ua en ru

Екс-главі польської розвідки загрожує ув’язнення за організацію в'язниць ЦРУ

Автор: RBC.UA
Екс-главі польської служби розвідки Збігнєву Сементковскому пред'явлені офіційні звинувачення у зв'язку з організацією на території країни незаконних в'язниць в інтересах Центрального розвідувального управління США.

Екс-главі польської служби розвідки Збігнєву Сементковскому пред'явлені офіційні звинувачення у зв'язку з організацією на території країни незаконних в'язниць в інтересах Центрального розвідувального управління США.

Associated Press з посиланням на польську пресу повідомляє, що серед звинувачень - перевищення службових повноважень, порушення норм утримання ув'язнених і дозвіл на використання тортур щодо арештантів. Справу розглядають в закритому порядку.

Версія слідства зводиться до того, що екс-глава розвідки мав безпосереднє відношення до організації незаконного утримання полонених, яких до Польщі доставляли співробітники ЦРУ. Крім того, відомо, що ця практика носила не разовий характер, а мала місце протягом кількох років у ході, так званої, американської війни з терором.

Сам Сементковскій, який очолював польську розвідку в 2002-2004 рр.., від коментарів відмовився. Розвідник не збирається співпрацювати зі слідством: він упевнений, що розголошення інформації такого роду загрожує національній безпеці.

Слідство у справі про в'язниці ЦРУ в Польщі почалося в 2008 р. Потерпілим і головним свідком у справі проходить один з полонених, захоплений американцями.

У вересні минулого року представники неурядової правозахисної організації Amnesty International закликали Литву провести нове розслідування з приводу таємної в'язниці ЦРУ в цій країні.

Представники Amnesty International посилалися на заяву палестинця Абу Зубайда, який перебував в американській в'язниці на базі в Гуантанамо і висловив припущення, що в 2004-2006 рр.. його утримували в Литві.

Скандал, пов'язаний з припущенням, що в Литві в 2003-2006 рр.. була обладнана таємна в'язниця ЦРУ, вибухнув влітку 2010 р. Парламентському комітету з національної безпеки було доручено провести розслідування, результати якого виявилися досить розпливчастими. З одного боку, було визнано, що є підстави вважати, що якийсь об'єкт на прохання та за участю американців в зазначений період був обладнаний на території навчального центру Служби держбезпеки. Однак доказів того, що в ньому будь-хто утримувався, не знайдено.

Комітет підтвердив у своєму звіті, що в Литві п'ять разів приземлялися літаки ЦРУ. А його голова Арвідас Анушаускас повідомив, що отримав від Amnesty International інформацію про ще одне зафіксоване приземлення літака влітку 2005 р. Це був літак з Марокко, який приземлився у Вільнюському аеропорту, що співпадає за часом з вивезенням Абу Зубайда з Марокко.

У 2009 р. був підтверджений ще один факт існування секретної в'язниці ЦРУ в Литві. Секретна в'язниця ЦРУ була замаскована під школу кінного спорту. У 2005 р. в ЗМІ поширилася інформація про використання ЦРУ зарубіжних в'язниць, у зв'язку з чим даний об'єкт на території Литви був закритий. На момент його закриття у в'язниці перебували до восьми ув'язнених, підозрюваних в тероризмі.
Нагадаємо, відомості про секретні в'язниці були опубліковані правозахисними організаціями та світової пресою ще в 2005 р.

А в 2010 р. ООН повідомляла, що, щонайменше, 66 держав світу використовували секретні в'язниці для боротьби з терористами. Крім усього іншого, передбачалося, що ЦРУ використовувало злітно-посадочні смуги в Україні для здійснення секретних польотів. Також Європарламент розслідував можливе використання ЦРУ військових об'єктів на українській базі недалеко від кордону з Польщею.

У 2009 р. США визнали, що при Президенті Джорджі Буші ЦРУ створило мережу секретних в'язниць за кордоном. Барак Обама після інавгурації віддав наказ закрити їх. Починаючи з квітня 2009 р. існування подібних об'єктів заперечується владою США.