ua en ru

Єгор Соболєв: "Виконання закону про люстрацію дико саботується чиновниками"

Автор: RBC.UA
Голова комітету Верховної Ради з питань боротьби та протидії корупції, народний депутат фракції "Самопоміч" Єгор Соболєв в інтерв'ю РБК-Україна розповів, скільки він зібрав підписів за звільнення генпрокурора Віталія Яреми, чи має намір домагатися відставки глави Міненерго Володимира Демчишина, а також про те, що заважає працювати закону про люстрацію.

Голова комітету Верховної Ради з питань боротьби та протидії корупції, народний депутат з фракції "Самопоміч" Єгор Соболєв в інтерв'ю РБК-Україна розповів, скільки він зібрав підписів за звільнення генпрокурора Віталія Яреми, чи має намір домагатися відставки глави Міненерго Володимира Демчишина, а також про те, що заважає працювати закону про люстрацію.

РБК-Україна: Які основні результати роботи комітету по боротьбі з корупцією за останні місяці?

Єгор Соболєв: Наш комітет - це депутати, які зобов'язалися забезпечити підготовку і прийняття антикорупційного законодавства, встановити парламентський контроль і припиняти будь-які факти корупції. Наша основна ідея проста. Потрібно зробити так, щоб наші правоохоронні органи легко могли саджати за ґрати злочинців, а суспільство мало права і можливості так само легко контролювати владу, ті ж правоохоронні органи.

Тому ми будемо домагатися, щоб уся інформація про те, який бізнес, майно належить чиновникам, стала публічною. Плюс ми забезпечимо контроль за тим, як кожен чиновник витрачає задекларовані кошти, причому, згідно кожній платіжці. На рівні саме парламентського контролю, зі своєї сторони ми будемо робити все, щоб витягти всі корупційні схеми на поверхню, а потім однозначно заявити, що суспільство цього не потерпить. Отже, такі чиновники повинні притягуватися до відповідальності, а не просто звільнятися.
Наш комітет за час роботи вже визнав діяльність Генеральної прокуратури на чолі з Віталієм Яремою незадовільною в частині розслідування справ Евромайдана. На даному етапі збираються підписи під проектом постанови про відставку Яреми.

Точно так само ми активно займаємося тим, що від Міністерства енергетики та вугільної промисловості на чолі з Володимиром Демчишиним вимагаємо оприлюднення контрактів на поставку вугілля, електроенергії. В іншому випадку ми будемо ставити питання про його звільнення.

Далі ми проаналізували і дали однозначний висновок щодо діяльності Державної фіскальної служби (ГФС). Ми сказали, що служба не просто погано працює, а там продовжує працювати дуже велика кількість чиновників часів Януковича. Причому - на керівних посадах. Тобто, ця служба так само, як і низка інших державних органів, відомств і служб, саботує виконання закону про очищення влади.
Зрив люстраційного процесу неприпустимий. Тому ми дали ГФС місяць, щоб знову доповісти нам про те, що виправлено. Але найближчим часом ми передамо прем'єру Арсенію Яценюку всі документи, зібрані нами, з фактами, що підтверджують порушення законодавства.

РБК-Україна: В закон "Про очищення влади" внесено ряд поправок, наприклад, про статус учасника АТО, який дозволяє уникнути люстрації тим, хто був при старій владі. Останні зміни в закон про право Президента за допомогою клопотання повертати звільнених кадрових офіцерів також багато критикують. Чому закон не виконується на практиці?

Єгор Соболєв: Я спочатку був проти того, щоб ми починали процес люстрації зі справжніх бійців, військових, які продовжують боротися і воювати за Україну. Тому в самому законі "Про очищення влади" ми прописали норми, виключення, щоб на них люстрація не поширювалася. Але на практиці деякі державні чиновники, які насправді - просто злочинці, що незаконно отримали статус учасників АТО щоб уникнути люстрації.

І тут питання не до закону! Не закон поганий, а ті, хто намагаються його обійти. Спочатку ми виявили того ж безсовісного заступника міністра будівництва Дмитра Ісаєнка, - ред.). Він сам відмовився від статусу учасника АТО. А прем'єр Яценюк на наступний день його звільнив. Тому не треба міняти нічого в законі, його необхідно почати виконувати, починаючи з Президента.

Але виконання закону про люстрацію дико саботується державними чиновниками, починаючи з Президента. Під виглядом посилення нашої армії Президент хотів отримати право оберігати від люстрації керівників Міноборони, МВС, СБУ, Держприкордонслужби та Служби зовнішньої розвідки часів Віктора Януковича. Цього допустити не можна. Адже ті, хто по-справжньому воює, і так не потрапляють під люстрацію як учасники бойових дій.

Закон "Про очищення влади" вимагає люструвати тільки керівників Міноборони, МВС, СБУ, ГПУ, Служби зовнішньої розвідки, які служили Януковичу більше року. Так, під цю норму потрапили кілька генералів, яких бойові товариші вважають потрібними для оборони України.
Зокрема, це генерал Воробйов, який при Януковичі очолював Сухопутні війська. Воробйова дисципліновано звільнили згідно із законом "Про очищення влади", але десятки керівників податкової, МВС, головний міліціонер Києва, прокурор Донецької області, губернатор Кіровоградщини працюють спокійно, хоча повинні бути звільнені за цією ж статтею цього ж закону. Тому була велика загроза, що внесена законодавча ініціатива буде використана, щоб легітимізувати саботаж люстрації, а не щоб привести в армію справжніх офіцерів.

Природно, всіх, хто потрібен країні, треба залучати до її захисту. Але коли мова йде про високі чини Януковича, кожне рішення повинно прийматися прозоро і на очах всього суспільства, за погодженням з парламентом і за поданням Президенту. В результаті був проголосований закон з такими змінами, коли кожна амністія повинна буде узгоджуватися з комітетом парламенту з питань національної безпеки і оборони, де є комбати.

Не підлягають амністії екс-керівники МВС і СБУ. І це буде працювати до прийняття нової редакції закону "Про очищення влади", де ми маємо намір передбачити створення незалежного органу з люстрації, щоб не допускати саботаж і зрив цього процесу.

РБК-Україна: Скільки чиновників встигли отримати статус учасника АТО після прийняття поправок до закону? В якому відомстві таких чиновників і службовців, які бажають уникнути люстрації, більше всього?

Єгор Соболєв: Тих, хто отримав статус учасника АТО, щоб сховатися від люстрації, дуже багато в органах прокуратури, міліції та СБУ. Це сотні чиновників і службовців. В інших органах таких менше. Спасибі прем'єру, який відразу сказав, що буде звільняти всіх цивільних, хто отримав цей статус, і намагається уникнути люстрації. Цей процес, як і всі інші, можна зупинити, якщо є реальне бажання.

РБК-Україна: Скільки підписів вже зібрали за відставку генпрокурора Віталія Яреми? І наскільки реально, що процес буде доведений до кінця? Адже в силу політичних домовленостей багато хто не вірить у відставку Яреми.

Єгор Соболєв: Станом на 27 січня таких підписів народних депутатів за відставку Яреми вже 128. Це просто наш обов'язок - звільнити тих керівників правоохоронних органів, які провалюють завдання по боротьбі з корупцією. І ніхто не може брати на себе гріх, щоб прикривати таких керівників.

Щодо конкретно Яреми, я роблю все можливе, щоб цей процес пройшов якомога швидше. Як відомо, цілий ряд парламентаріїв у соціальних мережах пообіцяли поставити свій підпис під проектом постанови. Як тільки буде 150 підписів народних депутатів, ми відразу ж реєструємо таку постанову в апараті парламенту.

РБК-Україна: Ваш комітет також обіцяє відправити у відставку міністра енергетики та вугільної промисловості Володимира Демчишина. Як відомо, резонанс викликали контракти з РФ на імпорт електроенергії, де українська державна компанія, нібито, визнає Крим російською територією. Раніше ГПУ порушила кримінальні справи щодо постачання вугілля з ПАР, але міністерство на чолі з Демчишиным продовжує ці закупівлі. Які подробиці всіх цих схем вдалося дізнатися комітету?

Єгор Соболєв: Члени нашого комітету публічно прийшли до міністра Демчишина після того, як він сам не з'явився до нас на засідання. На зустрічі ми поставили всі питання, вимагаючи надати документи, обґрунтувати підписання таких контрактів. Після того, як в ЗМІ з'явилися копії контрактів на імпорт електроенергії з РФ, ми домовилися, що Демчишина для початку викличуть наші колеги з комітету з питань нацбезпеки і оборони.

Громадськість теж приєдналася до цього процесу з "походами" до Демчишина. Велика кількість людей пропонує величезні обсяги інформації про зловживання, які не стосуються лише закупівлі вугілля та електроенергії. І ми будемо вимагати відповіді на кожне питання.
Також кожен депутат має право поставити питання про відставку Демчишина. Але ми для початку повинні домогтися відставки Яреми. Саме тому ми домовилися, що ще раз прийдемо до міністра, задамо питання.

У мене була розмова з міністром Демчишиным після години запитань до уряду в парламенті. У нього є своє пояснення за кожним контрактом. Інша справа, наскільки це кваліфіковане пояснення? Саме з цієї причини ми залучаємо енергетичних експертів, наполягаємо, щоб всі контракти були оприлюднені і публічні. Насправді, це в інтересах самого міністра. Якщо він вважає, що він абсолютно правий, то нехай оприлюднить всі контракти, а експерти дадуть свої оцінки.

У мене є тексти російських контрактів, але у мене не вистачає кваліфікації, щоб точно стверджувати: чи є там державна зрада або різниця тарифів. Ми підготуємо відповідний матеріал щодо цих контрактів, зустрінемося з міністром, щоб це обговорити. І тоді подамо рішення на розгляд комітету.

РБК-Україна: Раніше в структурі МінАП стався гучний скандал з "Укрспиртом". В результаті звільнений директор Михайло Лабутін пустився навтьоки. У парламенті так і не прийнятий закон, що дозволяє приватизацію підприємства. Які перспективи того, що корупція буде викоренена в цій галузі?

Єгор Соболєв: В системі Міністерства аграрної політики завжди були "традиційні" зловживання. В першу чергу, це стосувалося "Укрспирту", до якого присмоктувалися всі, хто міг. Починаючи з "Юри Єнакіївського" (Юрій Іванющенко, - ред.). І так і не хочуть відсмоктуватися від цієї структури.

Друга тема, пов'язана з китайським кредитом, який нам дали ще за часів Януковича. Тут виявилося, що міністр і члени нашого комітету - однодумці. В результаті були звільнені старі керівники. Тепер потрібно зробити все, щоб вони були віддані під слідство і притягнуті до відповідальності.

Нове керівництво має бути призначено тільки за допомогою публічного конкурсу. Потім необхідно підготувати підприємство для ефективного залучення приватного інвестора і отримання прибутку. Я не думаю, що держава в більшості випадків може проявляти себе краще як власник, ніж приватний інвестор. Тому намічений план хороший, його потрібно виконувати. І ми обов'язково будемо брати участь у його реалізації.

РБК-Україна: Після перевірки на предмет корупції Генпрокуратури, Міненерго, МінАП, якими відомствами плануєте зайнятися далі? Які плани у вашого комітету?

Єгор Соболєв: Насправді - це моя найбільша проблема. Велика кількість людей вірить у те, що ми можемо дуже багато зробити. Однак не можуть кілька парламентаріїв замінити собою всю систему судів, прокуратури і всю систему управління державою.

Я вже говорив колегам: давайте йти крок за кроком. Давайте доведемо до кінця питання про відповідальність генпрокурора Яреми за його саботаж і незадовільні результати діяльності та розслідування всіх справ, починаючи з Євромайдану. Потім змусимо Міненерговугілля прозоро закуповувати вугілля, підписувати контракти для забезпечення всієї країни електроенергією.

Це, як мінімум, два дуже складних і важливих завдання. Для зриву цих завдань на нас чиниться неймовірний тиск, ми стикаємося з саботажем. До мене приходять люди з проханнями домовитися. Одночасно застосовується багато інших методів тиску. Також немає однозначного бажання більшості парламентаріїв боротися разом з нами.

До мене кожен день дзвонять представники всіх напрямів з фактами і вимогами зупинити корупційну машину. Наприклад, сьогодні дзвонили громадські активісти у сфері охорони здоров'я. Немає сумніву, що ми займемося і цими питаннями.

Розмовляла Ганна Стешенко