ЄБРР: З приватизацією "Нафтогазу" поспішати не можна

Субота 08 жовтня 2011 10:55
Автор: RBC.UA
Приватизація "Нафтогазу" - це дуже важливий процес реформ, але він повинен відбуватися на завершальному етапі. Про це в інтерв'ю виданню "Дзеркало тижня. Україна" заявив керуючий директор з енергетики Європейського банку реконструкції та розвитку Ріккардо Пуліті.

Приватизація "Нафтогазу" - це дуже важливий процес реформ, але він повинен відбуватися на завершальному етапі. Про це в інтерв'ю виданню "Дзеркало тижня. Україна" заявив керуючий директор з енергетики Європейського банку реконструкції та розвитку Ріккардо Пуліті.

"Занадто поспішати з цим не слід. Без проведення реформ приватизація неможлива. На першому етапі набагато важливіше прозорість рішення і адаптація законодавчої бази", - підкреслив він.

Пуліті відзначив важливість реформування НАК "Нафтогаз України", без якого неможливо фінансування в повній мірі робіт з ремонту та модернізації української газотранспортної системи (ГТС): "І наш банк, і Єврокомісія, і МВФ, і інші міжнародні організації та інвестори будуть уважно відслідковувати процес (реформування "Нафтогазу") і сприяти його розвитку". "Україна дуже важлива для Європи, - підкреслив Пуліті. - Досить сказати, що в даний час в газовому балансі Європи близько чверті припадає на російський газ. І 80% його надходить через територію України. Природно, ми зацікавлені в стабільності його поставок і щоб не повторювалися інциденти, що раніше мали місце".

Він додав, що зараз система трубопроводів високого тиску вимагає реновації та модернізації, і ЄБРР надаватиме необхідну фінансову підтримку. Зокрема, вже прийнято рішення про виділення 308 млн дол на невідкладні роботи по ремонту ділянки газопроводу Уренгой-Помари-Ужгород. У той же час Пуліті визнав, що грошей буде потрібно набагато більше. "Але тут потрібно розуміти, що спочатку повинні бути проведені реформи, що забезпечать прозоре і зрозуміле середовище для інвестицій. Тобто спочатку реформи, потім - основне фінансування", - додав він.

Зазначимо, 30 вересня єврокомісар з енергетики Гюнтер Еттінгер заявив, що потреба Європи в газі зросте з 500 до 600 млрд куб. м. Він нагадав, що на сьогоднішній день ЄС споживає близько 500 млрд куб. м газу, з яких 125 млрд куб. м надходить з Росії. 80% російського газу, або близько 100 млрд куб. м, надходить до Європи через українську ГТС. Єврокомісар також повідомив про наміри Єврокомісії консультувати Україну з питання реструктуризації "Нафтогазу України".

Нагадаємо, Президент України Віктор Янукович доручив прем'єр-міністру Миколі Азарову реформувати НАК "Нафтогаз України" на початку вересня. Міжвідомчу робочу групу з розробки проекту програми реформування «Нафтогазу» очолив перший віце-прем'єр-міністр Андрій Клюєв.

Ще в липні єврокомісар Гюнтер Еттінгер заявляв, що газ стане для Європи ключовим джерелом енергії після рішення Німеччини щодо відмови від атомної енергії до 2022 р.

Зазначимо, газове питання в російсько-українських відносинах увійшло в особливо гостру фазу на початку вересня 2011 р. у зв'язку із запланованим зростання цін на газ. Спочатку Міністерство енергетики та вугільної промисловості України заявило про намір знизити обсяг закуповуваного в Росії газу до 27 млрд куб. м в 2012 р. проти 40 млрд куб. м в 2011 р. У відповідь на це "Газпром" нагадав, що, за умовами контракту, Київ зобов'язаний сплатити мінімум 33 млрд куб. м газу незалежно від того, скільки поставить йому російська компанія. Незабаром після цього прем'єр-міністр України Микола Азаров заявив, що НАК "Нафтогаз України" буде ліквідована як юридична особа, а всі контракти (у тому числі і з "Газпромом") будуть переглянуті. Росія ж підкреслила, що перегляд контрактів можливий лише при злитті "Нафтогазу" з "Газпромом".

16 вересня Україна подала Росії заявку на купівлю в 2012 р. 27 млрд куб. м газу, що на 5 млрд менше, ніж в 2011 р.

Контракт на поставку газу передбачає щоквартальну формульну зміну ціни. У квітні 2010 р. "Газпром" і "Нафтогаз України" погодили знижку на газ для України, за якою зниження становить 30% від ціни газу, але не більше 100 дол за 1 тис. куб. м. Знижка поширюється на обсяги постачань до 30 млрд куб. м в 2010 р. і 40 млрд куб. м - в наступні роки.

НАК "Нафтогаз України" є вертикально інтегрованою нафтогазовою компанією, яка здійснює повний цикл операцій з розвідки та розробки родовищ, експлуатаційного і розвідувального буріння, транспортування та зберігання нафти і газу, постачання природного і скрапленого газу споживачам. Понад 90% нафти і газу в Україні видобувається підприємствами НАК. "Нафтогаз" здійснює переробку газу, нафти та конденсату на п'яти газопереробних заводах, виробляючи на них скраплений газ, моторне пальне та інші типи нафтопродуктів. Компанія також має власну мережу автозаправних станцій.

Читайте РБК-Україна в Google News

On Top
Продовжуючи переглядати RBC.UA Ви підтверджуєте, що ознайомилися з Політикою конфіденційності Правилами користування сайтом і згодні з використанням файлів cookie. Ознайомитися
Погоджуюся