ua en ru

Ефект Гулівера: "малі фракції" добивають коаліцію

Ефект Гулівера: "малі фракції" добивають коаліцію Лідери правлячої більшості втратили стабільний вплив на парламент

У Президента Петра Порошенка практично не залишилося надійних партнерів у Верховній Раді. Єдина фракція, яка поки що стабільно підтримує голосами фракцію "Блоку Петра Порошенко" (БПП), - "Народний фронт" (НФ) прем'єр-міністра Арсенія Яценюка та секретаря РНБО Олександра Турчинова. Слідом за "Радикальною партією Олега Ляшка, яка вийшла з коаліції 1 вересня, на Президента Петра Порошенка озброїлася "Самопоміч" Андрія Садового. А на цьому тижні в бій пішла "Батьківщина" Юлії Тимошенко.

У Президента Петра Порошенка практично не залишилося надійних партнерів у Верховній Раді. Єдина фракція, яка поки що стабільно підтримує голосами фракцію "Блоку Петра Порошенко" (БПП), - "Народний фронт" (НФ) прем'єр-міністра Арсенія Яценюка та секретаря РНБО Олександра Турчинова. Слідом за "Радикальною партією Олега Ляшка, яка вийшла з коаліції 1 вересня, на Президента Петра Порошенка озброїлася "Самопоміч" Андрія Садового. А на цьому тижні в бій пішла "Батьківщина" Юлії Тимошенко.

У вівторок соратники Тимошенко відмовлялися голосувати за будь-які закони. За словами Сергія Власенка ("Батьківщина"), робили вони це на знак протесту проти того, що БПП і НФ не виконують взяті на себе зобов'язання. Зокрема, відмовляються розглянути в сесійній залі закон про зниження ставок ренти на видобуток газу.

На прийнятті цього закону "Батьківщина" наполягає давно. У неформальних бесідах і соратники Тимошенко, і представники НФ стверджують, що БПП ще в червні пообіцяв колегам по коаліції ухвалити закон - в обмін на голоси за відставку Валентина Наливайченка з посади голови СБУ.

"Ми довго терпіли. Мовчали, коли взимку уряд протягував через Раду бюджет, хоча там було таке, що на голову не налазить, голосували за закони, які вносилися до зали за годину до голосування. Але після голосування 31 серпня за Конституцію, коли проти цього виступали три з п'яти фракцій коаліції, нашому терпінню прийшла межа. Нам набридло, що БПП і НФ нас просто не чують", - емоційно пояснив ситуацію Власенко.

Минулого тижня схожі претензії партнерам висловлював лідер "Самопомочі" Андрій Садовий.

Так, через чвари в коаліції у вівторок Рада не змогла звільнити віце-прем'єра Валерія Вощевського, який подав у відставку після виходу "Радикальної партії" з коаліції. При цьому сьогодні, 17 вересня, парламент таки відправив Вощевського у відставку. А багаторічний керівник апарату парламенту Валентин Зайчук був звільнений тільки з п'ятого голосування.

Ситуативні союзи

Бунт т. зв. "малих фракцій" збігся за часом з початком нового політичного сезону, активною фазою підготовки до місцевих виборів і потеплінням відносин між Президентом і прем'єром.

Втім, в коаліції з самого початку її існування виникають різні ситуативні союзи.

До останнього часу парламентська більшість ускладнювала життя, в першу чергу, Арсенію Яценюку. Рада часто не голосувала за принципові для прем'єра закони.

У той же час, Президента з принципових питань підстраховували депутатська група "Воля народу" Ігоря Єремєєва, частина позафракційних депутатів і фракція "Опозиційного блоку". Так було, наприклад, при призначенні Віктора Шокіна генпрокурором.

Головним противником Яценюка в коаліції з самого початку була "Батьківщина". Юлія Тимошенко з трибуни парламенту демонстративно відчитувала прем'єра - при мовчазній згоді БПП.

А за ініціативи Президента "Батьківщина" голосувала практично завжди. У липні соратники Тимошенко навіть схвалили направлення нової редакції Основного закону в Конституційний суд.

Але були і виключення. Так, ще в грудні 2014 року "Батьківщина" не проголосувала за внесення змін в закон про РНБО, який посилював повноваження секретаря РНБО Олександра Турчинова. У березні соратники Тимошенко не голосували за внесення змін у закон про спецстатус Донбасу. До речі, "Радикальна партія" цей документ підтримала.

Ближче до місцевих виборів Юлія Тимошенко почала вести власну гру. На початку липня за її жорсткою вимогою спікер Володимир Гройсман поставив на голосування закон про реструктуризацію валютних кредитів. Трохи пізніше Петро Порошенко влаштував за це голосування наганяй і Гройсману, і лідеру фракції БПП Юрію Луценку. А доля закону про реструктуризацію залишається загадкою.

Йдучи паралельним курсом, Арсеній Яценюк в цьому році знайшов підтримку у "Радикальної партії". Олег Ляшко у своїх виступах відважував компліменти Яценюку. А той з ложі уряду відповідав йому взаємністю.

В цей же час Ляшко перейшов з орбіти впливу одного з лідерів "Опозиційного блоку" Сергія Льовочкіна - у сферу впливу групи "Приват" Ігоря Коломойського.

Втім, Яценюк і Ляшко зійшлися на ґрунті нелюбові до міністра екології Ігоря Шевченка, який формально зайшов в уряд за квотою "Батьківщини". Зараз навіть соратники Тимошенко відкрито визнають, що вони запропонували Шевченка як "дружню послугу" Президентові.

І спільними зусиллями команди Яценюка і Ляшко в липні Шевченка звільнили з уряду. Його місце вакантне, а міністерством, по суті, керує віце-прем'єр Валерій Вощевський (квота "Радикальної партії").

"Самопоміч" з принципових питань частіше займала позицію, ближчу до "Радикальної партії", ніж до "Батьківщини". Так, соратники Садового разом з "радикалами":

1. Не дали голосів за призначення генпрокурором Віктора Шокіна.

2. У травні не підтримали закон про розвиток інституційної спроможності Нацбанку.

3. Довго не голосували за новий закон про місцеві вибори.

4. Відмовлялися підтримати відставку Валентина Наливайченка з посади голови СБУ.

Тим не менш, "Самопоміч", як і "Батьківщина", у березні не голосувала за закон про спецстатус Донбасу.

Хоча БПП і НФ укладали ситуативні союзи з "малими" членами коаліції, а прем'єр воював в Кабміні з людьми президента, дві великі фракції коаліції в Раді залишалися найнадійнішими партнерами.

Навіть у найкритичніші моменти за потрібні Президенту і прем'єру закони голосувало, як мінімум, більше половини союзної фракції.

Найчастіше не голосування за той чи інший проект документа відкривало перед "малими фракціями" можливості для торгів з Президентом і прем'єром - після чого законопроекти все ж приймалися. Так було і з відставкою Наливайченка, і з законом про місцеві вибори.

Але навіть після скандального березневого голосування за зміни в закон про спецстатус Донбасу або призначення Шокіна, ніхто з "малих фракцій" публічно не говорив про кризу в коаліції і тим більше не погрожував її покинути. Що ж змінилося?

Таємна "рада сімох"

Крім наближення місцевих виборів в серпні, відбулася ще одна важлива подія, яка може покласти край епосі ситуативних союзів в коаліції - БПП і НФ почали переговори про об'єднання партій і, фактично, спільний похід на місцеві вибори під брендом БПП.

Співрозмовники РБК-Україна в Адміністрації Президента і парламентської фракції БПП розповідають, що для об'єднання в середині серпня на Банковій була сформована так звана Стратегічна рада. До складу ради увійшли сім осіб: Петро Порошенко, Арсеній Яценюк, Володимир Гройсман, Олександр Турчинов, голова АП Борис Ложкін, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков і голова фракції БПП Юрій Луценко.

Але "рада сімох" стала займатися не тільки партійними справами, але й усіма іншими важливими питаннями в країні. Зокрема, на засіданнях ради був визначений пакет із 70 ключових законів, які повинні бути прийняті на поточній сесії парламенту.

"Рада засідає раз на тиждень і займається стратегічним плануванням з питань державної важливості", - розповів співрозмовник РБК-Україна з найближчого оточення одного з учасників "сімки".

У той же час, як пояснила РБК-Україна нардеп від НФ Вікторія Сюмар, рада займається питаннями що стосуються, зокрема, переформатуванням уряду

"Це питання програми розвитку країни, це питання, що стосуються переформатування уряду і переформатування, які повинні відбуватися під конкретні завдання, виписку тих конкретних стратегічних завдань, які сьогодні є пріоритетом, в тому числі і щодо законодавства, це один з тих пакетів, за які так само понесуть відповідальність у Верховній Раді фракції БПП і "Народного фронту", - наголосила Сюмар.

Крім того, в серпні стало зрозуміло, що Арсеній Яценюк має добрі шанси зберегти прем'єрське крісло. РБК-Україна повідомляло, що на цьому наполягають США.

"Американці чітко дали нам зрозуміти, що конструкція Порошенко-Яценюк-Гройсман їх повністю влаштовує", - сказав співрозмовник в БПП.

Цей факт фактично позбавив Тимошенко сенсу підігравати в Раді Президенту, адже фактично їх союз будувався на неприязні голови "Батьківщини" до Яценюка.

У понеділок, 14 вересня, Юлія Тимошенко публічно заявила, що "сімка" примушує парламентську більшість приймати закони без попереднього обговорення.

Минулого тижня схожу заяву зробив і лідер "Самопомочі" Андрій Садовий. В подробиці він не вдавався і сказав тільки, що ключові рішення за законодавством приймаються не на раді коаліції, а "в іншому місці".

Міцний союз двох "великих фракцій" може позбавити їх "малих" колег можливості грати на протиріччях між Президентом і прем'єром. До того ж, команда Президента зайняла жорстку позицію щодо "малих фракцій".

Юрій Луценко у вівторок, 15 вересня, пригрозив, що якщо коаліція не запрацює, то до місцевих виборів Рада не буде збиратися, а депутати продовжать роботу в комітетах.

Але до кінця вересня парламент повинен затвердити ряд принципових для керівництва країни законів, Вже сьогодні нардепи повинні проголосувати за внесення змін у закон про держбюджет-2015, які передбачають підвищення зарплат і пенсій, а також ратифікувати угоду про реструктуризацію зовнішніх кредитів.

Для цього керівництво БПП і НФ зайняте мобілізацією своїх колег по фракції. "Ми порахували, що для прийняття рішень в Раді необхідно, щоб "за" голосували мінімум 120 членів фракції (БПП) з 143. У нас останнім часом голосувало не більше 110. Ось зараз обдзвонюємо колег. Вмовляємо почати ходити на роботу", - розповів нардеп від БПП Сергій Березенко.

Паралельно з цим Адміністрація Президента розпочала інформаційну війну проти Юлії Тимошенко. Ключовий посил Банковій - Тимошенко об'єдналася з олігархами Коломойським і Ахметовим, щоб домогтися перевиборів парламенту.

Голова "Батьківщини" у відповідь активно просуває тезу, що Порошенко і Яценюк хочуть створити в парламенті "широку коаліцію" з "Опозиційним блоком".

Обидва посилання не позбавлені частки правди. Юлія Тимошенко віднедавна почала з'являтися в якості гостя на шоу "Шустер live", яке з вересня виходить на каналі "1+1" Ігоря Коломойського. У своїх виступах вона критикує владу за підвищення комунальних тарифів.

Але всю весну вона транслювала ті ж месиджі на телеканалі "Інтер" Дмитра Фірташа і Сергія Льовочкіна. Олігархам, кожен з яких має претензії до Порошенка, вигідно напередодні місцевих виборів розкручувати Тимошенко, яка конкурує з Порошенком за голоси виборців у західних та центральних областях.

Зокрема, в деяких міських організаціях БПП Київської області впевнені, що столичний регіон відійде "Батьківщині" - і тут не особливо допоможе навіть проект "Наш край", який курирує заступник глави АП Віталій Ковальчук.

У свою чергу, Петру Порошенку немає сенсу напередодні виборів формалізувати свої цілком дружні відносини з "Опозиційним блоком". Це негативно позначиться на рейтингах БПП, чий електорат протилежний електорату "Опозиційного блоку".

Від того, чи зможе керівництво країни налагодити роботу Ради, незалежно від голосів "малих фракцій", залежить майбутнє нинішнього скликання парламенту. У збереженні Ради зацікавлені тільки БПП і НФ.

Інші фракції і групи, чий партійний рейтинг росте, зацікавлені, щоб після місцевих виборів в країні пройшла дострокова парламентська кампанія. Якщо це станеться, то в ролі "малої фракції", з великою ймовірністю, виявиться вже об'єднання БПП і НФ. А бал у Раді будуть правити їх нинішні "молодші партнери" і уявні опоненти.