Економічний спад з периферії Євросоюзу перейшов до центру
Після офіційної статистики про різке зниження виробництва в кінці 2012 р. комісія Європейського союзу додала песимізму, оприлюднивши похмурий прогноз на 2013 р. Чотири місяці тому експерти Єврокомісії очікували помірного відновлення економіки в першій половині поточного року. Тепер мінімальне пожвавлення очікується не раніше другої половини 2013 р., повідомляє "Росія 24" з посиланням на британський тижневик The Economist.
Більш низька вихідна точка для ВВП і затримка з відновленням означають, що 2013 р. буде невдалим. У листопаді Єврокомісія чекала, що єврозона в наступні 12 місяців збільшиться на 0,1% після зниження на 0,4% в 2012 р.; тепер падіння ВВП складе 0,3% після зниження на 0,6% в минулому році.
Особливо негативний прогноз на 2013 р. у відношенні Південної Європи. Єврокомісія очікує скорочення економіки Португалії на 1,9% в порівнянні з попереднім прогнозом в 1%. Зниження Італії складе 1%, замість 0,5%. Що стосується Іспанії, то прогноз падіння в 1,4% не змінився з листопада. Про тенденції скорочення переконливо говорять і дані дослідницької фірми Markit: індекс ділової активності в галузі промислового виробництва та сфері послуг зменшився в лютому до 47,3 з 48,6 у січні. Вважається, що якщо рівень індексу нижче 50, то економіка скорочується.
Читайте також: ЄЦБ варто знизити відсоткову ставку, - Лагард
Єдиним "променем світла" є Німеччина, яка змогла уникнути різкого падіння виробництва в IV кварталі минулого року. Однак навіть з урахуванням позитивної тенденції німецька економіка збільшиться в 2013 р. лише на 0,5% (в порівнянні з листопадовим прогнозом в 0,8%). Тим не менш, найбільша економіка Європи перебуває на шляху відновлення. Індекс довіри до економіки ФРН інституту Ifo в лютому виріс до 107,4 пункту з переглянутого січневого показника в 104,3. Це набагато вище очікувань ринку і найзначніше збільшення з липня 2010 р.
Однак, чи зможе Німеччини витягнути з "болота" решту членів єврозони? Найбільшу тривогу викликає той факт, що спад поширився з периферії в центр, в першу чергу до Франції (другої найбільшої економіки єврозони). Єврокомісія прогнозує, що французький ВВП збільшиться в 2013 р. всього на 0,1% після стагнації в 2012 р. Викликає тривогу і можливий суспільний вибух у зв'язку з важким економічним становищем в державах Південної Європи, що може привести до їх відмови від політики жорсткої економії і болючих структурних реформ (на чому в свою чергу наполягає Німеччина).
Читайте також: ЄЦБ погіршив прогноз по економічному зростанню єврозони на 2013-2014 рр
Навіть якщо Італія зможе отримати дієздатний уряд, зростаючий рівень безробіття (який в 2013 р. досягне 11,6%, а в 2014 р. - 12%) обмежить свободу нового кабінету для маневру. Ситуація з безробіттям ще важче в інших частинах Південної Європи. Так, в Іспанії кількість безробітних зросте з 25% (2012 р.) до 26,9% (2013 р.); в Португалії відповідно з 15,7% до 17,3%. Надзвичайно високе безробіття - реальна загроза для існування єврозони, а також велика соціальна трагедія.
Зазначимо, що раніше глава ЄЦБ Маріо Драгі відзначав, що економіка країн єврозони почне відновлюватися в другій половині 2013 р. Найбільш важливою метою для єврозони на даний момент є подолання роздробленості на фінансових ринках.
Віце-президент ЄЦБ Вітор Констанціо також заявляв, що знаходяться в економічній кризі країни Європи можуть почати відновлення до середини 2013 р., проте перехід до повсюдного економічному зростанню в рамках регіону стане помітний лише до початку 2014 р.
А ось в Єврокомісії ситуацію оцінюють більш песимістично - рецесія в економіці єврозони в 2013 році продовжиться, при цьому зростання не буде до 2014 р. При цьому комісар ЄС з фінансової політики Оллі Рен закликав європейські країни не опускати руки і не сповільнювати темпи скорочення бюджетного дефіциту.
Читайте також: ВВП єврозони в 2012 р. знизився на 0,6%
Зазначимо, що в 2013 р. криза в Європі може досягти піку, коли сукупний державний борг в єврозоні перевищить 95,1%.
Торік сукупний ВВП 17 країн єврозони скоротився на 0,6%. Що стосується 2013 р., то в Брюсселі вважають, що втрати складуть ще 0,3%. Тільки в майбутньому році зростання почне відновлювати (1,4%). При цьому падіння ділової активності буде супроводжуватися збільшенням безробіття, вже в поточному році її рівень перевищить 12%, а це 19 млн жителів Європи. Тим часом, найбільш постраждалі від кризи країни через режим економії та масових звільнень балансують на межі соціального вибуху.