ua en ru

Експерти: Біржі гратимуть ключову роль для залучення фінансування

Автор: RBC.UA
Світові фондові ринки в минулому році показали досить високі темпи відновлення. На початок 2009 р. більшість провідних індексів акцій опустилися до своїх мінімальних значень щодо максимумів 2008 р.: американський Dow Jones знизився на 45%, китайський Shanghai Composite - на 60%, російський РТС - на 78%.

Світові фондові ринки в минулому році показали досить високі темпи відновлення. На початок 2009 р. більшість провідних індексів акцій опустилися до своїх мінімальних значень щодо максимумів 2008 р.: американський Dow Jones знизився на 45%, китайський Shanghai Composite - на 60%, російський РТС - на 78%.

Проте вже починаючи з березня 2009 р. відновлення провідних фондових індексів йшло високими темпами. Так, Dow Jones до кінця січня 2010 р. підвищився на 45% щодо мінімуму 2009 р. і на 80% - до максимальних значень 2008 р. Shanghai показав зростання на 173%, а російський РТС - на 277%.

Разом з тим кредитування банками реального сектору відновлюється не так швидко. Так, об'єм виданих приватними банками кредитів приватному сектору в ЄС практично не змінився за 2009 р., а враховуючи те, що з 1998 р. по 2008 р. він щомісячно збільшувався на 54,505 млрд євро, можна говорити про явне проблемне для компаній отримання фінансування з цього джерела. Наприклад, в грудні 2009 р.. зростання об'єму виданих приватними банками кредитів приватному сектору склав 19,222 млрд євро, або лише 35% від середнього щомісячного значення показника за попередні десять років.

Слабкістю кредитного ринку обумовлена проблема обслуговування облігацій - їх випуск несе в собі високі ризики дефолту, особливо в умовах вірогідних проблем з рефінансуванням, а отже, має на увазі і нижчий емісійний дохід. У зв'язку з цим різко зростає роль світових фондових ринків як джерела коштів для фінансування інвестиційної діяльності компаній.

Так, на форумі "Трійки Діалог" значна частина експертів зійшлася в думці про підвищення ролі фондового ринку. Виконавчий віце-президент і голова відділення лістингу іноземних компаній NYSE Euronext Рональд Кент звернув увагу на те, що під час кризи компанії тільки першого ешелону мали доступ до джерел капіталу. Крім того, необхідно брати до уваги побоювання найбільших корпорацій з приводу того, що через кілька років, коли компаніям належить рефінансувати свої зобов'язання, ситуація у фінансовому секторі буде абсолютно іншою. На думку експерта, біржі гратимуть ключову роль під час наступної хвилі залучення фінансування.

Аналогічна ситуація була характерна і для боргового ринку: об'єми нових розміщень скоротилися через небажання інвесторів ризикувати, вкладаючись в корпоративні облігації. При цьому варто відзначити, що ринок IPO теж переживав не кращі часи - в першому півріччі 2009 р. об'єм первинних публічних розміщень акцій демонстрував істотне падіння. Ослаблення інвестиційної активності було характерне для всіх фінансових ринків. Лише у другому півріччі 2009 р. на ринках почали з'являтися ознаки пожвавлення. На думку експертів, з поверненням світової економіки до нормального функціонування об'єми кредитування і запозичень на борговому ринку знову виростуть.