ua en ru

Експерти: Ціни на сировинні активи почнуть стрімко рости через кілька років

17:19 10.12.2008 Ср
3 мин
Впродовж останніх декількох років на світовому ринку продовжувалося дорожчання практично всіх сировинних активів. У середині липня 2008 р. сировинний "міхур" луснув. Проте експерти відзначають, що чергове сировинне ралі не за горами, передає Reuters.

Впродовж останніх декількох років на світовому ринку продовжувалося дорожчання практично всіх сировинних активів. У середині липня 2008 р. сировинний "міхур" луснув. Проте експерти відзначають, що чергове сировинне ралі не за горами, передає Reuters. За оцінками деяких інвесторів, вже через пару років ціни на сировині знову почнуть стрімко рости. Звичайно, на той час багато компаній або скоротять обсяги виробництва, або збанкрутіють, але одне можна сказати точно: недавній сировинний "міхур" не перший і далеко не останній. Недавній сировинний "міхур" луснув дуже швидко. Ще в середині липня ц.р. сировинний індекс Reuters-Jeffries CRB index досягав позначки 473 пункти, зараз його значення знаходиться на рекордно низькій за останні 6 років позначці – всього лише 210 пунктів. "Зазвичай інвестори здійснюють довгострокові інвестиції в сировину. Отже, через 12-18 місяців, коли світова економіка почне відновлюватися від кризи, ціни на сировинні активи знову підуть вгору", - говорить директор фонду Quantum Ян Морлі. Схожої точки зору дотримується і решта експертів. Наприклад, аналітик RBS Global Banking & Markets Стівен Бріггс вважає, що розмір наступного "міхура" залежатиме від того, наскільки сильно зараз впадуть ціни на сировинні активи. "Річ у тому, що в даний час багато компаній відкладають запуск нових проектів внаслідок кризи. Отже, через декілька років у компаній не буде можливості збільшити обсяги виробництва, коли це стане необхідно. У результаті ціни на сировинні активи почнуть стрімко рости", - говорить аналітик. З цією думкою важко не погодитися. Яскравий приклад – сьогоднішня політика Організації країн-експортерів нафти (ОПЕК). Восени картель, намагаючись запобігти подальшому здешевленню нафти, кілька разів ухвалював рішення скоротити обсяги нафтовидобутку. Більш того, 17 грудня відбудеться чергове засідання організації, де, швидше за все, знову буде ухвалено рішення знизити обсяги нафти, що видобувається. Проте проблема в тому, що через декілька років після відновлення темпів зростання світової економіки ОПЕК доведеться вирішувати проблему дефіциту постачань, яка неминуче виникне. "Не так просто знайти додаткові 5-7 млн бар./день для задоволення попиту. Саме цей дефіцит пропозиції на ринку і спровокує черговий ціновий стрибок", - вважає представник Deutsche Bank Майкл Люіс. За його словами, чорне золото може подорожчати на 40%-80% за півроку, і відбудеться це відразу після того, як темпи зростання світової економіки почнуть відновлюватися. При цьому М.Люїс запевняє, що першими виростуть ціни на сільськогосподарську сировину, оскільки зараз фермери зазнають труднощів з фінансуванням. "Більшість компаній починають скорочувати обсяги виробництва через нестачу фінансування. Отже, потім на ринку з'явиться гострий дефіцит постачань, який призведе до зростання цін", - додає експерт. Як би там не було, одне можна сказати точно: сировинні "міхури" були у минулому, вони неминучі і в майбутньому. Ще в 1973 р. внаслідок нафтової кризи (яка також відома під назвою "нафтове ембарго") ціна на чорне золото злетіла з 3 до 12 доларів за барель. У результаті, до 1980 р. нафта подорожчала вже до 40 дол. "Зараз ніхто не сумнівається в тому, що сировина знову подорожчає. Питання в тому, коли це відбудеться. Я думаю, що це трапиться вже через декілька років", - говорить представник Royal London Asset Management Роберт Талбут.

Или читайте нас там, где вам удобно!
Больше по теме: