ua en ru

Ефект Барни: як Яценюк виступав у парламенті, і що чекає прем'єра

Ефект Барни: як Яценюк виступав у парламенті, і що чекає прем'єра Бійка в Раді пішла Арсенію Яценюку, швидше, на користь
- Все гаразд, я тебе прошу, дебілів багато, ну що ж? - прем'єр-міністр Арсеній Яценюк з трибуни парламенту під включений мікрофон заспокоював когось зі своїх колег по "Народному фронту".

- Все гаразд, я тебе прошу, дебілів багато, ну що ж? - прем'єр-міністр Арсеній Яценюк з трибуни парламенту під включений мікрофон заспокоював когось зі своїх колег по "Народному фронту".

За кілька хвилин до цього народний депутат від "Блоку Петра Порошенко" Олег Барна спробував винести Яценюка з сесійної зали, прихопивши прем'єра однією рукою за пояс, а інший - між ніг. Щоб застати голову уряду зненацька народний обранець пішов на хитрість - поки прем'єр слухав питання представника групи "Воля народу" Анатолія Гіршфельда, Барна з букетом бордових троянд стрімко попрямував до трибуни.

Швидко вручивши квіти, хитрий Барна зайшов за спину Яценюка і міцно схопив прем'єра. Той, продовжуючи тримати квіти, розгублено намагався вхопитися за трибуну. Куди саме Барна хотів віднести Яценюка, залишилося загадкою. На допомогу прем'єру наспів голова фракції НФ Максим Бурбак. Він схопив Барну за шию так, що той був змушений відпустити Яценюка.

Зазначимо, що букет троянд приніс у Раду голова БПП Юрій Луценко, щоб привітати з днем народження свого колегу по фракції Миколу Томенка. Прямуючи до трибуни, Олег Барна прихопив квіти, залишивши Томенко без подарунка.

Слідом за Бурбаком до трибуни підлетів ще один друг Яценюка Андрій Іванчук. Без зайвих прелюдій він відразу "прорізав" Барні з лівої, з правої і знову з лівої. Далі, навколо президії почалася "купа мала" з депутатів НФ і БПП. З гріхом навпіл вони відтягнули від Барни Іванчука з Бурбаком і на всяк випадок оточили трибуну, на якій все ще стояв прем'єр.

- Мені залишитися поруч? - запитав Яценюка хтось із "фронтовиків".

- Не треба, не треба, - запевнив того прем'єр.

Зміна планів

Захоплення Барни - найстрашніше, що сталося сьогодні з прем'єром. До виступу в парламенті він готувався грунтовно. Вчора глава уряду попросив спікера Володимира Гройсмана відвести для свого виступу три години. Яценюк розраховував відзвітувати перед нардепами про підсумки роботи за рік та про виконання програми дій уряду. Адже сьогодні останній день, коли уряд користується річним імунітетом на звільнення.

Голосування за визнання або не визнання задовільними результатів виконання програми не несло б для Яценюка юридичних наслідків, але дозволило б прем'єру чітко зрозуміти, чи є в залі голоси за його відставку. Але парламентарії відмовилися визнати виступ Яценюка звітом про виконання програми уряду.

"Це були просто питання і відповіді в рамках так званого години уряду. А ось звіт про роботу Кабміну ми плануємо послухати в ході останнього тижня перед Новим роком", - пояснив глава фракції БПП Юрій Луценко.

За його словами, наступного пленарного тижня нардепи планують розглянути і прийняти новий Податковий кодекс і закон про держбюджет. І тільки після цього, в останній тиждень перед Новим роком заслухати звіт уряду і вирішити його долю.

"Хай дотримуються процедури. Відправлять депутатам за 15 днів до виступу звіт, щоб ми могли ознайомитися. Але до цього потрібно прийняти бюджет і Податковий кодекс", - заявив Луценко.

З ранку в п'ятницю він опублікував у себе на сторінці в Facebook фотографію малюнка Білого кролика з годинником, персонажа Льюїса Керролла з "Аліси в країні чудес". Очевидно, в цьому пості Луценко містився натяк на давнє прізвисько прем'єра.

Через кілька годин у сесійній залі Луценко говорив, що прем'єру потрібно припинити ділити міністрів на "своїх" і "чужих" і, що в країні "немає уряду Яценюка, а є уряд України".

Підготовка до бою

Готуватися до візиту прем'єра у Верховну Раду парламентарії почали заздалегідь. Олег Барна кілька днів збирав підписи під проектом постанови про недовіру уряду. За законодавством, для реєстрації документа потрібно, щоб її підписали 150 нардепів. Якщо ж 226 народних обранців проголосують "за", то Кабмін автоматично в повному складі йде у відставку.

Чому голоси за відставку уряду збирав саме Олег Барна? Сам він чіткої відповіді на це питання не дає, зате щосили критикує уряд. Втім, його колеги, у тому числі і ті, які поставили свої підписи за відставку Яценюка, за спиною у Барни натякають, що у того є особлива причина не любити прем'єра.

"Ви подивіться, скільки він запитів відправив по діяльності концерну "Укрспирт". На держпідприємство давно поклав око Іванчук, а в Тернопільській області (рідна область Олега Барни, його брат Степан - голова Тернопільської облдержадміністрації, - ред.) зосереджено багато спиртзаводів. Далі додумайте самі", - розповів один з нардепів від БПП, який входить в так звану Антикорупційну групу всередині президентської фракції.

Згідно з даними, опублікованими на сайті Верховної ради, Олег Барна подавав два запиту роботи "Укрспирту" в Мінагрополітики та один - в Генпрокуратуру.

Вранці в п'ятницю з Барною стався неприємний інцидент - хтось поцупив з його місця в залі листок з підписами проти прем'єра. Депутата виручив його колега по фракції Олександр Дехтярчук. Напередодні він сфотографував "список Барни" на смартфон, після того як його колега виявив пропажу, Дехтярчук переслав йому фото списку. У підсумку Барні заново довелося обходити нардепів, які підписалися за відставку прем'єра.

Йому вдалося зібрати 76 підписів. В першу чергу, це нардепи від "Батьківщини", які не приховують своєї неприязні до глави уряду, а також частина позафракційних депутатів. До речі, Юлія Тимошенко не прийшла послухати виступи Яценюка. Офіційна причина - вона зайнята підготовкою з'їзду місцевих депутатів від "Батьківщини", який запланований на завтра.

Крім цього Барні вдалося зібрати підписи більше двох десятків нардепів від БПП. Потенціал для реєстрації проекту постанови є. Адже під ним поки що не підписалися члени фракції "Самопоміч" і групи "Воля народу" Ярослава Москаленка.

"Ми поки що не прийняли рішення. Воно буде обговорюватися на фракції", - пояснив РБК-Україна лідер фракції "Самопоміч" Олег Березюк.

Не секрет, що соратники Андрія Садового підтримують ідею призначення прем'єром іноземця, зокрема, голову облдержадміністрації Одеської області Михайла Саакашвілі. "Воля народу", у свою чергу, останнім часом активно критикує уряд і уклала ситуативний союз з "Батьківщиною".

Поки що єдиним союзником Яценюка в парламенті залишається Радикальна партія Олега Ляшка. Він заявив РБК-Україна, що ні він, ні його соратники не підписувалися під проектом Барни і не мають наміру цього робити.

"Хай спочатку нам озвучать, на кого мають наміру змінювати Яценюка. Якщо це будуть кандидатури Гройсмана чи Саакашвілі, ми їх підтримувати не будемо", - пообіцяв головний "радикал".

Перспективи прем'єра

Як нардепи від БПП, так і соратники прем'єра з НФ визнають - у залі вистачить голосів, щоб зареєструвати проект постанови про недовіру Кабміну. Мало хто сумнівається і в тому, що у раді вистачить голосів для звільнення прем'єра. Одночасно нардепи впевнені - голосів під нового главу уряду в залі немає.

Зараз доля уряду залишається під питанням. Головна інтрига в тому, як себе поведе БПП.

"якби президент хотів залишити Яценюка, то він прийшов би до нас на фракції і попросив не голосувати за його відставку і т. д. Але на цьому тижні АП взагалі не контактувала з нами. А це може означати або що йдуть торги, або ж що прем'єра таки приберуть", - поділився міркуваннями ще один нардеп від президентської фракції.

Втім, як в БПП, так і в НФ не виключають і іншого варіанту - постанову в залі реєструють, але голосів за відставку прем'єра не вистачає. Нагадаємо, згідно із Законом про Кабмін (ст. 13. п. 6), питання про відставку уряду може розглядатися тільки один раз протягом однієї сесії парламенту. Тобто, у разі провалу голосування по резолюції недовіри Кабміну, наступного разу нардепи зможуть підняти це питання тільки в лютому наступного року - нової (четвертої) сесії Ради.

Подібний прецедент в парламенті був відносно недавно. У 2013 році з подачі "Батьківщини", якою тоді керував Яценюк, парламент порушив питання про відставку уряду Миколи Азарова, але голосів "за" не вистачило, і Кабмін спокійно продовжив роботу.

На користь такої версії, на думку "фронтовиків", говорять і слова віце-президента США Джо Байдена, який на останньому засіданні фракції їм переказував Яценюк. Мовляв, у Кабміну є півроку для того, щоб почати проводити реформи.

Напад Барни зіграло на руку Яценюку. Адже тепер всі обговорюють подробиці інциденту і фактично не згадують виступ прем'єра, що як мінімум знижує градус його критики.

"Барна замість того, щоб досадити Яценюку, зробив його переможцем", - вважає Луценко. Відразу після завершення сесійного дня фракція БПП зібралася на засідання і виключила оскандалився нардепа зі своїх рядів.

У результаті виступ Яценюка не дала хоч якийсь ясності про долю його кабінету, як і візит Байдена. Схоже, це питання буде вирішуватися в останні дні року.