ua en ru

Експерти побоюються нової хвилі фінансової кризи

Автор: RBC.UA
Поштовх до переходу економічної кризи в нову швидку фазу розвитку буде даний, ймовірно, подіями за межами США. Сигналом до нової хвилі біржових падінь і обвалу спекулятивних цін на сировинних ринках послужить, швидше за все, серія крупних банкрутств в країнах "третього світу".

Поштовх до переходу економічної кризи в нову швидку фазу розвитку буде даний, ймовірно, подіями за межами США. Сигналом до нової хвилі біржових падінь і обвалу спекулятивних цін на сировинних ринках послужить, швидше за все, серія крупних банкрутств в країнах "третього світу".

До такого висновку прийшли фахівці центру економічних досліджень Інституту глобалізації і соціальних рухів (ІГСО), проаналізувавши основні ризики поглиблення кризи в 2010 р.

Власті США змогли в минулому році перекласти багато проблем на економіки інших держав, відзначають експерти. "Оздоровлення" американського господарства поєднується зі збільшенням у 2009 р. проблем в економіках інших країн, що і несе головну небезпеку в 2010 р.

Полегшення становища фінансового сектора США в 2009 р. співпало з поступовим накопиченням проблем банками інших держав, особливо країн економічної периферії. Різко зросла дефіцитність бюджетів, знизилися податкові надходження і рентабельність підприємств.

"Уряди повсюдно приймали заходи зі збереження прибутковості експорту, часто замкнутого на США. Становище національних споживачів підривалося на благо стабільності зовнішнього збуту. Завдяки цьому криза могла глибше вражати економіки країн, периферійних відносно США без обвалення експорту", - вважає директор ІГСО Борис Кагарлицький.

За його словами, навіть активні державні витрати не могли в такій ситуації стримати повзучого зростання "поганих боргів" в портфелях банків. Створювалися умови для старту "другої хвилі" поза межами США. Першим сигнал прийшов з Об'єднаних Арабських Еміратів: неплатоспроможним виявився державний холдинг Dubai World.

У 2008 р. епіцентром кризових процесів в світовому господарстві були Сполучені Штати. Біржові і цінові падіння відбувалися під впливом гучних американських банкрутств, даних про скорочення попиту і виробництва. "Стабілізація 2009 р. також була в основному продиктована станом фінансових інститутів США. В даний час зонами найбільшої уразливості світового господарства стають інші держави.

Перш за все, це країни зі слаборозвиненими внутрішніми ринками. У їх числі: арабські держави, східноєвропейські і азіатські держави (що не входять до числа найбільших), країни Латинської Америки, Північної і Південної Африки", - говорить керівник центру економічних досліджень ІГСО Василь Колташов. Згідно з його оцінкою, 2010 р. не одноразово переживе звістки про прорив "слабких ланок". Країнам-лідерам доведеться реагувати на проблеми в різних частинах світу, щоб відкласти прихід "другої хвилі".

У другій половині 2009 р. в багатьох країнах промислової і сировинної периферії світового господарства закріпилося падіння доходів трудящих. Слабкість зовнішніх ринків загрожує в 2010 р. зірвати план адміністрації США з експортного розвитку індустрії і сільського господарства.

Протекціонізм продовжує посилюватися, що також створює перешкоду підвищенню зовнішнього збуту американських товарів. Зовнішні джерела здатні підштовхнути економіку США до відновлення швидкого падіння, що стане стимулом до загального поглиблення кризи, йдеться в повідомленні прес-служби ІГСО.

Разом з тим не варто забувати і про серйозні проблеми, які можуть виникнути і в крупних держав третього світу, наприклад у Китаю. Китайська промисловість продовжує втрачати зовнішні ринки збуту. У перспективі це може привести до краху експортної орієнтації економіки КНР, причому переорієнтовувати більшість підприємств, що працюють на зовнішній ринок, не вдасться.

Оскільки споживання в США і ЄС продовжує знижуватися, втрати китайської індустрії від кризи можуть виявитися одними з найбільших в світі, вважають експерти.