ua en ru

Екс-голова ДПтС Сергій Старенький: "Російська Федерація грубо порушує права ув'язнених в Криму"

Автор: RBC.UA
Інтерв'ю з Сергієм Стареньким було записане буквально за добу до його звільнення з посади голови Державної пенітенціарної служби (ДПтС). У своєму останньому інтерв'ю на цій посаді Старенький звинуватив свого першого заступника (Віталія Ошовського) у приховуванні фактів втечі Шепелєва, а також розповів про ситуацію з в'язницями на сході України і в анексованому Росією Криму.

РБК-Україна: Яка ситуація сьогодні склалася в пенітенціарних установах на сході України? Чи є захоплені терористами установи ДПтС? Скільком ув'язненим вдалося втекти за час проведення АТО?

Сергій Старенький: На сьогодні жодна з пенітенціарних установ не захоплена, всі працюють в штатному режимі. Була евакуйована лише одна установа - Червонопартизанська колонія №68, яку згодом зруйнували бойовики.

За час проведення АТО вдалося звільнитися 12 засудженим у Донецькій області та 11 в Луганській області. Як правило, це особи, які скористалися обстрілом колонії, коли умови роботи охорони були ускладнені. Але кілька осіб із цього числа були викрадені терористами в результаті збройних нападів. Так, бойовики відбили одного засудженого з Донецького СІЗО, ще двох засуджених до довічного ув'язнення - з Єнакіївської колонії.

Дії всіх "звільнених" кваліфікуються як втеча. В даний час проводяться розшукові заходи відносно цих осіб, хоча, за нашими непідтвердженими відомостями, деяких вже немає в живих.

РБК-Україна: З якими проблемами стикаються пенітенціарні установи на Донбасі?

Сергій Старенький: Проблеми в основному полягають у неможливості регулярного забезпечення колоній продуктами харчування і водою. Технічної води достатньо, а з постачанням питної води бувають перебої.

Також бувають проблеми з енергозабезпеченням. Лінії електропередач часто пошкоджуються в результаті бойових дій за територією колонії, тому колонії часто змушені переходити на автономне енергозабезпечення. З усім, що в наших силах, справляємося.

РБК-Україна: Як виконується закон про амністію в східних областях?

Сергій Старенький: Є певні проблеми із звільненням ув'язнених в тих колоніях, які знаходяться на території, де не працюють районні суди. На сьогоднішній день 392 справи, які стосуються питання амністії і були направлені нами в суди, залишаються нерозглянутими.

Я звернувся з листом до Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ, щоб він визначив підсудність іншого суду. Таким чином, ми сподіваємося, що засуджені будуть звільнені.

РБК-Україна: чи Відомо Вам, яка зараз ситуація з українськими в'язнями в Криму? І як там виконується закон про амністію?

Сергій Старенький: Точних даних про кількість засуджених, які можуть бути звільнені за амністією, ми не можемо отримати. Ми провели певні розрахунки на підставі аналогічних установ на материковій частині України. За цим методом розрахунку і за інформацією, яку вдалося отримати з Криму, близько 400 засуджених в Криму мають право звільнитися.

Ми знаємо, що Російська Федерація грубо порушує права ув'язнених в Криму. Наприклад, Росія не повідомляє їм про те, що закон про амністію може поширюватись і на них.

Також є факти, коли засудженим в Криму примусово перекваліфікують вироки за російським законодавством. А без згоди засудженого і країни, в якій його засудили, цього робити не можна.

У Криму немає можливості відбувати покарання жінкам, неповнолітнім, засудженим довічно. Тому такі категорії в'язнів відправляють в інші регіони Росії проти їх волі.

РБК-Україна: Ви зняли обмеження максимальних премій особового складу в Донецькій і Луганській областях. За що будуть видаватися такі премії, кому, в якому розмірі і з якого бюджету?

Сергій Старенький: Раніше було встановлено, що максимальна премія, яка може виплачуватися особовому складу, не має перевищувати 120% для прапорщика. Сьогодні, через значний некомплект, особливо в Донецькій і Луганській областях, на особовий склад покладається подвійне навантаження. Ми знайшли з нашого резервного фонду кошти для того, щоб збільшити розмір зарплати особовому складу на цих територіях.

РБК-Україна: Яка ситуація з фінансуванням ДПтС в поточних умовах? Який прогнозований дефіцит бюджету?

Сергій Старенький: У держбюджеті на 2014 р. на потреби ДПтС було передбачено 2,711 млрд грн, що складає 34,5% від потреби.

За результатами секвестру бюджету в квітні з нас зняли 126 млн грн, 8 млн грн - за результатами другого секвестру.

Тому, на жаль, на одного ув'язненого у нас в день виділяється 56 грн, з них на харчування - 7,7 грн, на медичне обслуговування - 1,1 грн.

РБК-Україна: Чи не призведе цей дефіцит до того, що нікому буде охороняти місця позбавлення волі? Тому що, за наявною інформацією, ряд пенітенціарних установ, зокрема в Білій Церкві (Київська обл.) охороняються вкрай погано і позбавлені свободи громадяни розгулюють на свободі.

Сергій Старенький: Звичайно, недостатнє фінансування впливає на якість роботи персоналу. Зарплата у персоналу в середньому 1600 - 2000 грн.

Інформація з Білої Церкви, на мою думку, навмисне перекручена. Згідно з цією інформацією, ув'язнені з охоронюваної зони ходять, куди вони захочуть. Насправді, фактично в кожній колонії, згідно з КПК, створені дільниці соціальної реабілітації. Туди переводяться засуджені, які відбули певну частину покарання. Вони переводяться на суворий режим охорони і нагляду. Такі ув'язнені можуть вільно пересуватися в межах тих маршрутів, які встановлює адміністрація. Саме про таких ув'язнених, які відбувають покарання у Білій Церкві, йде мова.

РБК-Україна: Чи планується покращувати умови утримання ув'язнених в Україні? Які ініціативи можна очікувати в поточному році?

Сергій Старенький: Я роблю кроки по направленню ДПтС в інше русло. Сьогодні держава фінансує нас за залишковим принципом.

Але як кажуть: не давай голодному рибу, дай йому вудку.

Я ініціюю отримання держзамовлень, які виконуватимуться на підприємствах ДПтС. Якщо держава буде розміщувати замовлення на наших підприємствах, вони зможуть заробляти на своє забезпечення. Відповідно, засуджені зможуть отримувати і зарплату, і гасити позови.

Наші підприємства можуть забезпечувати армію, школи. Ми можемо шити форму, робити інвентар для шахт та інше. Сьогодні наші підприємства завантажені лише на 10%.

Також ми плануємо поліпшити умови утримання ув'язнених. Така можливість з'явилася у зв'язку з тим, що кількість ув'язнених зменшилася. Відповідно, звільнилися певні ресурси, які ми можемо направити на будівництво або ремонт, приміром, лазень, гуртожитків, у яких утримуються засуджені.

Також ми не забуваємо про поліпшення умов і для особового складу ДПтС. Приміром, ми забезпечили всі пенітенціарні установи душовими кабінами для особового складу.

РБК-Україна: Чому перша перевірка щодо втечі Шепелєва була недостатньою? Хто причетний до організації втечі?

Сергій Старенький: Першу перевірку проводили протягом тижня, але, на мою думку, її провели ті люди, які могли бути зацікавлені в тому, щоб результати перевірки їх не зачепили. Це стосується департаменту організації охорони і нагляду, служби СІЗО, медичної служби, і це стосується мого першого заступника, який відповідав за ці три служби. Він не міг об'єктивно провести перевірку проти себе. Тому мною була призначена додаткова перевірка, яку проводили особи, які не мають безпосереднє відношення до цих служб.

Мої побоювання щодо того, що перша перевірка була неповною і необ'єктивною, підтвердилися. Були встановлені додаткові факти, які могли послужити причиною скоєння цієї втечі.

Згідно з результатами перевірок винен однозначно начальник СІЗО і офіцери, які були в конвої. Були серйозні прорахунки. Зараз прокуратура вивчає можливості якихось фінансових зацікавленостей та корупційних дій у цьому питанні.

Також було встановлено, що мій перший заступник проігнорував інформацію від слідства про те, що ув'язнений (Шепелєв) схильний до втечі. Необхідно було посилити охорону, чого не було зроблено. Це також одна з причин, за якої втеча став можливою.

Також мною була організована група співробітників для усунення проблем у СІЗО. Цю групу очолював мій перший заступник. Ця група не вжила жодних дій, що також сприяло втечі.

Ці та інші факти задокументовані. Все це стало причиною того, що я готую матеріали для Кабінету міністрів про те, щоб притягнути до відповідальності мого першого заступника.

РБК-Україна: Як у пенітенціарних установах йдуть справи з преференціями для ув'язнених з великими фінансовими можливостями? Чи відповідає дійсності інформація про те, що засуджений колишній народний депутат Віктор Лозінський має в своєму розпорядженні більярд, сауну, джакузі і тд.?

Сергій Старенький: Багато ув'язнених мають можливість користуватися більярдом. Більярд - це розкіш чи ні? У кожного засудженого є вільний час, в яке він може грати в теніс, футбол, більярд.

Звичайно, сауною повинні користуватися або всі, або ніхто. Якщо, приміром, сауною користується хтось один, такі факти ми виявляємо та дуже строго на них реагуємо.

Лозинський має достатньо коштів. Він може дозволити собі придбати якісь послуги, які не можуть дозволити інші засуджені. Дуже часто ці послуги дозволені законом. Наприклад, він може придбати собі дорогу ковбасу або ікру. А потім це підноситься як якісь преференції.

На сьогоднішній день законодавство побудоване так, що в'язень може користуватися своїми грошима і дозволити собі набагато більше, ніж інші засуджені.

Розмовляв Ілля Іванов