ua en ru

Єфремов: КСУ визнає неконституційною норму про подвійне балотування кандидатів

Автор: RBC.UA
Конституційний суд України протягом 1-2 днів визнає неконституційною норму про можливість одночасного балотування за партійними списками і по мажоритарним округам. Про це на брифінгу за підсумками погоджувальної ради Верховної Ради України (ВР) заявив глава фракції Партії регіонів Олександр Єфремов:

Конституційний суд України протягом 1-2 днів визнає неконституційною норму про можливість одночасного балотування за партійними списками і по мажоритарним округам. Про це на брифінгу за підсумками погоджувальної ради Верховної Ради України (ВР) заявив глава фракції Партії регіонів Олександр Єфремов.

"Друге рішення, яке розглядається в КСУ, за нашою інформацією вже прийняте. Протягом дня-двох днів КСУ його оприлюднить", - заявив він.

На думку Єфремова норма про подвійне балотування неконституційна: "Я спочатку говорив, що це антиконституційне рішення, воно не моральне по відношенню до наших людей ... одночасно зареєструватися і там і там. Це не морально ... Тому ми з великою часткою ймовірності можемо констатувати, що КСУ визнає неконституційною цю норму".

Також глава фракції Партії регіонів прогнозує, що в такому разі необов'язково вносити зміни в закон про вибори в парламенті: "Ми не вважаємо, що обов'язково треба буде голосувати у Верховній Раді після рішення КСУ".

У той же час, "БЮТ-Батьківщина" відкличе голоси за закон про вибори народних депутатів в разі його зміни. Про це на брифінгу за підсумками погоджувальної ради заявив глава фракції "БЮТ-Батьківщина" Андрій Кожем'якін. "Будь-які зміни закону про вибори народних депутатів - це ревізія закону. І якщо КСУ прийме нове рішення (в частині неможливості одночасного балотування за партійними списками і мажоритарним округам), то наша фракція відкличе 101 голос від цього закону. Ми будемо закликати до цього наших колег з НУ-НС. Ми не хочемо тоді нести відповідальність за цей закон", - заявив він.

Рішення стосовно конституційності положень закону "Про вибори народних депутатів України" про можливість включення до виборчого списку кандидатів в нардепи однієї і тієї ж людини в одномандатних і багатомандатних округах КСУ має оприлюднити завтра.

Нагадаємо, до КСУ звернулася група з 51 народного депутата з конституційним поданням щодо відповідності Конституції України положень частини п'ятої статті 52, абзацу другого частини десятої статті 98, частини третьої статті 99 закону України "Про вибори народних депутатів України" щодо одночасного балотування народних депутатів як за партійними списками так і по мажоритарних округах.

Так, частина 5 статті 52 закріплює права кандидата на подвійне балотування: "Одна і та ж особа може бути включена до виборчого списку кандидатів у депутати від партії і висунуто тільки в одному з одномандатних виборчих округів у порядку висування партією або в порядку самовисування", - йдеться в законі.

Крім того, депутати сумніваються в конституційності норми абзацу 2 частини 10 статті 98 і і частини 3 статті 99 закону про вибори народних депутатів: "У разі якщо при встановленні результатів виборів Центральна виборча комісія виявить, що людина обрана депутатом як за виборчим списком в загальнодержавному окрузі , так і депутатом в одномандатному окрузі, така особа вважається обраною депутатом в одномандатному окрузі. В такому випадку Центральна виборча комісія приймає рішення про визнання його таким, що не набув депутатського мандата у загальнодержавному окрузі, та визнає обраним депутатом наступного за черговістю кандидата у депутати в виборчому списку відповідної партії", - свідчить норма.

Спікер Верховної Ради Володимир Литвин заявив, що виступає проти заборони подвійного балотування. На його думку, це призведе до ускладнення ситуації в парламенті.

Також завтра, 10 квітня, ЦВК повинна оприлюднити рішення про створення мажоритарних виборчих округів у всіх регіонах Україні. ЦВК, за словами заступника голови Андрія Магери зволікала, через те, що Конституційний суд України відкрив конституційне провадження в частині закордонних виборчих дільниць.

За його словами, КСУ розглядає питання про практичне "вилучення закордонних виборчих ділянок з мажоритарних виборчих округів, зокрема, в місті Києві, виникає питання про позбавлення прав тих виборців, які знаходяться в закордонних виборчих дільницях і, зокрема, права голосу в одномандатних мажоритарних округах ". "Тому тут, очевидно, можуть бути різні ситуації, але те, яким буде рішення КСУ, воно, безумовно, буде мати певні правові наслідки для ЦВК", - додав заступник голови ЦВК.

Якщо цього рішення не буде до 10 квітня, то ЦВК має зібратися на засідання і ухвалити постанову про визначення кількості округів в межах кожного з регіонів України. А в разі прийняття рішення КСУ про неконституційність, це рішення буде мати певні правові наслідки.

У лютому в КСУ з поданням щодо відповідності Конституції положення про утворення закордонних виборчих дільниць закону "Про вибори народних депутатів" звернулися 59 народних депутатів України.

Парламентські вибори в Україні відбудуться 28 жовтня 2012 р.