ua en ru

Е.Соколовський: "На модернізацію теплових мереж Києва треба не менше 2 млрд грн"

Автор: RBC.UA
Голова правління АК «Київенерго» Едуард Соколовський в інтерв'ю РБК-Україна розповів про можливі загрози для стабільного проходження опалювального сезону в столиці.

РБК-Україна: Наскільки готовий до зими Київ і яким прогнозуєте опалювальний сезон?

Едуард Соколовський: Компанія «Київенерго» виконала всі заходи щодо підготовки до опалювального сезону своєчасно. Зокрема, нашими фахівцями обстежено 100% житлового фонду. Нове керівництво міста приклало багато зусиль для підготовки житлового фонду і отримання актів готовності. Цього року, в порівнянні з попереднім, можна відзначити прогрес в плані підготовки до опалювального сезону комунального житлового фонду. Проте, стовідсоткової готовності досягти не вдалося. На жаль, не всі об'єкти житлового фонду отримали акти готовності до осінньо-зимового періоду (ОЗП). Як наслідок, тепло сьогодні є не у всіх квартирах, багато будинків продовжують лагодити внутрішньобудинкові мережі, хоча у них для цього було ціле літо.

У плані підготовки до опалювального сезону, на мою думку, необхідно відмовлятися від практики підписування гарантійних листів. Вона полягає в тому, що власник житлового фонду, не маючи можливості виконати певні заходи щодо підготовки до зими, бере на себе відповідальність за теплопостачання, відповідно, знімаючи її з «Київенерго». Я вважаю, що така ситуація зміниться на краще, коли Київська міськдержадміністрація (КМДА) в повному об'ємі фінансуватиме підготовку до опалювального сезону. А все зміниться кардинально тільки після модернізації мереж. Коштів знадобитися немало - не менше 2 млрд грн, але ці гроші потрібно найближчими роками знайти і нарешті перекласти всі проблемні ділянки теплотрас в місті. Тільки тоді можна буде говорити про якість послуги і, відповідно, вимагати їх від компанії.

РБК-Україна: Чи всі заплановані заходи щодо підготовки до опалювального сезону «Київенерго» виконала в повному об'ємі? Ці роботи фінансувалися за рахунок коштів компанії?

Е.С.: У нас було заплановано близько 130 млн грн на підготовку до опалювального сезону 2010-2011 рр. Компанія виконала весь план заходів в повному об'ємі. Відзначу, що на ці цілі були спрямовані виключно власні кошти компанії «Київенерго». А міський бюджет в черговий раз дані заходи не фінансував. Одна з причин - зміни до бюджету були внесені тільки в кінці літа - передбачено близько 11 млн грн, проте, ми б просто фізично не встигли їх освоїти до початку опалювального сезону.

Разом з тим, ми вже бачимо прогрес в погашенні з боку КМДА боргів за роботи, виконані підрядчиками в 2007-2008 рр. Загальна сума заборгованості складала 33 млн грн, велика частина з яких вже сплачена. На даний момент міський бюджет винен компанії близько 11 млн грн і з боку керівництва Києва є запевнення, що ця сума буде погашена до кінця поточного року.

РБК-Україна: Від чого залежатиме якість цього опалювального сезону?

Е.С.: Проходження опалювального сезону залежить від декількох чинників. По-перше, на стабільність теплопостачання впливає наявність заборгованості за газ, по-друге, наявність дебіторської заборгованості підприємств, яким «Київенерго» постачає теплову енергію. Третій чинник - це готовність систем споживача до подачі теплоносія. Адже якість теплоносія на 50% може бути спотворена і погіршена при неготовності внутрішньобудинкових мереж. Ось і виходить, що ми подаємо теплоносій відповідної температури, а в будинках холодно. Це питання до ЖЕКів.

І четвертий чинник - готовність самої компанії «Київенерго». Технічно ми готові до опалювального сезону. Компанія зробила все можливе, щоб опалювальний сезон в столиці пройшов з мінімальними незручностями для киян. Враховуючи, що «Київенерго» доводитися експлуатувати мережі, більше половини яких відслужила свій ресурс, ми не можемо гарантувати повну відсутність пошкоджень. Але компанія виконала весь комплекс заходів для мінімізації кількості аварій.

РБК-Україна: Компанія вже підготувала пропозиції до Програми соціально-економічного розвитку на 2011 г.?

Е.С.: Програма соціально-економічного розвитку для компанії «Київенерго», за нашими оцінками, повинна складати не менше 230-250 млн грн. Ми наполягатимемо, щоб ці кошти наступного року були передбачені.

РБК-Україна: Чому КМДА погасила тільки частину боргу за різницею в тарифах - 1,5 млрд грн, а не всю суму?

Е.С.: Міські власті заявляють, що змогли знайти в банках фінансування тільки на 1,5 млрд грн.

РБК-Україна: Чи є у Вас інформація, яким чином міськадміністрація планує погашати решту боргу - близько 500 млн грн?

Е.С.: Наскільки я знаю, КМДА зараз веде переговори з банками про залучення кредиту для погашення і цієї суми. Більше того, з боку керівництва міста прозвучали запевнення що борг буде погашений до кінця поточного року.

РБК-Україна: Не дивлячись на погашення більшої частини боргу, все-таки 100%-вих розрахунків за газ не досягнуто. В умовах існування заборгованості за паливо наскільки Київ може розраховувати на нормальне проходження опалювального сезону?

Е.С.: Звичайно, чинник відсутності боргів за газ є таким визначальним для стабільного проходження опалювального сезону. На жаль, враховуючи об'єм заборгованості «Київенерго» перед ДК «Газ України» ми не можемо на 100% бути упевненими в тому, що не буде проблем з подачею палива.

РБК-Україна: Договори з ДК «Газ України» поки не підписані?

Е.С.: Так, договори поки не підписані. Але тут є інша проблема, яка закладена в новій редакції закону «Про державні закупівлі». За моєю інформацією, у Верховну Раду вже поступив пакет документів відносно внесення змін до цього закону в частині закупівлі товарів і послуг у монополістів без проведення тендеру. А зараз виходить, що ми можемо купувати газ тільки у ДК «Газ України». І разом з тим, за законом обов'язкового потрібно проводити тендер. Виходить парадоксальна ситуація - опалювальний сезон вже почався, а договори на постачання газу не підписані по всій Україні. Звичайно, так не повинно бути. Сподіваюся, що найближчим часом дане питання буде врегульоване.

РБК-Україна: Яка ситуація з накопиченням мазуту на ТЕЦ «Київенерго»?

Е.С.: На даний момент в сховищах знаходитися близько 20 тис. т мазуту. Нам ще потрібно придбати близько 56 тис. т. Проте, коштів для цього у компанії немає. Тому «Київенерго» пропонувала декілька варіантів виходу з ситуації, що склалася. Наприклад, є варіант перегляду балансу електричної енергії з метою збільшення її виробітку компанією, і відповідно, спрямування отриманих коштів на закупівлю мазуту. Ще є варіант - включити кошти для закупівлі мазуту до складу тарифу.

Ми направили в НКРЕ свої розрахунки для включення в тариф витрат, пов'язаних з придбанням мазуту. Поки ми не отримали відповіді. Але я думаю, це пов'язано тільки з тим, що в Комісії тільки формуються всі управління. На мою думку, НКРЕ тільки ближче до кінця року зможе виконувати всі покладені на неї функції. Але, тим не менше, «Київенерго» відправляє в комісію всі необхідні розрахунки, як це передбачено законодавством і нормативними документами.

РБК-Україна: В умовах зміни функцій НКРЕ питання передбачення коштів на закупівлю мазуту не буде вирішене до кінця року?

Е.С.: Думаю, що малоймовірно до кінця року передбачити кошти на закупівлю мазуту шляхом збільшення тарифу.

РБК-Україна: Яка сума необхідна для закупівлі мазуту?

Е.С.: Вартість 1 т мазуту складає близько 4 тис. грн. Тобто на закупівлю 56 тис. т потрібно 224 млн грн.

РБК-Україна: Скільки складає борг споживачів за теплову і електричну енергію?

Е.С.: Загальна сума заборгованості споживачів перед «Київенерго» перевищує 1,6 млрд грн. Зокрема, борг за теплову енергію складає 749 млн 377 тис. грн. Як і раніше, найбільшими боржниками залишаються ЖЕКи, а також житлово-будівельні кооперативи і об'єднання співвласників багатоквартирних будинків. Дебіторська заборгованість за електричну енергію досягла 869 млн 575 тис. грн.

РБК-Україна: Як вирішуються питання з оплатою за електроенергію з боку найбільших боржників - ВАТ «Київводоканал», КП «Київпастранс», КП «Київський метрополітен»?

Е.С.: Що стосується метрополітену, то цього місяця був проведений залік на 38 млн грн. Таким чином, підприємство практично розрахувалося за спожиту електроенергію і має тільки поточну заборгованість.

А ось КП «Київпастранс», на жаль, так і не надало графіків погашення заборгованості. Тому ми ведемо активну роботу зі стягнення боргів з цього підприємства.

РБК-Україна: Скільки складає борг «Київпастрансу»?

Е.С.: Майже 24 млн грн.

РБК-Україна: Яка ситуація з розрахунками з боку «Київводоканалу»?

Е.С.: «Київводоканал» винен за електроенергію 567 млн грн. Це більше, ніж всі інші боржники разом узяті. На даний момент ситуація з їх погашенням не змінилася. «Київводоканал» зайняв «мужню» позицію не платити. Але я думаю, що заборгованість водоканалу буде погашена, зокрема, і за рахунок погашення боргів перед цією компанією з боку КМДА з різниці в тарифах.

РБК-Україна: Чи підписані договори на постачання електроенергії з ВАТ «Київводоканал»?

Е.С.: На даний момент «Київводоканал» відмовляється підписувати окремі додатки, що є невід'ємною частиною угоди. Тому можна сказати, що договори з «Киеїводоканалом» в новій редакції не підписані.

РБК-Україна: На якому етапі вирішення питання з «Київводоканалом» відносно підкачки холодної води?

Е.С.: Ми проінформували громадськість, міські власті і «Київводоканал» про те, що «Київенерго» не в змозі обслуговувати те обладнання, яке не бере участь у нас в технології. Тому у разі зупинки цього обладнання через неполадки «Київенерго» не зможе гарантувати надання послуг з підкачки холодної води для «Київводаканалу».

РБК-Україна: Чи є реакція з боку «Київводоканалу»?

Е.С.: «Київводоканал», як і раніше, намагається, сховавшись за спинами киян, не платити за боргами. Більше того, вони не тільки не платять за боргами, але і не фіксують їх. Але я думаю, що це тимчасова ситуація. У разі виникнення аварій і неможливості надання послуги з підкачки холодної води, з'являться всі підстави звертатися у відповідні органи для правової оцінки даної ситуації.

Також «Київводоканал» намагається всіляко відхилитися від підписання нових договорів на надання послуг з підкачки холодної води. Вони продовжують стверджувати, що платити не збираються, а «Київенерго» нікуди не подінеться і продовжуватиме безкоштовно експлуатувати дане обладнання. «Київводоканал» заявляє про те, що у них закінчуються реагенти, але оскільки холодна вода в кранах у нас з вами є, значить реагенти все ж таки купуються.

Це означає, що не дивлячись на арешт рахунків, «Київводоканал» продовжує вести господарську діяльність, але не виконує рішення суду і не перераховує кошти «Київенерго». Відповідно, можна зробити висновок, що або виконавча служба не до кінця виконала свої функції і не всі рахунки заблокувала, або «Київводоканал» відкрив інший рахунок. У будь-якому випадку, без порушення законодавства тут не обійшлося. Значить, є про що подумати прокуратурі.

РБК-Україна: Чи знайдений компроміс з КМДА щодо виробника послуг з центрального опалювання і гарячого водопостачання?

Е.С.: Вважаю, що переговори з КМДА йдуть конструктивно. Але я б не став загострювати увагу на формулюванні «виробник послуг». Адже головне - не формулювання, а надання киянам якісних послуг. Тому місту важливо виконати таке завдання - зробити з теплопостачання дійсно бізнес і при цьому отримати організацію, яка нестиме відповідальність за надання послуг з гарячого водопостачання, центрального опалювання. Але для цього ще необхідно вирішити ряд питань, які так чи інакше упираються в технічний стан мереж. Тому ми разом з міськадміністрацією опрацьовуємо різні варіанти вирішення даного питання. Також повинен бути чіткий розподіл обов'язків між КМДА і «Київенерго». Наприклад, якщо ми говоримо про модернізацію мереж, то це має робити КМДА як власник, а якщо ми говоримо про створення договірної бази з абонентами - те це обов'язок «Київенерго».

Спілкувалася Ірина Мартинюк