Єфремов: ВР сьогодні не розглядатиме законопроект про ринок землі
Верховна Рада (ВР) сьогодні не розглядатиме законопроект про ринок землі. Про це на брифінгу заявив народний депутат, голова фракції Партії регіонів Олександр Єфремов, передає корерспондент РБК-Україна.
"За законом про ринок землі, ми провели досить тривалий нараду з міністром сільського господарства, керівником комітету ВР з АПК і лідерами фракцій і прийшли до того, що закон вимагає доопрацювання", - заявив Єфремов.
Він підкреслив, що, швидше за все, на вечірньому засіданні буде проголосована про повторному першому читанні проекту закону про ринок землі".
"Ми повинні включити цілий ряд пропозицій до проекту закону, і я сподіваюся, що до кінця грудня ми зможемо прийняти закон у першому читанні... я думаю, що у нас не вийде прийняти закон у цілому до кінця року", - повідомив Єфремов.
За його словами, в такому випадку процедура продажу землі сільгосппризначення почне діяти з 2013 р. "За модель ми берм французьку систему продажу землі". - зазначив Єфремов.
Нагадаємо, 31 жовтня повідомлялося, що державне агентство земельних ресурсів України за результатами громадського обговорення закону "Про ринок землі", що тривало у липні-жовтні 2011 р., підготує поправки до цього закону і внесе їх до другого читання у Верховній Раді. Про це заявив глава Держземагентства Сергій Тимченко. Серед внесених поправок до законопроекту глава Держземагентства зазначив, зокрема, зниження максимальної площі продажу землі в одні руки зі спочатку запропонованих 900-2100 га до 100-500 га. Нижній поріг цін на землю в перші 5 років після скасування мораторію на продаж сільгоспземель запропоновано встановити на рівні нормативно-грошової оцінки цієї ділянки (з 1 січня 2012 р. - 20 тис. грн. за га), а в наступні 5 років - не нижче експертно-розрахованої ринкової ціни. Мораторій на зміну цільового призначення сільгоспземель запропоновано зробити безстроковим (у першій редакції проекту закону "Про ринок земель" - 10 років).
При цьому Тимченко поінформував, що друге читання проекту закону "Про ринок землі" заплановане в парламенті на 16-18 листопада 2011 р.
Раніше директор Світового банку в Україні, Білорусі та Молдові Мартін Райзер сказав, що Світовий банк побоюється скасування мораторію на продаж земель сільськогосподарського призначення до створення умов належного функціонування ринку земель. Також за словами Райзера ризики неправильного проведення земельної реформи залишаються високими.
8 жовтня в ході виступу на Міжнародному Чорноморському економічному форумі в Ялті міністр аграрної політики і продовольства України Микола Присяжнюк заявив, що завершення земельної реформи - стратегічне завдання для України.
Присяжнюк зазначив, що лише за умови завершення реформи аграрний сектор України до 2015 р. зможе істотно збільшити обсяги виробництва сільгосппродукції, вийти на якісно новий рівень, забезпечити соціальний розвиток українського села.
Нагадаємо, в проекті держбюджету на 2012 р. закладено 333 млн грн на завершення земельної реформи. Про це в інтерв'ю виданню "Дзеркало тижня. Україна" заявив голова Державного агентства земельних ресурсів Сергій Тимченко.
В цілому для проведення земельної реформи знадобиться не менше 10 років. Про це раніше заявив прем'єр-міністр України Микола Азаров. Якщо Верховна Рада прийме (законопроект" Про ринок земель ") найближчим часом, то він вступить в силу з 1 січня 2012 р., сказав Азаров.
Як заявив глава комітету Верховної Ради з питань агарної політики та земельних відносин Григорій Калетник, законопроект про ринок землі можуть повернути на повторне перше читання. Експерти очікують, що найбільші дискусії в законі "Про ринок земель" викличе блок питань про обіг сільськогосподарських земель.
Нагадаємо, 2 серпня ц.р. Президент України Віктор Янукович підписав закон України № 3613-VI "Про державний земельний кадастр". Згідно з актом, державний земельний кадастр - це єдина державна геоінформаційна система відомостей про землі, розташовані в межах державного кордону України, їх цільове призначення, обмеження у їх використанні, а також дані про кількісну і якісну характеристики земель, їх оцінку, про розподіл земель між власниками і користувачами.
Раніше Володимир Литвин заявляв, що документ є передумовою для запровадження ринку землі в Україні. Голова ВР зазначив, що такий ринок вже існує, проте в тіні.
Наприкінці червня 2011 р. Янукович зазначив, що з 2012 р. в Україні запрацює ринок землі. Виступаючи у Верховній Раді зі щорічним посланням про внутрішню і зовнішню політику України Президент заявив, що мораторій на продаж с/г земель гальмує розвиток вітчизняного сільського господарства та не дозволяє створити ефективні с/г підприємства на основі концентрації земельної власності.
Раніше міністр аграрної політики і продовольства України Микола Присяжнюк заявляв, що для завершення земельної реформи потрібно прийняти законопроекти "Про земельний кадастр", "Про ринок земель", "Про консолідацію сільськогосподарських земель" та "Про родючість сільськогосподарських земель".
Нагадаємо, що з 1 січня 2012 р. припиняє діяти мораторій на продаж земель с/г призначення. До цього часу, за словами Президента, має запрацювати ринок землі.
На сьогодні середня вартість одного гектара землі в Україні - 1,5 тис. дол (11,4 тис. грн). при тому, що у світі найменша ціна на землю - 3,5 тис дол (28 тис. грн). На думку аграрних експертів, після введення повноцінного ринку землі ціна гектара землі може скласти максимум 15 тис. грн. За словами ж першого заступника міністра аграрної політики і продовольства України Миколи Безуглого, після реформи ціна гектара буде близько 19,7 тис. грн. Також він вважає, що впровадження земельної реформи дозволить спрямувати на соціальні потреби села близько 6,5 млрд грн.