ua en ru

Експерти: Розробка Хотиславського кар'єру може призвести до загибелі Шацьких озер

Автор: RBC.UA
Незважаючи на твердження білоруської сторони про те, що всі ризики від видобутку крейди в Хотиславському кар'єрі, що знаходиться в двадцяти кілометрах від українського озера Світязь, враховані і мінімізовані, існує загроза екологічної катастрофи.

Незважаючи на твердження білоруської сторони про те, що всі ризики від видобутку крейди в Хотиславському кар'єрі, що знаходиться в двадцяти кілометрах від українського озера Світязь, враховані і мінімізовані, існує загроза екологічної катастрофи.

Про це 30 березня в Києві говорили експерти на міжнародному круглому столі з проблем Шацьких озер.
На думку доктора біологічних наук Йосипа Гриба, видобуток крейди, що залягає в Хотиславському кар'єрі на сорокаметрової глибині, означає утворення депресивної воронки, в яку буде стягуватися вода з усього Західного Полісся. Вже зараз, в ході запуску другої черги кар'єра спостерігаються значні зміни гідрологічного режиму Волині, які виражаються в зниженні рівня води в озерах і всиханні боліт, що є джерелом живлення багатьох річок.

Експерти вважають, що є підстави говорити про порушення Білоруссю Рамсарської конвенції та Конвенції Еспо. Ці документи спрямовані на захист водно-болотних угідь і передбачають узгодження сторонами дій, які можуть призвести до негативних змін екології

У світлі цього, ректор Державної екологічної академії післядипломної освіти та управління Олександр Бондар зазначив, що українська влада повинна розділяти поняття екології та добросусідських відносин з білорусами, оскільки повноцінна робота кар'єра призведе до деструктивного впливу.

Представник Посольства Білорусі заявив про необхідність переговорів між Києвом і Мінськом. Також він зазначив, що білоруська сторона не приймає ультиматумів, а рішення про розробку кар'єру до повного його відпрацювання в 2040 р. вже прийняте.
У 80-х роках білоруси вже намагалися експлуатувати Хотиславський кар'єр. Тоді намаганнями вчених роботи вдалося зупинити.

Зазначимо також, що 20 березня ц.р. МЗС Литви заявив про претензії до Білорусі у зв'язку з невиконанням умов Конвенції Еспо. У Вільнюсі вважають, що білоруська сторона порушила норми документа, обравши місце для будівництва нової атомної електростанції на кордоні з Литвою, всього в п'ятдесяти кілометрах від її столиці.

Шацькі озера - група з понад 30 озер у Волинській області, в межиріччі Прип'яті та Західного Бугу. Для охорони рідкісних природних комплексів у районі Шацьких озер в 1983 р. був створений Шацький природний національний парк площею 32,500 га.

Озеро Світязь входить до складу Шацького природного національного парку і разом з іншими озерами складає групу Шацьких озер. Світязь - найбільше і найглибше озеро карстового походження в Україні.