ua en ru

ЄК представила проект реформи регулювання банківського сектора

Автор: RBC.UA
Європейська комісія представила проект поправок до правил регулювання банківського сектора Європейського союзу, спрямованих на те, щоб порятунок "проблемних" банків проводився за рахунок їх власників і кредиторів або інших банків, а не коштів платників податків.

Європейська комісія представила проект поправок до правил регулювання банківського сектора Європейського союзу, спрямованих на те, щоб порятунок "проблемних" банків проводився за рахунок їх власників і кредиторів або інших банків, а не коштів платників податків, повідомляє радіо "Свобода".

Вперше подібні пропозиції обговорювалися ще в 2010 році, але тоді Єврокомісія утрималася від офіційного представлення своїх планів.

Тепер вони передбачають, що державні регулятори отримають право змінювати керівництво "проблемних" банків, переводити їх збитки на власників і кредиторів, а також приймати рішення про розподіл або продаж того чи іншого банку, що опинився перед загрозою банкрутства.

Крім того, пропонується створити в країнах Європейського союзу спеціальні антикризові фонди, в яких будуть акумулюватися внески самих банків на суми не менш 1% обсягу залучених ними коштів вкладників.

Проте в основному запропоновані заходи, в разі їх схвалення, можуть вступити в силу лише через 6-10 років.
Нагадаємо, раніше глава Європейського центрального банку (ЄЦБ) Маріо Драги, виступаючи в Європарламенті, закликав європейські уряди терміново виробити цілісну стратегію розвитку валютного союзу.

Драгі виступає за тіснішу економічну кооперацію між країнами зони євро за рахунок створення банківського союзу, що передбачає, зокрема, введення спільного фінансового контролю та запуск механізму гарантій банківських вкладів. Глава ЄЦБ наполягає на законодавчому закріпленні цих елементів економічної політики на майбутній в червні ц.р. саміті ЄС, оскільки, на його думку, ЄЦБ не може поодинці заповнити законодавчий вакуум.

Раніше Єврокомісія закликала країни єврозони рухатися по шляху створення "банківського союзу" і розглянути питання прямої рекапіталізації банків за допомогою постійного стабілізаційного механізму ESM. Зазначалося, що в разі створення "банківського союзу" вантаж надання допомоги опинилися в скрутній ситуації кредитним організаціям розподілявся б на всіх учасників союзу.

На даний момент ESM, що почне функціонувати з липня 2012 р., не може кредитувати банки безпосередньо. Засоби ESM виділяються виключно уряду країни, навіть якщо кінцева мета такого кредиту - рекапіталізація банків. Для того щоб змінити такий стан речей, необхідно внести поправки в існуючі пакти, що регламентують створення та функціонування ESM і вже ратифіковані окремими державами єврозони. Для цього потрібен час, якого просто немає, враховуючи швидкість розростання проблем в Іспанії. Крім того, серйозну опозицію ця ініціатива зустрічає в особі Німеччини, яка категорично відкидає ідею прямого кредитування банківського сектора через ESM, в той час як Іспанія наполягає на необхідності подібної опції.

Як вважає старший науковий співробітник Peterson Institute for International Economics Яків Кьеркегор, Єврозоні необхідний стабілізаційний фонд для проблемних банків. За його словами, необхідна наявність політичного рішення, щоб зробити це. Зокрема, європейські країни можуть втратити при цьому частина суверенітету.

Зараз єврозона переживає повномасштабну кризу - надмірні борги Греції, довгі роки приховувані владою від громадськості, привели країну на межу дефолту. Слідом за Грецією труднощі почали випробовувати Іспанія, Португалія, Італія та інші країни зони євро, помітно скувавши економічну активність і підірвавши довіру до інструментів, номінованим в єдиній європейській валюті. ЦБ Іспанії і зовсім оголосив про рецесію в країні.

Раніше сьогодні голова ЄЦБ Маріо Драгі заявив, що банк вбачає "підвищені ризики" для економічного прогнозу єврозони. "Зростання економіки єврозони залишається слабким, а підвищена невизначеність чинить тиск на економічні настрої і обумовлює зрослі спадні ризики для економічного прогнозу", - сказав Драгі. Також він повідомив, що, на думку ЄЦБ, річна інфляція в єврозоні буде перевищувати 2% (цільовий орієнтир ЄЦБ) до кінця 2012 р. і повернеться на рівні нижче 2% лише на початку 2013 р.