ua en ru

Експерт: Угоду про асоціацію між Україною і ЄС не буде підписано в грудні через Тимошенко

Автор: RBC.UA
Шанси на те, що Угода про асоціацію між Україною і ЄС буде підписана в грудні 2011 р. і парафована всіма членами Євросоюзу, якщо Тимошенко і далі буде перебувати у в'язниці, дуже низькі. Про це в інтерв'ю "Дзеркало тижня. Україна" сказав Говард Дін, колишній кандидат від демократів в Президенти США і нинішній член ради директорів Національного демократичного інституту.

Шанси на те, що Угода про асоціацію між Україною і ЄС буде підписана в грудні 2011 р. і парафована всіма членами Євросоюзу, якщо Тимошенко і далі буде перебувати у в'язниці, дуже низькі. Про це в інтерв'ю "Дзеркало тижня. Україна" сказав Говард Дін, колишній кандидат від демократів в Президенти США і нинішній член ради директорів Національного демократичного інституту.

"Думаю, що шанси невеликі. Але навіть якщо Євросоюз і підпише з Україною Угоду про асоціацію, то до тих пір, поки у вашій країні залишаються політичні в'язні, неможливо буде говорити про лібералізацію візового режиму. При цьому обов'язково буде мати місце зниження рівня західноєвропейських інвестицій в українську економіку", - відзначив він.

При цьому Дін зазначив, що ЄС ніколи не піде на партнерство з Україною, поступаючись своїми демократичними принциами і стандартами. "Тому, якщо ситуація із засудженням Тимошенко не буде виправлена, то я сумніваюся, що всі 27 країн Європейського Союзу ратифікують угоду про асоціацію", - сказав він.

Крім того, як вважає екс-кандидат в Президенти США, акон про вибори народних депутатів, внесений до Верховної Ради депутатами від більшості, не дозволить провести в Україні демократичні вибори.

Нагадаємо,10 жовтня ц.р. у Верховну Раду України був внесений законопроект про вибори народних депутатів під номером 9265-1 від 10 жовтня 2011 р. Законопроект викликав гостру критику всередині країни. ВР 3 листопада прийняла постанову, згідно з якою була створена комісія з 13 осіб під керівництвом народного депутата з фракції НУ-НС Руслана Князевича з розробки нового законопроекту про вибори народних депутатів.

Доопрацьований проект закону України "Про вибори народних депутатів України" в кінці травня був оприлюднений на сайті Міністерства юстиції України. Законопроект містить норму про підвищення прохідного бар'єру для партій до 5%. 50% депутатів парламенту обиратимуться за партійними списками, решта 50% - по одномандатних округах. Проект закону забороняє участь у виборах у Верховну Раду блоків. У бюлетені для голосування буде виключена графа "Проти всіх".

"Згідно з запропонованим законопроектом вибори не можуть бути проведені чесно і справедливо", - вважає Дін.

За його словами, проект закону про вибори народних депутатів, внесений на цьому тижні на голосування у Верховній Раді, може істотно обмежити конкуренцію під час виборчої кампанії.

"Але ми хочемо вірити словам Президента країни і спікера парламенту, які заявили, що законодавство повинно бути покращено, а недоліки виправлені. Думаю, вони усвідомлюють важливість моменту і розуміють, наскільки критичним сигналом для ваших західних партнерів буде процес подальшого реформування виборчого законодавства... Реальна реформа виборчого законодавства, його поліпшення не на словах, а на ділі, Заходу дасть сигнал, що Україна таки на правильному шляху. Але якщо буде прийнятий закон, що обмежує політичну конкуренцію, то це стане посилом, що в Україні західні цінності не вітаються", - зазначив Дін.

Зазначимо, раніше чільні діячі Європейського Союзу неодноразово повторювали, що європейська інтеграція України пов'язана з дотриманням у державі демократичних норм.

Нагадаємо, стурбованість арештом лідера української опозиції висловив ряд європейських дипломатичних відомств, декілька українських політичних сил, а також представники Сенату США.

У той же час, МЗС України запевняв, що інститути державної влади не мали жодного впливу на хід судового процесу.

На даний час, як заявив перший заступник генпрокурора Ренат Кузьмін, проти екс-прем'єра Юлії Тимошенко розслідуються три кримінальні справи.

"На сьогоднішній день таких справ три", - сказав Кузьмін. "Одну справу розслідує Служба безпеки, іншу справу розслідує Податкова міліція і третю - Генпрокуратура", - уточнив заступник генпрокурора.

Кузьмін підтвердив, що СБУ розслідує справу за боргами "Єдиних енергетичних систем України" перед Міноборони Росії. Податкова міліція, за його словами, розслідує справу "за фактом ухилення від сплати податків, як директором фірми "ЄЕСУ" Тимошенко, так і громадянкою Тимошенко". "Третю справу розслідує Генпрокуратура, це справа за фактами, які я вже озвучив; окрім того є справа кримінальна за фактом замаху на дачу хабарів членам Верховного Суду з боку Юлії Володимирівни Тимошенко, є справа про факт нападу на Чернігівський слідчий ізолятор", - повідомив Кузьмін, при цьому він зазначив, що деякі справи об'єднані в "загальні папки".

Крім того, заступник генпрокурора зазначив, що американські прокурори встановили факт співучасті екс-прем'єра Павла Лазаренка і президента компанії "ЄЕСУ" Юлії Тимошенко. "Лазаренко отримав гроші від компаній, якими володіла і які контролювала українська ділова жінка Юлія Тимошенко, включаючи "Єдині енергетичні системи України",.. в обмін на які Лазаренко використовував свою службову владу на користь компаній Тимошенко, і Лазаренко не розкрив народу і уряду України, що отримував значні кошти від цих компаній", - процитував американський обвинувальний акт Кузьмін.

Нагадаємо, Печерський районний суд Києва визнав екс-прем'єра України, лідера партії "Батьківщина" Юлію Тимошенко винною у перевищенні повноважень під час підписання газових контрактів з РФ і засудив до 7 років позбавлення волі.

Зазначимо, для Тимошенко - це другий арешт у житті. У лютому 2001 р. - невдовзі після відставки з поста віце-прем'єра з ПЕК в уряді Віктора Ющенка - Тимошенко була поміщена до Лук'янівського СІЗО. Тоді Тимошенко звинувачували в несплаті податків і контрабанді російського газу в Україну під час її управління компанією ЄЕСУ. У березні того ж року Печерський райсуд визнав безпідставними ці звинувачення, і Тимошенко вийшла на свободу.