ua en ru

Експерти: США загрожує технічний дефолт

Автор: RBC.UA
Привид дефолту за держоблігаціями США, неймовірний ще кілька місяців тому, з кожним днем ​​стає все виразніше.

Привид дефолту за держоблігаціями США, неймовірний ще кілька місяців тому, з кожним днем ​​стає все виразніше. Нездатність республіканців і демократів домовитися про підвищення стелі держборгу зрозуміла - йде передвиборча гонка, і у опонентів Барака Обами дуже сильна спокуса посадити його в економічну калюжу, передає РБК.

Тим часом година ікс все ближче і 2 серпня (день, коли США можуть оголосити технічний дефолт) невблаганно насувається на ринки.

В даний час США позичають по 125 млрд дол. щомісячно. Адміністрація Обами хоче підняти стелю держборгу на 2 трлн дол., що дозволить країні протриматися на свіжих позиках до кінця виборів 2012 р.

І хоча більшість експертів вважають, що сторонам вдасться домовитися до зазначеного дедлайну, Міністерство фінансів США гарячково готується до того, що може стати тим самим нещасливим айсбергом для "Титаніка" американської економіки.

Багато хто задається питанням: що ж буде, якщо політики все-таки дотягнуть найбільшу економіку світу до технічного дефолту. Нечисленні оптимісти вірять, що нічого страшного не станеться. Однак більшість експертів будують найпохмуріші прогнози - від повторної рецесії до нового витка глобальної економічної кризи.

В адміністрації Обами побоюються, що паніка інвесторів у зв'язку з дефолтом 2 серпня призведе до наслідків, які з легкістю переплюнуть ефект від краху Lehman Brothers зразка 2008 р. Це може поставити хрест на політичній кар'єрі Обами, однак є й чисто економічні моменти зупинки платежів, які загрожують суворо позначитися на американській фінансовій системі.

Першим прямим ефектом від технічного дефолту стане збільшення прибутковості держоблігацій Мінфіну США (т.зв treasuries). Процентні ставки різко стрибнуть вгору, що посилить обслуговування і без того гігантського зовнішнього боргу США.

Поки інвестори вірять, що конгрес вирішить справу миром і прибутковість по 10-річних паперах знаходиться на рівні 3,09%. Однак цей показник буде збільшуватися в арифметичній прогресії щодня, якщо дефолт все-таки відбудеться.

Крім того, treasuries втратять привабливість і в очах найбільших іноземних інвесторів, які просто перестануть давати в борг, навіть коли позичати стане можна. Зараз на руках іноземців перебувають американські держоблігації на 4,45 трлн дол., левова частка яких припадає на центральні банки. Проте Китай і інші великі власники вже зараз призупинили їх покупки, побоюючись дефолту. Якщо ж він відбудеться, то репутаційні втрати досі бездоганного американського держборгу буде важко навіть підрахувати.

Після шоку на ринку treasuries інвестори, швидше за все, почнуть позбуватися всіх американських активів. У першу чергу це торкнеться ліквідного ринку акцій, який в такій ситуації швидко покотиться під гору. Це, в свою чергу, може викликати хвилю т.зв. margin call "ів, адже багато кредитів беруться під заставу акцій, а їх вартість може впасти до рівня, який не забезпечує займ.

Для простих американців дефолт теж не несе нічого хорошого - злетять процентні ставки по іпотеці і кредитах, що надовго пов'яже споживчу активність. Гіршого сценарію для країни, де на споживчі витрати припадає до двох третин ВВП, а житловий ринок досі лежить в комі після шоку 2008 р., і придумати не можна.

Неважко здогадатися, які потрясіння подібні події принесуть на світові ринки, по горло зав'язані на системі treasuries і багато в чому залежать від ринку американського.

Як стало відомо агентству Reuters з обізнаних джерел, у Мінфіні США зараз терміново вивчають всі можливості для порятунку репутації країни як надійного боржника. Для цього відпрацьовуються відразу три напрями, які дозволять пом'якшити наслідки прийдешнього технічного дефолту.

Так, якщо до 2 серпня сторонам не вдасться домовитися полюбовно, Білий дім може вдатися до 14-ої поправки, яка говорить, що держборг США "не може бути підданий сумніву". Широке трактування цієї поправки має на увазі, що США ні за яких обставин не можуть оголосити дефолт за своїми борговими зобов'язаннями, а отже, можуть підтримувати виплати за будь-яку ціну - наприклад, наплювавши на сенат і продовживши позики, як ні в чому не бувало.

Іншим варіантом є звернення до постанови Головного бюджетно-контрольного управління США від 1985 р., в якому проголошується право Мінфіну розставляти пріоритети в платежах у разі дефолту. Таким чином, в адміністрації Білого дому з'явиться шанс перенаправляти грошові потоки так, щоб оплачувати в першу чергу найнеобхідніше.

Третім способом хоч тимчасово врятувати становище є перенесення платежів на більш пізній термін. Для цього Мінфіну доведеться піти на непопулярні заходи, які хоч якось збережуть від втечі інвесторів і фінансового краху. Зокрема, доведеться зупинити автоматичну систему виплат, що діє зараз, і перепрограмувати її так, щоб платежі були здійснені через якийсь час. Складність полягає в тому, що це вкрай важко зробити технічно (Мінфін виробляє близько 3 млн операцій виплат щодня), ну а політичні наслідки затримки пенсій та зарплат і зовсім виглядають сумними.

Втім, на офіційному рівні чиновники заперечують існування будь-якого "плану Б", підкреслюючи, що єдиним способом вирішити ситуацію є збільшення стелі держборгу. "Наш основний план полягає в тому, щоб конгрес схвалив підвищення планки держборгу. Запасний план полягає в тому, щоб конгрес все одно проголосував за підвищення планки держборгу. Ну і на випадок, якщо не спрацює цей запасний варіант, у нас є ще один страхувальний план - щоб конгрес все-таки затвердив підвищення планки держборгу", - безапеляційно заявив недавно міністр фінансів США Тімоті Гейтнер.

І це не дивно - навіть натяк на альтернативне рішення може знизити інтенсивність переговорів: усвідомлення некритичності ситуації лише відсуне терміни ухвалення рішення, і в Білому домі цього явно не хочуть.