ua en ru

Експерти: Для інвесторів не важливо, хто переможе на виборах. Важливо, хто очолить НБУ, Кабінет міністрів і Міністерство фінансів

Автор: RBC.UA
Кореспондент РБК-Україна поцікавився в експертів та учасників фінансових ринків, яких вони очікують кадрових рішень після закінчення виборів Президента. Були задані два наступні питання: 1. Як, на Вашу думку, зміниться економічний блок уряду після виборів глави держави? 2. Кого б Ви хотіли бачити на ключових посадах в НБУ та Кабміні?

1. Томаш Фіала, управляючий директор інвестиційної компанії Dragon Capital:
- Для нас, для інвесторів, вже не так важливо, хто переможе в другому турі, більш важливо, хто буде обіймати посаду голови НБУ і хто буде прем'єр-міністром. А потім вже: хто буде міністром фінансів і хто очолить Міністерство економіки.
Щодо НБУ зміни відбудуться, хочемо ми цього, чи не хочемо - термін чинного голови (Володимира Стельмаха) закінчився, і Президент обов'язково буде номінувати когось нового. Кандидатур гідних багато. З тих прізвищ, які згадуються як потенційні кандидати, непоганими були б такі як Борис Тимонькін (голова правління Укрсоцбанку), Олександр Шлапак (перший заступник голови секретаріату Президента). Це фахівці, які добре розбираються, мають «респект і повагу» всередині і поза країною. Важливо, щоб це був професіонал, банкір, виходець з банківського сектора або самого НБУ, яку поважають банкіри та інвестори, як в Україні, так і за її межами. Плюс він повинен бути незалежним від Президента і прем'єра.
Прем'єр-міністром, я б хотів бачити Сергія Тігіпка. Однозначно. Він був би гідною людиною на цій посаді. Але не впевнений, чи погодиться він на це. Для Тігіпко досить ризиковано погоджуватися на посаду прем'єра до проведення виборів до парламенту і до отримання в ньому своєї фракції, на яку він може спиратися для проведення непопулярних реформ.
Арсеній Яценюк, до речі, міг би бути непоганим главою НБУ або міністром фінансів. У сьогоднішньому Мінфіні є хороші фахівці, але у них немає незалежної політичної бази, як у Віктора Пинзеника. Ось Пинзеник був незалежним, він міг опонувати будь-кому у будь-якій дискусії. А просто оформляти рішення уряду, чим зараз займаються в Мінфіні - не зовсім правильно. Тому хотілося б там бачити або тих людей, які там зараз є, але більше незалежних і з великими повноваженнями, або кого-то нового.
В принципі, Пинзеник ,як міністр фінансів, нас влаштовував. Він проводив дуже консервативну бюджетну політику, що було правильно. Треба завжди намагатися мінімізувати дефіцит бюджету і борги. Адже те, що ми маємо зараз - величезний дефіцит, який фінансується ОВДП під 26% - повністю відбиває будь-яке бажання банків надавати кредити. Адже держборг традиційно - найдешевший, найнадійніший. А якщо ОВДП розміщуються під 26%, то дешевше грошей економіка не отримає.

2. Володимир Лавренчук, предправления Райффайзен банка Аваль:

- Я про це не думаю. Персоналії? Мене персоналії не цікавлять. От якби я бачив персоналії з їхніми програмами... Так ніхто ж не заявляється з програмами. У такому випадку, коли не озвучені програми, у мене немає роздумів про те, а хто міг би бути ще.

3. Олександр Охрименко, президент Українського аналітичного центру:
- Головою НБУ було б непогано побачити Арсенія Яценюка. Він там працював, і він все знає. Посада міністра фінансів, напевно, буде залежати від того, хто буде прем'єр-міністром. Якщо, наприклад, прем'єром стане голова комітету ВР з питань фінансів і банківської діяльності Микола Азаров, то Мінфін з великою ймовірністю може очолити Василь Горбаль. Його кандидатура вже обговорюється в певних колах. Якщо ж припустити, що Азаров стане віце-прем'єром, то Горбаль, швидше за все, займе його місце в парламентському комітеті.
У той же час, на посаді прем'єра мені також дуже імпонує Сергій Тігіпко. Однак, йому підійшла б і посада віце-прем'єра.
Хочеться, щоб економічний блок уряду посилився Романом Шпеком (заступник голови правління Альфа-банку - РБК-Україна) - у нього великий досвід і повага. Також логічним буде повернення на перші ролі Ігоря Мітюкова, наприклад, на посаду голови НБУ або віце-прем'єра - міністра фінансів.

4. Петро Кошуков, головний радник з питань стратегічного планування та економічного розвитку проекту USAID «Локальні інвестиції та національна конкурентоспроможність»:

- Питання не в персоналіях, а в програмах. Програм економічного розвитку, економічного прориву ми не бачимо - немає таких програм ні в кого з кандидатів на президентство. Відповідно, у мене великі сумніви в їхніх і можливостях та намірах робити серйозні структурні реформи в Україні.

Щодо тієї галузі, якою ми безпосередньо займаємося, в ній з 2005 р. не було зроблено нічого серйозного. Створено декілька роздріблених інституцій, які роблять заяви, що вони займаються цими питаннями, але ніхто на належному професійному рівні не займається залученням інвестицій. Тож з тих високопосадовців, які були причетні усі ці роки до економічного розвитку, до залучення інвестицій, ніхто, на мою думку, не здатний справді змінити щось на краще.

Хоча, якщо все ж таки говорити про особистості, то у команді чинного прем'єр-міністра є Григорій Немиря (віце-прем'єр з питань євроінтеграції). Я його дуже поважаю, і думаю, що він на сьогодні здатний багато зробити для економіки України. Він займається міжнародними справами всюди, де треба представити Україну. Він гідно це робить, говорить грамотною англійською. Хоча, у мене були контакти з ним, у тому числі - персональні. Я йому писав аналітичні записки з систематики залучення інвестицій, рекомендації і т.п. Він відповідав на них «так, це цікаво», - але далі слів не йшло.

Спілкувався Володимир Бойко