Джаба Ебаноїдзе: "Систему в Мін'юсті ніхто не міняє, тільки говорять про це"
Звільнення одного з грузинських реформаторів Джаби Ебаноїдзе з Міністерства юстиції викликало хвилю розмов і пересудів щодо можливого масового виходу іноземців з уряду Арсенія Яценюка. Ці чутки були підігріті звільненням Яніки Мірило з посади радника міністра економіки.
Але сам Ебаноїдзе говорить, що нічого не знає про можливий вихід іноземців-реформаторів з Кабміну. Свій відхід з Мін'юсту він пояснює незгодою з діями керівництва і нерозумінням логіки процесів.
"Серйозних внутрішніх змін у міністерстві я поки не бачу", - сказав, зокрема, в інтерв'ю РБК-Україна Джаба Ебаноїдзе.
РБК-Україна: Вас запросили в Україну очолити Державну реєстраційну службу. Чому вийшло так, що ви не зайняли посаду в Мін'юсті?
Джаба Ебаноїдзе: Дійсно, мене запросили очолити Державну реєстраційну службу України. Але, на жаль, коли я приїхав в Україну, Міністерство юстиції зробило сюрприз і ліквідувало цей орган. А функції реєстрації були передані в департамент Мін'юсту. У зв'язку з тим, що у цього департаменту, як і у департаментів взагалі, немає повноважень, я відмовився очолити його.
Під повноваженнями я маю на увазі можливість призначення і звільнення співробітників, вплив на співробітників, можливість створення засобів самофінансування для можливості нормальної оплати працівникам.
РБК-Україна: чи Брали ви участь в обговоренні питання ліквідації Державної реєстраційної служби?
Джаба Ебаноїдзе: Немає. Мені просто оголосили, що орган збираються ліквідувати. І, незважаючи на моє обурення, службу ліквідували.
РБК-Україна: Вам пояснили причини ліквідації?
Джаба Ебаноїдзе: Головним аргументом стало те, що з допомогою ліквідації почнеться процес реорганізації, в результаті чого з'явиться можливість позбутися від корумпованих працівників, які працюють в реєстраційній системі.
РБК-Україна: А чому, на вашу думку, прийнято таке рішення?
Джаба Ебаноїдзе: На мою думку, службу ліквідували із-за того, що у начальника служби були повноваження для автономного управління органом. Напевно, Мін'юст побоявся цієї автономності і можливості втратити контроль над керівником.
РБК-Україна: Нинішня реформа реєстраційної служби відрізняється від реформи, поданої вами. Чи бачите ви її успішною?
Джаба Ебаноїдзе: Деякі успіхи є, звичайно. Багато позитивні зміни вже втілені в системі реєстрації. Приміром, нещодавно в Україні запрацювала електронна система, з допомогою якої можна отримати деяку необхідну інформацію.
Але цього не вистачає. Якщо внутрішню систему не змінити, то нічого в системі реєстрації не вийде. Нехай навіть заявка подається в електронному вигляді, але її буде обробляти той самий корумпований співробітник. І за нею буде необґрунтовану відмову. Яка тоді різниця, буде подана така заявка в електронному або паперовому вигляді?
А серйозних внутрішніх змін у міністерстві я поки не бачу.
РБК-Україна: Що сьогодні вже робиться не так в рамках реформування Мін'юсту, зокрема, реєстраційної служби?
Джаба Ебаноїдзе: Зараз Мін'юст взагалі пропонує новий законопроект з реєстрації майнових прав. В цьому законопроекті Мін'юст позбавляється від функції реєстрації і передає її місцевому самоврядуванню. У мене виникає відчуття, що міністерство не змогло реформувати цю систему і не хоче продовжувати займатися цим питанням.
Але якщо зараз не реформовану систему передадуть місцевого самоврядування, корупція тільки збільшиться. Зараз ні в якому разі не можна проводити децентралізацію, тому що функції реєстрації зараз не підлягають децентралізації. Реєстрація - це універсальна функція.
Крім децентралізації в цьому ж законопроекті йдеться про дерегуляцію, зокрема, про передачу функції нотаріусам та банкам. Ми повністю підтримуємо ініціативу зробити нотаріусів повноцінними реєстраторами.
А ось передача функцій реєстрації банкам мені незрозуміла. Чому банкам?
Чому іншим приватним органам не можна? В такому випадку, на мою думку, з'явиться конфлікт інтересів.
У мене були зустрічі з представниками банків. Абсолютно всі банки кажуть, що їм не потрібна ця функція. Банки вважають, що вона несе за собою репутаційні ризики і конфлікт інтересів. Функція реєстрації буде негативно відображатися на головній функції банку.
РБК-Україна: нещодавно Мін'юст максимально широко презентував громадськості концепцію реформування Державної реєстраційної служби, яка була розроблена за вашою участю. Чому несподівано змінилася ця концепція?
Джаба Ебаноїдзе: Коли ми розробляли концепцію, то поділяли процес реєстрації на дві частини: фронт-офісами та бек-офісів. Раніше міністерство підтримувало цю ідею. Зараз чомусь у новому законопроекті вони прибрали це.
Ми зараз намагаємося конструктивно працювати з Мін'юстом. Донести до них наші погляди, думки бізнес-спільноти. Але чомусь Мін'юст поки не прислухається до нас.
РБК-Україна: Чому все ж Мін'юст пішов по іншому шляху реформування реєстраційної служби?
Джаба Ебаноїдзе: Не знаю.
РБК-Україна: Коли ви запропонували свою концепцію реформування української реєстраційної служби, все було схвалено українською стороною?
Джаба Ебаноїдзе: Не все. Ми обговорювали питання системи самофінансування, зокрема, можливість створення спецфонду. Це дозволило б платити нормальну зарплату співробітникам. Але в цьому питанні виникли суперечності. Мене переконували в тому, що цю реформу в парламенті не підтримають.
Також у нас виникли суперечності щодо плати за адміністративні послуги. Я наполягав на тому, що оплату необхідно робити простою і зрозумілою. Я вважаю, що для кожного реєстраційного дії повинна бути фіксована сума.
РБК-Україна: Мін'юст також ухвалив рішення ліквідувати Державну виконавчу службу. Яка ваша думка щодо цієї ініціативи?
Джаба Ебаноїдзе: Це крок назад на шляху реформ. Не повинно займатися міністерство виконанням судових рішень. Цим має займатися окремий орган.
РБК-Україна: Ви спілкуєтеся з грузинськими колегами, які працюють в українському уряді?
Джаба Ебаноїдзе: Так.
РБК-Україна: Чи солідарний заступник міністра юстиції Гія Гецадзе з ініціативою ліквідації реєстраційної та виконавчої служб?
Джаба Ебаноїдзе: Я всім пояснював, що ліквідація реєстраційної служби - це не крок вперед. Раніше Гія Гецадзе поділяв мою думку про те, що це неправильний крок. Але зараз він про це думає, я не знаю.
РБК-Україна: Чи дійсно грузинські колеги планують піти з уряду Яценюка?
Джаба Ебаноїдзе: Немає у мене такої інформації. Але я не здивуюся, коли почую, що інші іноземні фахівці з часом покинуть посади. Тому що розумні люди відразу помічають, що в цій системі зробити суттєві реформи буде дуже важко. Систему ніхто не міняє. А тільки говорять про це.
РБК-Україна: чи Буде успішною робота ваших колег з Грузії, які сьогодні працюють в Україні?
Джаба Ебаноїдзе: Думаю, мої співвітчизники, які працюють тут, досягнуть якихось результатів. Впевнений, що серйозні результати будуть в прокуратурі. Там багато чого змінюється. Думаю, що в Міністерстві внутрішніх справ у Екі (Згуладзе, - РБК-Україна) вийде реформування. Я бачу, що там міністр і міністерство підтримують Еку.
РБК-Україна: Чи не відчуваєте ви себе обдуреним? Все ж ви відмовилися від громадянства Грузії і прийняли українське громадянство.
Джаба Ебаноїдзе: Обдуреним я себе не відчуваю. Так, я приїхав в Україну очолити реєстраційну службу, але її ліквідували. Мені пропонували стати керівником департаменту. Але я сам відмовився і пішов з Мін'юсту.
Сьогодні я відчуваю себе чудово, ефективно працюю в громадській організації Міжнародний центр реформ, досягаю результатів.
Розмовляв Ілля Іванов