середовищі ведуться вже давно. Але сьогодні технічно простіше зробити ребрендинг наявної партії, перейменувати, провести з'їзд і презентувати її як нову партію, ніж реєструвати партію з нуля. Тобто, з великою ймовірності нова партія буде розгорнута на базі ВЄС. У прес-службі Гройсмана не відповіли на питання РБК-Україна щодо її політичного майбутнього і перспектив нової партії.

Раніше з пропозицією про створення нової партії Гройсман звертався і до лідерів "Народного фронту", розповідає джерело, знайоме з ходом переговорів. Однак лідери НФ, як стверджує джерело, останнім часом дистанціювалися від ідеї Гройсмана, оскільки "розчарувалися його діяльністю на посаді прем'єра".

Над можливими сценаріями подальшої політичної кар'єри й персональним іміджем Володимира Гройсмана останнім часом також ведеться активна робота. За словами джерел в уряді, прем'єр-міністр розширив прем'єрське крило на сьомому поверсі Кабміну. Якщо раніше кабінет глави уряду перебував на сьомому поверсі в куті, де була облаштована додаткова рамка і окремий прохід, то зараз цю рамку пересунули на середину поверху й половину поверху Гройсман забрав під потреби своєї команди. Тепер там розташовується група з 19 піарників.

Відхід в опозицію

Команді президента, з одного боку, може бути вигідний відхід Гройсмана, стосунки з яким у президента перейшли від розряду в теплих в офіційно робочі, розповідає один із соратників Порошенка. Єдина заміна Гройсмана в разі його відставки за нинішніх умов – віце-прем'єр Степан Кубів у статусі виконувача обов'язків. Його не потрібно буде стверджувати голосуванням у Раді.

"Обговорювався варіант із Луценком, Турчиновим, але будь-яку кандидатуру провести через парламент проблематично, - пояснює співрозмовник. - Кубів більш комфортний, ніж Гройсман, він чітко командна людина. Він не сконцентрований на власному іміджі й піарі, а буде спокійно робити свою роботу. Тим більше, за своєю працездатністю Кубів - коли він приходить на роботу на сім ранку і йде в десять вечора - може позмагатися з президентом".

Але, з іншого боку, відхід Гройсмана - це відхід в опозицію. Джерела на Банковій не виключають, що наступним кроком прем'єра після відставки буде його участь у президентських виборах, щоби підготувати собі грунт для парламентських виборів 2019 року, оскільки його "героїчний демарш" із тарифами, якщо такий буде, виборці за рік можуть і призабути.

"Якщо він піде на президентські вибори, для нас це стане великою проблемою, тому що це ставить під загрозу можливість другого туру для президента. Більшою мірою його голоси - це голоси, які він відбере в президента", - прогнозує один зі співрозмовників в оточенні Порошенка. Так чи інакше, у те, що прем'єр наважиться подати у відставку, в оточенні президента слабо вірять. Але й самі, як каже співрозмовник, ініціювати відставку Гройсмана президент і його команда поки не збираються.