ua en ru

Екс-міністр промисловості Валерій Мазур: "Без залучення правоохоронних органів державі не вдасться захистити інтереси в "Сумихімпром"

Екс-міністр промисловості Валерій Мазур: "Без залучення правоохоронних органів державі не вдасться захистити інтереси в "Сумихімпром"
Автор: RBC.UA
Член-кореспондент Національної академії наук України, екс-міністр промисловості України (1995-1997 рр.) Валерій Мазур в інтерв'ю розповів про своє ставлення до ситуації, яка склалася навколо приватизації ПАТ "Сумихімпром", а також озвучив своє бачення порятунку даного підприємства.

Член-кореспондент Національної академії наук України, екс-міністр промисловості України (1995-1997 рр.) Валерій Мазур в інтерв'ю розповів про своє ставлення до ситуації, яка склалася навколо приватизації ПАТ "Сумихімпром", а також озвучив своє бачення порятунку даного підприємства.

- У чому причина того, що держава вже близько півтора років не може продати держпакети акцій "Сумихімпрому"? Є підстави припускати, що у другій половині 2013 року - першій половині 2014 року планувалася "адресна" приватизація підприємства?

Валерій Мазур: Так. Я, як і багато інших промисловців, припускаю, що Фонд держмайна України в 2013 році був "заряджений" на продаж держпакету акцій "Сумихімпром" DF Group Дмитра Фірташа. У той час проводилася активна обробка суспільної свідомості, що Group DF і безпосередньо Фірташ - це рятівники української промисловості і економіки України в цілому. Просто демонізувалася його особистість у кращих традиціях самореклами і пропаганди. Чомусь Віктор Янукович визначив саме Фірташа на посаду голови союзу роботодавців України. Так, на жаль, було.

- У червні 2014 року робилася спроба продати два пакета акцій "Сумихімпром" (5% і 2,242%) на "Східно-Європейській фондовій біржі". Це закінчилося скандалом - працівники біржі намагалися перешкодити одному з учасників у допуску його до приватизації. Але "Східно-Європейська фондова біржа" продовжує залучатися ФДМ в якості технологічного учасника приватизації. Чи вважаєте Ви, що необхідно припинити залучення до організації приватизації тих технологічних суб'єктів, які себе скомпрометували?

Валерій Мазур: Я вважаю, що біржі, які дозволяють таке беззаконня, потрібно позбавляти права займатися біржовою діяльністю назавжди. А керівників подібних бірж, від яких пахне корупцією на всю Україну, необхідно притягати до кримінальної відповідальності. На мій погляд, перешкода з боку біржі брати участь якомусь суб'єкту в проведених торгах державними акціями - це кримінальний злочин. І ніяк інакше. Бо такі дії чиняться за змовою, за хабарі.

- Чи вважаєте Ви за доцільне відновлення продажу міноритарних пакетів акцій ПАТ "Сумихімпром"? Якщо так, то на яких умовах - конкурс або аукціон? Поясніть, будь ласка, чому Ви віддаєте перевагу тій або іншій формі продажу.

Валерій Мазур: Вважаю, що акції підприємств, особливо пакети акцій, що належать державі слід продавати виключно на відкритих аукціонах при вільному доступі інвесторів до участі в аукціонах. Форма продажу пакетів акцій або часток товариства з обмеженою відповідальністю на конкурсах розроблена, припускаю, для того, щоб була можливість під надуманим приводом виключати з участі в приватизації небажаного претендента і продавати за заниженою ціною держпідприємства адресно, заздалегідь обраній юридичній або фізичній особі. Небезкорисливо, звичайно ж.

- Чи є доцільність у проведенні приватизації "Сумихімпрому"? Адже якщо не провести приватизацію підприємства, це законсервує управління майже на 100% державним підприємством структурами Фірташа, результати чого суперечать інтересам держави?

Валерій Мазур: Приватизацію "Сумихімпром" проводити треба. Бо менеджмент, керуючий нині підприємством, схоже, навмисно заводить "Сумихімпром" в боргову яму, щоб по можливості знецінити цей об'єкт. У мене є питання: а хто давав право керуючому санацією та розпоряднику майном "Сумихімпрому" здійснювати збиткову діяльність підприємства, тим самим завдаючи шкоди державі шляхом зниження його потенційної вартості? Впевнений, що ні Мінекономрозвитку, ні Фонд держмайна такого дозволу їм не давали. А за самовільне доведення державного підприємства до банкрутства його керівники повинні нести відповідальність.

- Підприємством продовжують керувати особи, підконтрольні Дмитру Фірташу і Сергію Льовочкіну - керуючий санацією підприємства Ігор Лазакович та розпорядник майна Роман Марченко. Досить давно відкрито кримінальне провадження за фактами продажу "Сумихімпром" продукції за цінами, нижчими собівартості, в результаті чого завдано збитків у сумі 135 млн грн. Чи міг здійснюватися продаж продукції за ціною нижче собівартості без відома керуючого санацією та розпорядника майном? Чому органами прокуратури досі жодна посадова особа "Сумихімпром", яка підписувала договір про продаж продукції за цінами нижче собівартості, не притягнута до кримінальної відповідальності, і навіть не отримала статус підозрюваного?

Валерій Мазур: У ЗМІ була інформація, що під керівництвом керуючого санацією та розпорядника майна "Сумихімпром" не тільки продавало свою продукцію нижче собівартості, але також закуповувало сировину, допоміжні матеріали та інші товари і послуги за цінами, суттєво вищими, ніж ринкові. Мабуть, прокуратура справедливо порушила кримінальну справу за цими фактами. Чому місцева прокуратура поки ще не притягнула до кримінальної відповідальності посадових осіб "Сумихімпром" треба запитати у Генерального прокурора і Комітету Верховної Ради по боротьбі з корупцією і організованою злочинністю. От Ви, як представник ЗМІ, напишіть запит з цього приводу у всі інстанції. Перевіримо, чи виконують ці правоохоронні органи законодавство України про інформацію.

- З Вашої точки зору, з чим пов'язане небажання органів прокуратури та Мін'юсту розбиратися в ситуації навколо "Сумихімпром"?

Валерій Мазур: Я думаю, що органи прокуратури зараз перевантажені розслідуваннями маси кримінальних справ. Це, по-перше. А, по-друге, не виключено, що з правоохоронними органами "працюють" люди, які зацікавлені в збереженні названих Вами посадових осіб біля керма "Сумихімпром". Мін'юст, припускаю, намагається не втручатися в цей брудний питання. Хоча чиновники Мін'юсту зобов'язані боротися з очевидною корупцією, з пограбуванням держави. Інакше таких чиновників треба безжально звільняти за саботаж.

- Можна припускати, що створюються передумови для ліквідації "Сумихімпром", як юрособи, результатом чого стане передача Фірташа і Льовочкіна виробничих потужностей "Сумихімпром"? Що держава повинна зробити для перешкоджання цьому?

Валерій Мазур: Можна це припускати. Щоб ліквідація "Сумихімпром" не трапилася, держава в особі Мінекономрозвитку, Мін'юсту, Фонду держмайна, Міністерства внутрішніх справ, Генеральної прокуратури, СБУ та інших органів повинна проявити владу. Без кардинальних заходів з боку правоохоронних органів нічого не вийде. Буде як у відомій байці: "А Васька слухає, та їсть". І їсть Васька національне надбання. "Сумихімпром" адже стратегічний для України об'єкт. Це єдине підприємство, що виробляє фосфорні добрива і тим самим забезпечує високу врожайність сільгоспкультур на полях України. Тобто, має пряме відношення до продовольчої безпеки держави.