ua en ru

Є.Бачев: «Посада начальника обласного управління Держкомзему подешевшала до 300 тис. дол.»

Автор: RBC.UA
Днями голова Держкомзему Олег Кулініч провів чергове чищення в своєму відомстві. Крісел позбулися п'ять начальників управлінь і відділів Держкомзему в Херсонській області і начальники двох регіональних філіалів ДП «Центр державного земельного кадастру». Після заяв начальника управління Держкомзему в Дніпропетровську Євгена Бачева про впровадження корупційної системи у відомстві, його від звільнення рятує тільки лікарняний. Е.Бачев розповів РБК-Україна про вартість посад в Держкомземі, про такси на землевпоряджувальні документи і про своє бачення причин кадрових чищень в держоргані

РБК-Україна: Ваш конфлікт з Держкомземом почався в березні 2009 р., коли Ви, за Вашими словами, відмовилися працювати за корупційними схемами Олега Кулініча. Чому ви заявили про це тільки весною цього року? Попереднє керівництво Держкомзему не було корумпованим?

Е.Б.: Керівники мінялися так часто, що, можливо, у когось і було бажання побудувати подібні корупційні схеми - просто не встигали. З часів Помаранчевої революції Олег Кулініч - вже п'ятий керівник Держкомзему. При цьому, кожен приходив і починав кадрове чищення: спочатку міняв чиновників в київському апараті Держкомзему, потім справа доходила до начальників обласних управлінь, а до міст і районів дійти не встигали, тому що на той час керівництво знову мінялося. А Олег Миколайович - людина досить енергійний, працює до двох годин ночі, тому встиг в більш стислі терміни. Спочатку змінив 30-40% працівників апарату Держкомзему, а із заступників голови взагалі залишилося тільки два. При чому, теперішній його перший заступник - молода людина 30 років, яка, як і сам Олег Миколайович, взагалі не має досвіду роботи в цій сфері. Більшість решти заступників теж прийшли з інших відомств. Поступово він почав міняти начальників обласних управлінь, а зараз вже добрався і до міст і районів.

РБК-Україна: Нещодавно пройшло чергове чищення кадрів в декількох областях. Як Ви думаєте, з чим це пов'язано?

Е.Б.: Я вам розповім, чому це відбулося. Керівництво пропонує, і мені зокрема така пропозиція поступала, працювати за схемою 50 на 50. Дають план, по якому енну суму необхідно щомісячно віддати нагору. І крутись як хочеш. Тобто, роби «вузькі місця» і за рішення цих питань бери гроші із замовників. Якщо ти план не виконуєш - тебе прибирають. Наприклад, в Дніпропетровському регіональному філіалі ДП «Центр державного кадастру» для реєстрації земельних ділянок, на стадії заповнення і видачі землевпоряджувальним організаціям реєстраційних карток, встановлена «неофіційна» такса - 10 дол. за сотку. Про це всі знають. Кошти землевпоряджувальні організації повинні брати у замовника. Замовникам пропонується «добровільно» перерахувати гроші в гривнях, за діючим курсом долару на асоціацію колишніх співробітників спецслужб України по Дніпропетровській області «Співдружність» або передати гроші готівкою.

РБК-Україна: Тобто звільнені - це ті, які не погодилися з такою схемою або не виконали план?

Е.Б.: Швидше за все, так і є. А підносяться ці чищення так, ніби Кулініч веде боротьбу з корупцією у відомстві. Зі мною відбулося аналогічно - я відмовився по такій схемі працювати, мені сказали - пиши заяву або будуть проблеми.

РБК-Україна: Ви зараз знаходитеся на лікарняному?

Е.Б.: Так, зараз я на лікарняному. В зв'язку з тим, що вони створили мені багато проблем. Спочатку були проблеми з транспортною прокуратурою Дніпропетровська, необгрунтоване службове розслідування, потім - комплексна перевірка роботи управління, Далі поміняли в.о. начальника управління. Звичайно, це позначилося на моєму здоров'ї. Я знаходжуся на лікарняному, а до цього 2,5 місяця був у відпустці, оскільки накопичилося багато днів невикористаної відпустки до березня 2008 р.

РБК-Україна: Коли вийдете з лікарняного, не боїтеся, що вас відразу ж звільнять?

Е.Б.: Є інформація, що наказ вже підписаний, тільки не зареєстрований. Як тільки я вийду, буде відповідний дзвінок до Києва, документу привласнять номер і дату, а мені дадуть ознайомитися.

РБК-Україна: Ви судитиметеся?

Е.Б.: Звичайно. Я і так вже суджуся з Держкомземом - у мене три позовні заяви знаходяться на розгляді в Дніпропетровськом окружному адмінсуді. Перший - про те, що не було підстав проводити службове розслідування. Там доказова база достатньо серйозна, думаю, ми цей процес виграємо. Друга позовна заява - про незаконну зміну Кулінічем в.о. начальника Держкомзему в Дніпропетровську, якого я призначив, йдучи у відпустку. Олег Миколайович своїм наказом призначив на цю посаду Романа Безкровного, хоча призначення подібних осіб не входить в його компетенцію, це винятково моя прерогатива. До речі, Романа Безкровного буквально днями змінив новий в.о. - Андрій Данов, родич народного депутата Михайла Соколова, який відмічений в створенні корупційних схем в Дніпропетровському районі.

РБК-Україна: А Безкровного за що звільнили?

Е.Б.: Мабуть, причина та ж - не виконав план відкатів нагору. І це відбувається не тільки в Дніпропетровській області. Наскільки мені відомо, в Київській області теж начальника призначили, гроші за посаду узяли, а потім звільнили. Посади ж продаються.

РБК-Україна: І скільки коштує Ваша посада?

Е.Б.: Ну, посада начальника обласного управління, наскільки мені відомо, до недавнього часу коштувала 500 тис. дол., потім до 300 тис. подешевшала. Моя посада коштувала 300 тис. дол., зараз, у зв'язку з кризою, думаю, значно менше. Але річ у тому, що навіть якщо цю посаду купити, але не виконувати план протягом трьох-чотирьох місяців, все одно приберуть.

РБК-Україна: Кулініч днями виніс догану начальнику Дніпропетровського обласного управління і доручив протягом десяти днів виправити ситуацію з видачею держактів. По-вашому, це видимість діяльності? Або Веприцький теж не виконав план?

Е.Б.: Думаю, і те і інше. Тому, Веприцький - ветеринар за освітою, потім юридичний закінчив, три місяці пропрацював в цій сфері і його відразу призначили начальником Головного управління Держкомзему в Дніпропетровській області. Хоча навіть у вимогах до вказаної посади на сайті Держкомзему сказано про необхідну землевпоряджувальну освіту і п'ятирічний стаж роботи в земельній сфері. Роман Веприцький - він підприємець. Йому перш за все потрібно відбити ті гроші, які він заплатив за посаду, ну а крім того, запрацювати собі і нагору віддати. Ось він і організував корупційне «єдине вікно». Тобто, порушуючи законодавство, своїм наказом він заборонив всім начальникам районних і міських управлінь готувати і видавати висновки за погодженням проектів відведень земельних ділянок, залишивши цю прерогативу виключно за обласним управлінням. Чомусь за останні 15 років нікому в області не приходили в голову такі нововведення, навпаки уряд країни говорить про те, що чиновників потрібно наближати до людей, влаштовувати прийом чиновників в кожній сільраді і поссовете. А Веприцький навпаки все сконцентрував на обласному управлінні, щоб володарювати над всіма земельними узгодженнями, - тепер кожен замовник або землевпоряджувальна організація з віддалених районів області повинна приїхати за 100 кілометрів в обласне управління, щоб отримати висновок. А то і приїхати не один раз. Ну і ради чого люди повинні страждати?

РБК-Україна: Ви з цього приводу звернулися в прокуратуру, обладміністрацію і виступили з депутатським запитом на сесії.

Е.Б.: Так, тому що Веприцький діє абсолютно незаконно. Обласне управління не має права видавати нормативні акти, це прерогатива керівництва Держкомзему. Не кажучи вже, що узгодження проектів відведень земельних ділянок відноситься до документів дозвільного характеру, і документи повинні прийматися і видаватися тільки через дозвільні центри в містах і районах, а ніяк не в управлінні Держкомзему в Дніпропетровській області.

РБК-Україна: Давайте відійдемо від теми вашого конфлікту з керівництвом Держкомзему. Чому Дніпропетровська область так різко відстає від інших регіонів України за кількістю земельних конкурсів і аукціонів? У нас вони взагалі практично не проводяться.

Е.Б.: Причин багато. По-перше, до цих пір відсутня відповідна законодавчо-нормативна база, що встановлює процедуру організації і проведення аукціонів. Тому, що в Земельному кодексі України написано, що це питання регулюється виключно законом і не належить до компетенції не тільки місцевих органів самоврядування, але і Кабінету міністрів.

РБК-Україна: Чому іншим регіонам це не заважало?

Е.Б.: Погодитеся, складно сказати, що у нас правова держава. Тому багато регіонів брали на себе відповідальність, проводили земельні аукціони і продавали ділянки. З даного питання було багато протестів прокуратури, в деяких містах результати аукціонів навіть були відмінені в судовому порядку. Недавно Дніпропетровська облрада теж пішла на такі порушення і прийняла відповідний порядок з метою забезпечити наповненню бюджету.

РБК-Україна: В зв'язку з необхідністю кандидатів і партій фінансувати передвиборні кампанії на президентських виборах і виборах в місцеві ради, чи не виникне ажіотажу з махінаціями або навіть захопленням землі?

Е.Б.: В зв'язку з кризою, земля знецінилася, на неї немає такого попиту, як було раніше, окрім земельних ділянок в деяких регіонах України. Отже на ній зараз багато не заробиш.

Спілкувалась Тетяна Гонченко