ua en ru

Джеймс Баун: “Наші додаткові інвестиції в розробку Чорноморського шельфу можуть сягнути 15-20 млрд дол.”

Автор: RBC.UA
Глава «Венко Прикерченська» Джеймс Баун в бліц-інтерв'ю РБК-Україна розповів про те, як буде діяти його компанія після успішного завершення суперечки з українською владою щодо роботи на Чорноморському шельфі.

РБК-Україна: Під час Українського енергетичного форуму Ви оцінили шанси на те, що розвідка в Чорному морі буде успішною приблизно на 20%. То чому вирішили все таки боротися за розвідувальні роботи і судитися з урядом України, а не відмовилися від цієї ділянки?

Джеймс Баун: В цифровому вираженні «Венко Прикерченська» протягом всього проекту може отримати 30% від цінності проекту, і це може бути справді велика цифра.

РБК-Україна: А про яку приблизно цифру йде мова?

Джеймс Баун: Наразі я не можу надати інформацію з цього питання.

РБК-Україна: І все таки, ви вкладете у розвідку близько 300 млн дол.

Джеймс Баун: 300 млн дол. - це лише протягом перших трьох років. А загалом розвідка може тривати 8 років і ця сума інвестицій може скласти близька 1 млрд дол. І якщо будуть зроблені комерційні відкриття, як ми на це розраховуємо, то в такому випадку будуть додаткові інвестиції, які складуть приблизно 15-20 млрд дол. для успішної розробки та видобування із комерційних відкриттів.

РБК-Україна: Наскільки ви сьогодні довіряєте українському уряду? Чи не може ситуація повторитися?

Джеймс Баун: Ми абсолютно впевнені в наших стосунках з українським урядом.

РБК-Україна: А що саме дає вам цю впевненість?

Джеймс Баун: Цю впевненість нам дають 15 років досвіду роботи в Україні. Ми також довели чинність угоди про розподіл продукції, яку ми уклали з урядом. Угода передбачає механізми захисту. Ми вже мали досвід іх використання і, якщо буде треба, то ми застосуємо їх знову. Тому я не очікую повторення проблем, які в нас були раніше.

Залучення в цей сектор таких значних та відомих компаній як Shell, Chеvron та ExxonMobil має велике значення для створення відповідних умов, які діють на цьому ринку. Із самого початку не було ні юридичних, ні комерційних підстав для того, щоб блокувати Прикерченський проект . Те саме буде стосуватися Shell, Chеvron та ExxonMobil, бо ми знаходимося в однакових умовах.

РБК-Україна: Shell виграла вже два тендери. Чи ви також плануєте розширювати свою діяльність в Україні?

Джеймс Баун: Ні! У нас є чим займатися на Прикерченській ділянці. Це велика ділянка, яка вимагає багато роботи і великих інвестицій.

РБК-Україна: А скільки часу, вразі успішності проекту, ви працюватимете на цій ділянці?

Джеймс Баун: Це залежить від того, що там. Якщо там відкриття будуть незначними, то проект може завершитися швидко. Якщо потрібно буде видобувати значні об'єми нафти чи газу, наша робота на Прикерченській ділянці може тривали довше, ніж заплановані 30 років, можливо, навіть на 20 років довше

РБК-Україна: Скільки коштів ви плануєте вкласти протягом цього року?

Джеймс Баун: Ми не розпочали ще повноцінні розвідувальні роботи.

РБК-Україна: А коли така робота розпочнеться?

Джеймс Баун: Перший крок полягає в погодженій з урядом України програмі діяльності на перший рік дії угоди, і в цій програмі діяльності буде вказана початкова дата, від якої буде здійснюватися весь відлік. Для того, щоб погодити програму розвідувальних робіт, нам потрібно зробити ще багато роботи, все ще необхідно провести деякі технічні експертизи, а потім отримати погодження уряду України

Наприклад, в перший рік нам треба буде зробити тривимірне сейсмічне дослідження, для цього необхідно провести міжнародний тендер для визначення компанії, яка таке дослідження зможе провести, а отже потрібно підготувати тендерні умови і процедури і також погодити їх з урядом України.

РБК-Україна: А чи встигнете ви до того часу підготувати все необхідне?

Джеймс Баун: Програма діяльності і бюджет будуть першим кроком, потім будуть тендери і тендерні процедури. Ми маємо над чим працювати. Ми працюємо за принципом, що краще зробити все правильно, а ніж завалити швидко.

РБК-Україна: Ви маєте чим ризикувати.

Джеймс Баун: Саме тому бізнес з розвідки нафти та газу на глибокій воді такий захоплюючий.

Спілкувалась Тетяна Шпайхер